Poznámky k vydání Bitvy o Wesnoth verze 1.8

Duben 2010. Opět nadešel čas pro netrpělivě očekávanou událost, vydání stabilní verze Wesnothu. Tým vývojářů Bitvy o Wesnoth hrdě oznamuje vydání verze 1.8 hry Bitva o Wesnothsvobodné open-source tahové strategie s fantastickým námětem a prvky RPG. Hru můžete stahovat ve verzích pro Windows, Mac OS X a různé distribuce GNU/Linuxu.


Co je nového ve Wesnothu 1.8

Snímek z Wesnothu

Tentokrát vylepšení zahrnují celé jedno tažení, stovky nových či nahrazených portrétů jednotek, pět skladeb, změny v grafickém rozhraní a podstatné zlepšení herní umělé inteligence.

Pro hráče

Aby mohl hráč rozeznat a udržet naživu věrné jednotky, přibyla jim malá ikonka v podobě bronzového prstenu.

Názvy na mapách a další obrázky mohou být přeloženy; mnohé jazyky již tuto možnost využívají. Další informace a návod viz článek Image Localization na wiki (anglicky). Tímto se na vědomost dává, že se hledá grafikumiluvný hráč z Českých a Moravských luhů a hájů, který by obrázky tyto do češtiny přeložil.

Tažení

Nové tažení jménem Delfadorovy paměti vypráví o tom, jak se čarodějský učeň stal Delfadorem Velkým. Toto tažení bylo importováno z projektu Wesnoth-UMC-Dev, kde bylo téměř rok připravováno pro začlenění do oficiálního vydání.

Dále jsme zkrášlili a vylepšili ostatní tažení. Speciální vylepšení hrdiny Kaleha z tažení Pod žhnoucími slunci, která představovala dlouhodobý zdroj problémů, byla kompletně přepracována a nyní již fungují. Problémy s dějovou návazností scénáře „Útesy Thorie“ z Dědice trůnu byly opraveny. Úpravy a četná vylepšení se nevyhnuly ani některým scénářům Wesmerské legendy. K dispozici je nehotová testovací verze tohoto tažení hratelná po síti více hráči.

Snímek z Wesnothu

Atmosféru hry dokresluje pět nových orchestrálních skladeb: Casualties of War, Into the Shadows, Journey's End, Over the Northern MountainsWeight of Revenge.

Herní umělé inteligenci byla věnována velká pozornost a doznala mnohých zlepšení. Kromě rozumnějších voleb při verbování a přivolávání nyní také volí cíle chytřeji.

Hra více hráčů

Grafické rozhraní operačního systému umí upozorňovat hráče, že je již na tahu.

Čekárna hry více hráčů byla od základů přepracována; nová verze nejen že vypadá lépe, ale je i snadnější ji používat.

Náhodná čísla pro rozhodování bojů jsou nyní během hry více hráčů generována na serveru. Díky tomu se stává určitý druh podvodů a chyb synchronizace nemožným. Cenou za tento pokrok je však ztráta kompatibility se verzemi hry staršími než 1.7.13.

Obecné

Zvýšila se užitná hodnota lišta na pravé straně obrazovky. Zvýrazňuje modifikátory terénní obrany a denní doby pro vybranou jednotku.

Do hry přibyl nový druh jednotky - Vodní had. Dále se jednotka 'trpasličí hlídka' z tažení Pod žhnoucími slunci stala součástí veškerého trpaslictva v dalších taženích. Množství dalších linií jednotek — především drakonidů — získalo kompletní novou grafiku včetně animací. V této verzi také z virtuálního pera našeho „grafického ředitele“ pochází nové přepracování grafiky pro vodní lid (prozatím bohužel bez animací).

Snímek z Wesnothu

Před stažením rozšíření si v dialogu pro stahování můžete přečíst jeho popis pomocí příslušného tlačítka.

Většina překladů byla aktualizována. Vrátila se vietnamština a dále máme novou transliteraci angličtiny ve Shawovské abecedě.

Pro vývojáře rozšíření

I tento rok se Wesnoth zúčastnil programu „Google Summer of Code“. Jedním z hlavních výsledků se stalo kompletní přepracování podpory tažení pro více hráčů. Strany ve hře více hráčů nyní mohou přetrvávat do dalších scénářů. Umělá inteligence také dokáže správně přivolávat jednotky. Vedlejším efektem provedených změn je umožnění existence více vůdců schopných přivolávat v rámci jedné strany.

Dalším výsledkem je vylepšená podpora práce s umělou inteligencí Wesnothu. Chování AI lze nyní přizpůsobit různým situacím a aby příslušně reagovala na změny ve scénářích; to vše dodává nepřátelům zdání taktizující osobnosti. Kromě toho lze vytvářet celé nové AI pomocí skriptů ve dvou jazycích (formula_ai, Lua).

Nový nástroj, nazvaný „inspektor herního stavu“, umožňuje vývojářům WML zobrazovat hodnoty proměnných, konfigurace AI a seznamy pro přivolávání během hry.

Snímek z Wesnothu

Nové terény skřetí vesnice a skřetí tvrz rozšiřují výběr dostupný pro tvůrce map.

Dosáhli jsme také skvělých výsledků s naším novým programem „Summer Art Scholarship“. Získali jsme desítky nových portrétů jednotek a kompletní grafiku pro drakonidy. Doufáme, že budeme moci pokračovat i v příštích letech.

Velká pozornost byla věnována kontinuitě herního světa, od drobností jako nahrazení jmen pocházejících z pozemských jazyků po kodifikaci geografických názvů. Dále jsme eliminovali několik drobných nekonzistencí v historii světa.

Ve verzi 1.6 byl z technických příčin odstraněn Python. Slib tehdy daný jsme dodrželi; události WML a části AI mohou nově být skriptovány v jazyce lua. Integrace s Wesnothem je natolik intenzivní, že lua může rozšiřovat WML novými naskriptovanými tagy, včetně přístupu k herním proměnným v programu.

Stažení

Bitva o Wesnoth je dostupná pod licencí GNU General Public License (GPL). Zdrojový kód je k dispozici na adrese wesnoth.org, kde také naleznete návod na sestavení ze zdrojového kódu pro řadu různých operačních systémů. Naleznete zde také instalační balíčky pro nejoblíbenější operační systémy - Linux, Windows a Mac OS X.

Aktuální informace o stažení hry naleznete na stránce downloads. Tam se budou nalézat balíčky a instrukce pro další platformy, jakmile budou dostupné.

Pokud již máte staženou předchozí verzi hry, možná budete chtít stáhnout pouze soubory xdelta.

Více informacíTato stránka je také k dispozici v následujících jazycích: