Wesnoth Savaşı 1.6 Sürümünün Dağıtım Bilgileri

22 Mart 2009. Yeni bir Wesnoth kararlı sürümünü daha dağıtmanın vakti geldi. Wesnoth Savaşı ekibi sırayla oynanan, fantastik temalı, rol paylaşım öğeleri ile bezenmiş özgür bir oyun olan Wesnoth Savaşı’nın 1.6 sürümünü iftiharla sunar. Oyun Windows, Mac OS X ve çeşitli GNU/Linux dağıtımları için indirilmeye hazır.


Wesnoth 1.6 Sürümündeki Yenilikler

Bu yeni sürüm, oyunun zevkini daha iyi çıkarabilesiniz diye, yeni bir seferberlik, iki yeni çok oyunculu senaryo, yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve bir çok başka yenilikler içeriyor.

Oyuncular için

Seferberlikler

Wesnoth Ekran Görüntüsü

Yerleşik olarak dağıtılan seferberliklere Vesmer Destanı adında bir yenisini ekledik. Bu seferberlikte diğerlerinden farklı olarak bir senaryoda, müttefik tarafın komutanı olarak saldırı arabirimine senaryonun amaçlarına uygun olarak oyuncu emir verebiliyor. Bu gizli özelliği kullanmak için 7. senaryoda müttefik komutanın üzerine sağ tıklayın. Bu seferberlik, bu sürümün yerleşik seferberliklerinden biri olmasına karar verilmeden önce,Wesnoth-UMC-Dev projesinin bir parçasıydı. Bir kaç haftalık bir çalışma sonucunda onu da bu sürüme dahil edebildik.

Artık tüm seferberliklerde aksi belirtilmedikçe, bir senaryodan artan altının %80'i değil %40'ı bir sonraki senaryoya aktarılıyor. Sonraki senaryonun asgari başlangıç altını bu miktardan düşük veya yüksek olabilir. Bu durumda hangisi yüksekse yeni senaryonun başlangıç altını o oluyor.

Ana seferberliklerin çoğunun hikayeleri yeni hikaye anlatımları, yeni konuşmalar ve sonsözler eklenerek geliştirildi. Artık hepsinin Wesnoth kronolojisi içinde geçerli tarihleri ve hemen hepsinin seferberlik haritalarında yolculuk canlandırmaları var. Wesnoth tarihi ve coğrafyası daha derin ayrıntılara girilerek geliştirildi: Çoğu seferberlikte olaylar anlatıma derinlik ve zenginlik katmak için Wesnoth kronolojisiyle ilişkilendirildi.

Çok oyunculu

Çok oyunculu oyun sunucusuna artık Wesnoth forum kullanıcı ismi ve parolası ile oturum açılabiliyor. Ancak oyuncuların illaki Wesnoth forum üyesi olmaları gerekli değil. Kayıtlı olmayan kullanıcı isimleri için parola gerekli değil.

Wesnoth Ekran Görüntüsü

Çok oyunculu oyun sunucusunun giriş salonu, oyuncu listesine çift tıklamak suretiyle arkadaşların ve yok sayılanların yönetimini kolaylaştıracak şekilde geliştirildi.

Öntanımlı çağ dengelemesinde göze çarpan değişiklikler:

  • Goblin Mızrakçı'nın ücreti 8 altından 9 altına yükseltildi.
  • Goblin Mızrakçı'nın hareket alanı 4 birimden 5 birime yükseltildi.
  • Goblin Mızrakçı'nın yakın saldırısı 4-3'ten 6-3'e yükseltildi.
  • Zayıf, yavaş ve karartma mizaçları eklendi ve goblinlerin bir yerine iki standart mizaç almaları sağlandı.
  • Ork Suikastçisinin menzilli saldırısına nişancı özelliği eklendi.
  • Yürüyen Ceset'in ücreti 7 altından 8 altına yükseltildi.
  • Okçu'nun ücreti 15 altından 14 altına indirildi.
  • Okçu'nun yakın saldırısı 6-2'ten 4-2'e indirildi.

Genel

Birim portrelerinin büyük çoğunluğu geliştirildi. Çoğu birim artık takım renklerine sahip ve hemen her aşamada gerektiği gibi canlandırılıyorlar.

Wesnoth Ekran Görüntüsü

Yeni bir temel arazi tipi var, kayalık sahil. Karacı birimlere sığ sulara göre biraz daha yüksek savunma imkanı sağlıyor. Su insanları ve Nagalar gibi bazı denizci birimlere ise %70'lik bir savunma sağlıyor. Ormanların görüntüsü yaz, kış, güz, bahar gibi mevsim değişikliklerine uygun şekilde değiştiriliyor. Ayrıca, insan şehirleri ve ilkel yaşam alanları için yeni köy resimleri eklendi.

Bestecilerimiz dört yeni artalan müziği ekledi: Heroes' Rite, The Dangerous Symphony, Suspense ve The Deep Path. Ayrıca, zafer ve yenilgi durumlarına uygun özel müzik parçaları çalınıyor.

Oyun arayüzü, özellikle portreler daha dramatik hale getirilerek geliştirilmeye devam edildi. Askere çağırma diyaloglarında artık gazilerinizin özellikleri ile ilgili yararlı bilgiler gösteriliyor. Eklenti indirme menüsünde ise artık eklentilerin türleri de gösteriliyor.

Oyun, Arapça, Hırvatça, Frulyanca, Letonca, Makedon ve Marathi dillerine de çevrildi. Mevcut çeviriler büyük oranda güncellendi ve düzeltildi.

İçerik Geliştiricileri için

Harita düzenleyici daha da geliştirildi (Google Summer of Code'a teşekkürler). Artık oyun içinden başlatılabiliyor. Arazi kodlarının ve harita koordinatlarının gösterimi açılıp kapatılabiliyor. Düzenleyici aynı oturum içinde birden fazla harita düzenlemeye imkan verdiği gibi haritanın tamamının ekrar görüntüsü alınabiliyor. Ayrıca yolculuğu hareketlendirmek için yeni etkileşimli düzenleme araçları eklendi.

Wesnoth Ekran Görüntüsü

Bazı yeni temel birimler var: Trol Şaman, Asil Savaşçı ve Dev Yarasa.

Oyun saldırı arabiriminde ilk bakışta farkedilmeyen bazı iyileştirmeler yapıldı; geliştirilmiş bir yol bulma algoritması ve amaçların daha esnek olarak ayarlanabilmesi için yeni bir formüle dayalı saldırı arabirimi birimi bunlardan sadece bir kaçı. Doğal olarak, seferberlik yazarlarının yapabilecekleri şeyleri genişleten yeni etiketler ve özniteliklerle WML daha da güçlü duruma getirildi. Çizgesel kullanıcı arabiriminin motoru epeyce geliştirildi; bu değişiklikler sayesinde arabirimin tamamı WML içinden yapılandırılabiliyor. İlk adımlar atıldı fakat proje henüz bitmedi, 1.7 sürümünde geliştirilmesine devam edilecek.

Python Saldırı Arabirimleri (AI) bir takım güvenlik açıklarına sebep olması nedeniyle artık desteklenmiyor. Ancak, muhtemelen daha farklı ve güvenli bir betik yazma dili kullanarak 1.7 sürümünde daha güçlü bir saldırı arabirimi yazım özelliğini devreye sokabileceğiz.

İndirmeler

Wesnoth Savaşı artık GNU Genel Halk Lisansı (GPL) altında dağıtılıyor. Kaynak kodu wesnoth.org’dan temin edilebilir. Ayrıca kaynak kodunu farklı platformlarda çalışacak şekilde derlemek için derleme yönergeleri de mevcuttur. Linux, Windows, Mac OS X gibi günümüzün çok bilinen işletim sistemlerinin çoğu için kullanıma hazır paketler de mevcuttur.

İndirmelerle ilgili en güncel bilgileri indirmeler sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer elinizde önceki sürüm mevcutsa xdelta dosyalarını indirmek size ilginç gelebilir.

Ek Bilgiler