Oznam o uverejnení hry Bitka o Wesnoth 1.6

22. marca 2009. Opäť nastal čas pre epochálnu udalosť, vydanie stabilnej verzie Wesnothu. Tím vývojárov hry Bitka o Wesnoth hrdo oznamuje uverejnenie verzie 1.6 hry Bitka o Wesnoth, slobodnej ťahovej strategickej hry s tematikou fantasy a prvkami rolového hrania. Hru si môžete stiahnuť pre Windows, Max OS X, a rôzne distribúcie operačného systému GNU/Linux.


Novinky vo Wesnothe 1.6

Pripravili sme mnohé nové funkcie, vrátane novej výpravy, dvoch máp pre hru viacerých hráčov a vylepšenia používateľského rozhrania.

Pre hráčov

Výpravy

Záber z hry Wesnoth

Bola pridaná nová výprava Legenda o Wesméri, ktorá využíva aj novú funkciu v hre (v jednej scéne) - možnosť ovládať spojenecké armády pomocou zadávania úloh. Túto funkciu je možné nájsť v 7. scéne kliknutím pravým tlačidlom myši na spojeneckých veliteľov. Tento príbeh bol importovaný z projektu Wesnoth-UMC-Dev, kde bol niekoľko mesiacov pripravovaný na začlenenie medzi oficiálne výpravy.

Takmer všetky oficiálne výpravy používajú novú metódu prenosu zlata medzi scénami: množstvo ponechaného zlata je teraz 40% namiesto 80%, ale je pripočítané k minimálnemu začiatočnému zlatu ďalšej scény (namiesto jeho nahradenia ak je väčšie).

Mnohé oficiálne výpravy majú vylepšené texty príbehu a epilógy. Viaceré majú vylepšené alebo nové mapy a animácie postupu na nich. Všetky teraz obsahujú časové zaradenie v histórii Wesnothu. História a geografia Wesnothu bola podrobnejšie dopracovaná: viaceré príbehy obsahujú odkazy na historické udalosti, čím je umocnená hĺbka a bohatosť rozprávania.

Zápas pre viacerých hráčov

Na server hry pre viacerých hráčov je možné sa prihlásiť pomocou mena a hesla z oficiálneho fóra o Wesnothe. Registrácia však nie je povinná a naďalej je možné používať neregistrovanú prezývku.

Záber z hry Wesnoth

Čakáreň sieťovej hry pre viacerých hráčov bola vylepšená pre jednoduchšiu správu priateľov a ignorovaných jednoduchým dvojklikom na zoznam hráčov.

Významné zmeny pre vyváženosť štandardnej éry:

  • Cena Goblina kopijníka zvýšená z 8 na 9.
  • Pohyb Goblina kopijníka zvýšená zo 4 na 5.
  • Útok zblízka Goblina kopijníka zvýšený z 4-3 na 6-3.
  • Pridané nové vlastnosti slabý, pomalý a hlúpy. Goblini dostávajú vždy jednu z nich namiesto dvoch štandardných vlastností.
  • Útok na diaľku Orka vraha dostal špeciálnu schopnosť 'presný'.
  • Cena Chodiacej mŕtvoly zvýšená z 7 na 8.
  • Cena Lukostrelca znížená z 15 na 14.
  • Útok zblízka Lukostrelca znížená z 6-2 na 4-2.

Všeobecné

Grafika hry bola vylepšená o mnohé série portrétov jednotiek. Mnohé ďalšie jednotky získali animácie a tímové farby.

Záber z hry Wesnoth

Na novom teréne 'pobrežný útes' majú pozemné jednotky trochu vyššiu obranu ako v plytkej vode a vodné jednotky, ako morskí a hadí ľudia, až 70%. Grafika lesov je pestrejšia o jarné, letné, jesenné a zimné variácie listnatých lesov. Taktiež pribudli nové dediny v tvare ľudských miest a osád primitívnych kmeňov.

Skladatelia pridali päť originálnych sprievodných skladieb: Obrady hrdinov, Obliehanie Laurelmoru, Napätie, Nebezpečná symfónia a Cesta v hlbinách. Hra tiež prehrá krátke znelky pri porážke a víťazstve.

Herné prostredie pokročilo vo vývoji, najmä lepším využitím portrétov jednotiek. Okno pre privolávanie jednotiek teraz zobrazuje užitočné informácie o schopnostiach veteránov. Inštalovateľné doplnky sú na serveri roztriedené do niekoľkých kategórií.

Nové preklady hry zahŕňajú arabčinu, chorvátčinu, friulčinu, litovčinu, macedónčinu a marátčinu. Ostatné preklady boli výrazne aktualizované.

Pre autorov príbehov

Editor máp bol výrazne vylepšený (vďaka Google Summer of Code). Je možné ho spustiť priamo z hry. Počas editovania je možné zobraziť kódy terénov a súradnice mapy. Editor zvláda viacero máp naraz a môže ukladať snímky celých máp. Tiež pribudol interaktívny nástroj pre úpravu animovaných trás putovania.

Záber z hry Wesnoth

Pribudli nové jednotky: Trol šaman, Kráľovský bojovník a Desivý netopier.

Menej viditeľné zmeny zahŕňajú napríklad vylepšenia v umelej inteligencii, ktorú je možné riadiť pomocou vzorcov a flexibilnejšieho zadávania cieľov a vylepšený algoritmus hľadania ciest. Ako obyčajne, jazyk WML sa stal mocnejším vďaka novým značkám a vlastnostiam, čím sa rozširujú možnosti autorov príbehov. Grafické rozhranie je v intenzívnom vývoji, pričom cieľom je umožniť konfigurovateľnosť celého rozhrania z WML. Prvé kroky sú už hotové, ale projekt bude ďalej pokračovať vo vývojovej rade 1.7.

Možnosť tvorby umelých inteligencií v jazyku Python bola odstránená kvôli bezpečnostným rizikám. Napriek tomu dúfame, že bude možné doplniť ešte mocnejšiu a bezpečnejšiu funkciu skriptovania umelej inteligencie vo verzii 1.7.

Na stiahnutie

Bitka o Wesnoth je dostupná pod Všeobecnou verejnou licenciou GNU (GPL). Zdrojový kód nájdete na stránke wesnoth.org spolu s návodom na vytvorenie zo zdrojového kódu na množstve rozličných operačných systémov. Pre najčastejšie používané operačné systémy vrátane Linuxu, Windowsu, a Mac OS X sú už inštalačné balíky pripravené.

Aktuálne informácie o stiahnuteľných súboroch nájdete na stránke Download.

Ak ste si už stiahli predchádzajúce verzie hry, možno budete mať záujem o stiahnutie iba súborov xdelta.

Ďalšie informácie