Informacje o wydaniu Bitwy o Wesnoth 1.8

Kwiecień 2010 r. Po raz kolejny nadeszła chwila emocji, której wszyscy wyczekiwali: pojawiła się nowa wersja stabilna Wesnoth. Zespół Bitwy o Wesnoth z dumą ogłasza wydanie wersji 1.8 Bitwy o Wesnoth, darmowej (wolnej) turowej gry strategicznej o tematyce fantasy z elementami gry fabularnej. Grę można pobrać w wersjach na platformy Windows, Mac OS X i różne dystrybucje GNU/Linuksa.


Nowości w Wesnoth 1.8

Zrzut ekranu Wesnoth

Tym razem ulepszenia obejmują pełną nową kampanię, setki nowych i poprawionych portretów jednostek, pięć nowych utworów w ścieżce dźwiękowej, poprawiony interfejs oraz znacznie ulepszoną sztuczną inteligencję.

Dla graczy

Aby ułatwić graczom utrzymanie lojalnych jednostek przy życiu, są one teraz oznaczane symbolem przypominającym brązowy pierścień.

Nazwy na mapach i inne grafiki mogą teraz być tłumaczone na język gracza — kilka wersji językowych już korzysta z tej nowej funkcji. Więcej informacji i samouczki można znaleźć na stronie wiki Lokalizowanie grafik.

Kampanie

Nowa kampania Wspomnienia Delfadora opowiada historię Delfadora Wielkiego, od jego pierwszych przygód jako młodego adepta magii po wielkie czyny, które rozsławiły jego imię. Kampania została przeniesiona z projektu Wesnoth-UMC-Dev, gdzie przez ponad rok była przystosowywana do umieszczenia w gałęzi głównej.

Wciąż ulepszamy i poprawiamy główne kampanie. Od dawna problematyczne specjalne zdolności Kaleha, bohatera kampanii Po Palącymi Słońcami, zostały gruntownie przeprojektowane, dzięki czemu działają dużo sprawniej i bardziej stabilnie. Poprawiono istotne problemy z ciągłością w scenariuszu "Urwiska Thorii" z kampanii Następca Tronu. Niektóre scenariusze w kampanii Legenda Wesmere zostały napisane od nowa i znacznie ulepszone. Opracowana też została wstępna wersja wieloosobowa tej kampanii, która posłuży do testów nowego trybu kampanii wieloosobowych Bitwy o Wesnoth.

Zrzut ekranu Wesnoth

Pojawiło się pięć nowych utworów muzycznych w pełnej aranżacji orkiestrowej: Ofiary wojny, W mrok, Kres podróży, Przez góry Północy i Ciężar zemsty.

Sztuczna inteligencja gry została znacznie usprawniona i wyeliminowano z niej wiele błędów, dzięki czemu komputer podejmuje lepsze decyzje podczas rekrutacji/przywoływania oraz wybierania celów ataku.

Rozgrywka wieloosobowa

Dodaliśmy możliwość wyświetlania powiadomień systemu operacyjnego z informacją dla gracza, że nadeszła jego tura.

Poczekalnia trybu wieloosobowego została zaprojektowana całkowicie od nowa, aby ułatwić rozgrywkę i poprawić ogólny wygląd.

Podczas walki w grach wieloosobowych liczby losowe są generowane na serwerze gry wieloosobowej Wesnoth. Zapobiega to pewnym oszustwom i problemom z utratą synchronizacji, jednak kosztem utraty kompatybilności z wersjami wcześniejszymi niż 1.7.13.

Ogólne

Prawy pasek boczny w głównym oknie gry został poprawiony pod kątem użyteczności. Wyróżnione zostały dwie kluczowe informacje: modyfikator terenowy obrony jednostki oraz modyfikator wynikający z pory dnia.

Pojawił się nowy potwór: wąż morski. Dodatkowo krasnoludzki zwiadowca z kampanii Pod Palącymi Słońcami jest teraz dostępny w zwykłej armii krasnoludów w pozostałych kampaniach. Kilka innych linii jednostek (szczególnie smoków) zostało poddanych gruntownej przeróbce, włącznie z oprawą graficzną oraz animacjami. Odświeżone jednostki mermenów autorstwa naszego głównego grafika zostały ukończone w tym wydaniu, choć nadal brakuje do nich większości animacji.

Zrzut ekranu Wesnoth

W oknie pobierania dodatków pojawił się nowy przycisk, umożliwiający wyświetlanie ich opisów.

Większość tłumaczeń została zaktualizowana. Dodatkowo powrócił język wietnamski i mamy nową transliterację języka angielskiego w alfabecie Shawa.

Dla twórców treści

Projekt Wesnoth po raz kolejny uczestniczył w programie Google Summer of Code. Jednym z głównych efektów naszego udziału było gruntowne przeprojektowanie obsługi kampanii wieloosobowych w Wesnoth. Strony w rozgrywkach wieloosobowych są teraz trwałe i mogą być przenoszone między kolejnymi scenariuszami wieloosobowymi. Przywódcy po stronie komputera mogą przywoływać jednostki ze swojej listy. Jako skutek uboczny modyfikacji do jednej strony może teraz należeć więcej niż jeden przywódca rekrutujący.

Kolejnym owocem prac w ramach Summer of Code jest nowy system sztucznej inteligencji. Zachowanie komputera można teraz kontrolować poprzez skrypty, by uzyskać różne efekty w reakcji na różne zakończenia fabuły i zdarzenia podczas kampanii oraz wyraźniej zaznaczać indywidualne różnice w preferowanej taktyce poszczególnych dowódców przeciwnika. Obecnie możliwe jest również (choć niełatwe) tworzenie alternatywnych mechanizmów sztucznej inteligencji w dostępnych językach skryptowych (formula_ai, lua) i kontrolowanie ich zachowania, również poprzez skrypty.

Pojawiło się nowe narzędzie: inspektor stanu gry. Umożliwia ono twórcom treści przeglądanie wartości zmiennych WML, konfiguracji sztucznej inteligencji oraz listy przywołań w trakcie gry.

Zrzut ekranu Wesnoth

Nowe grafiki wioski orków i twierdzy orków poszerzają możliwości dostępne dla projektantów map.

Osiągnęliśmy także doskonałe wyniki w naszym pierwszym programie letnich stypendiów dla grafików. Owocem prac jest kilkadziesiąt nowych portretów i zupełnie nowe grafiki jednostek smoków. Mamy nadzieję kontynuować ten program w kolejnych latach.

Poświęciliśmy wiele uwagi spójności świata gry, począwszy od drobnych szczegółów, takich jak zastąpienie faktycznie istniejących imion ludzkich, a skończywszy na zmianach całkiem poważnych, takich jak umieszczenie nowych nazw na mapie głównej. Wprowadzono też poprawki w ogólnym opisie historii Wesnoth, aby wyeliminować szereg drobnych niespójności.

Dotrzymaliśmy obietnicy złożonej przy wydaniu wersji 1.6, kiedy z przyczyn technicznych musieliśmy usunąć Pythona: zdarzenia WML i moduły sztucznej inteligencji można teraz pisać w języku lua. Integracja lua z głównym mechanizmem Wesnoth jest już na tyle zaawansowana, że możliwe jest programowanie w lua znaczników działań WML, które odczytują i modyfikują zmienne stanu gry w mechanizmie podstawowym (napisanym w C++).

Pobierz

Bitwa o Wesnoth jest dostępna na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL). Kod źródłowy można pobrać ze strony wesnoth.org, gdzie znajdują się też informacje jak zbudować grę ze źródeł na różnych systemach operacyjnych. Dla większości popularnych systemów dostępne są gotowe pakiety instalacyjne, włączając w to Linuksa, Windows i Mac OS X.

Najnowsze informacje o dostępnych wersjach można znaleźć na stronie z plikami do pobrania. Gdy tylko będą dostępne, pojawią się tam również pakiety na inne platformy wraz z instrukcjami instalacji.

Jeśli posiadasz już wcześniejszą wersję gry, możesz skorzystać z możliwości pobrania jedynie plików xdelta.

Więcej informacji