Wesnoth Savaşı 1.4 Sürümünün Dağıtım Bilgileri

8 Mart 2008. Wesnoth Savaşı ekibi sırayla oynanan, fantastik temalı, rol paylaşım öğeleri ile bezenmiş özgür bir oyun olan Wesnoth Savaşı’nın 1.4 sürümünü iftiharla sunar. Oyun Windows, Mac OS X ve çeşitli GNU/Linux dağıtımları için indirilmeye hazır.


Wesnoth 1.4 Sürümündeki Yenilikler

1.4 sürümünde oyuncular için yedi yeni seferberlikten başka yeniden tasarlanmış kullanıcı arayüzü, inanılmaz çeşitlilikte yüksek kaliteli yeni oyun müzikleri ve çoğu birimin geliştirilmiş portre resimleri de dahil olmak üzere yepyeni bir oyun alanı oluşturuldu. Harita düzenleyici ve oyun motoru ise tasarımcıların senaryo yazarken yaratıcılıklarını arttıran yenilikler içeriyor.

Daha da önemlisi, bu dağıtımın belki de en katı dağıtım olmasıdır. 1.3 geliştirme sürümleri boyunca 300’den fazla hata bildiriminin üzerinden geçtik ve Wesnoth’un veri dosyalarını size sunmadan önce tutarlılık sınamaları yaparak çeşitli hata kaynaklarını baştan engelleyecek çeşitli araçlar oluşturduk.

Wesnoth Ekran Görüntüsü

Ayrıntılı olarak 1.4 sürümündeki yenilikler:

Oyuncular için

Oyunla birlikte yedi yeni seferberlik geliyor

Oyunla birlikte sunduğumuz seferberlik sayısını iki katından fazlasına çıkardık. Tamamen yeni olarak Eric S. Raymond tarafından yazılan Tursagan’ın Çekici seferberliğine ek olarak tanıdığınız kullanıcı seferberliklerinden bazılarını geliştirilip güncelleyerek dağıtıma dahil ettik: Karanlığa Dalış, Hürriyet, Kuzeyin Canlanışı, Ateş Asası, Bir Ork Saldırısı, Kemgöz’ün Oğlu. Ayrıca bu sürümde gerek oyun gerekse seferberlikler büyük oranda (>%80) Türkçeye çevrildi ve çevirilerdeki tutarsızlıklar giderildi.

Oyunun kullanıcı arayüzünün bazı kısımları yeniden tasarlandı

1.4 sürümü Wesnoth, eski tarz opak diyalog ve düğme öğelerinin yerlerini yarı geçirgen şeffaflıkta pencerelere bıraktığı daha temiz ve hoş görünümlü bir kullanıcı arayüzüne sahip. Bir birimi seçip bir düşmana saldırtırken hedefi doğru işaretlemeyi sağlamak üzere oyun ile oyuncu arasındaki etkileşimi arttıran yeni çizim öğeleri eklendi. Artık oyunun durum çubuğunda sahip olunan köy sayısının yanında toplam köy sayısı da gösteriliyor. Arayüz eylemleri ve gündüz/gece değişikliklerinin artık kolay anlaşılır olay sesleri var. Birimleri taşırken sürükle ve bırak işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca fare tekerleği de destekleniyor.

Zaferden sonra senaryo, sohbet ve ayar seçeneklerini gözden geçirebiliyorsunuz

Artık, bir senaryoda zaferin hemen ardından onay kutuları ile dolu iki zorlayıcı diyalog alıp dosdoğru oyun salonuna (seferberliklerde sonraki senaryonun başlangıcına) bırakılmayacaksınız. Bunlar yerine size bir durum özeti sunulduktan sonra ekran donuk kipe girecek ve senaryo oynanırken savaş hareketleri dışında yapabildiğiniz ne varsa, dost ve düşmanla sohbet, normal komutların kullanımı, seçeneklerin değiştirilmesi, vs. herşeyi yapmaya devam edebileceksiniz.

Çok oyunculu seferberlikler ve haritalar elden geçirilip iyileştirildi

Yeni çok oyunculu seferberlikler ve haritalar: Mezat, Kara Öngörü, Mezralar, Mokena Çayırı, Manzivan Tuzakları, Sarı Karmaşa.

Elden geçirilen haritalar: Alirok Bataklığı (nam-ı diğer Triple Blitz), Amosat Krateri, Mavisu Bölgesi, Kale Kapmaca Adası, Medusa Mağarası, Crusaders Fields, Sinson Savaş alanı, Onis’in İni, Kayanyıldız Gölü (nam-ı diğer Meteor Lake), Korku Ormanı, Özgür Topraklar (nam-ı diğer Charge), Altıgen Pasta, Boynuz Adası, Horaçyo Adası, Tepenin Kralı, Lagün, Loris Nehri, Merkwuerdigliebe, Morituri, Kamalı Patikalar, Karataş Deltası, Kale Kuşatma, Gümüşkafa Kavşağı, Sulla Harabeleri, Waterloo'da Gün Batımı, Veldin Kanalı (nam-ı diğer Blitz), Vestop.

Wesnoth Ekran Görüntüsü
Değiştirilen ve yeniden dengelenen birimler

Kapkaççı, Kaçak Avcı ve Cani artık 3. seviyeye kadar terfi edebiliyor. Ayarlanan ve yeniden dengelenen birimler: Ezelî Umacı, Elf Büyücü Kız, Serseri, Hayalet, Kasırga Ejderi, Umacı, Işık Büyücüsü, Denizkızı Kahin, Rahibe Denizkızı, Cengaver Su Adamı, Naga Yardakçı, Nekromantik, Ork Suikastçisi, İzsürücü, Kraliyet Muhafızı, Gök Ejderi, Ak Büyücü, Öcü, tüm Sürüngenler ve Yarasalar.

Ayrıca “kutsal” hasar türünün ismi “gizemli” olarak değiştirildi ve artık sadece yarı ölülerde etkili değil, elfler, ejderler ve troller de bu hasar türünden etkilenebiliyor.

Bir çok portre elden geçirildi ve yenileri eklendi

Çoğu birim ve kahraman portresi geliştirildi ve yenileri eklendi. Özellikle Elf birimlerinin portrelerinde birbirleriyle daha uyumlu ve daha güzel çalışmalara sahibiz.

Yeni canlandırmalar

Çoğu birim zaten döğüşürken canlandırılıyor. Bunun yanında, artık çoğu birim sırasını beklerken de ara sıra canlandırılıyor. Bazı birimler ise sürekli canlandırılıyor, örneğin yarasalar sürekli kanat çırpıyor, kamp ateşleri yanıyor. Bazı birimlerin, büyücüler ve hayaletler dahil olmak üzere mevcut canlandırmaları geliştirildi, örneğin sihirli saldırılara yeni özel efektler eklendi.

Çok oyunculu salonundaki iyileştirmeler

Kullanıcı adlarından yok sayılanları (sohbette karşılaşmak istemediklerinizi) listeleyebilirsiniz. Ayrıca arkadaş listenizi düzenleyebilirsiniz; salona girdiklerinde kullanıcı listesinin tepesinde vurgulanmış olarak gösterilirler.

Çeşitli diğer iyileştirmeler

Artık çok oyunculuda bir dişi lider seçebileceksiniz. Oyun içi yardım da elden geçirilip yeniden düzenlendi ve geliştirildi. Beş yeni tamamen özgün senfonik müzik kaydının eklenmesinin yanı sıra bir çok ses efekti ya iyileştirildi ya da yenileri eklendi. Oyun kayıtları artık disk alanından tasarruf için kendiliğinden sıkıştırılıyor.

Seferberlik Tasarımcıları için

Wesnoth Ekran Görüntüsü
Harita düzenleyici artık daha yetenekli

Haritalar artık doğrudan senaryo dosyasından açılabiliyor ve yine aynı senaryo dosyasına kaydedilebiliyor. Başlangıç konumları artık kalelerde olmak zorunda değil. Arazi paleti benzer arazileri gruplayan arazi paletlerine bölündü; böylece bir aşağı bir yukarı gidip gelmekten kurtuldunuz. Ayrıca yeni arazi türleri eklendi; temel kümeye çiftlik, elf kalesi ve yeldeğirmeninin yanısıra bataklıkları, derin suları ve kanyonları aşan köprüler eklendi. Harita kenarlarının ele alınışı, kenarlardaki arazi bozulmalarını gidermek ve küçük haritaların büyük ekranda daha iyi görünmesi için değiştirildi (ve oyun ekranı da bu değişikliklere uygun hale getirildi).

Canlandırma dili (WML) artık çok daha güçlü

Canlandırma dili çok daha esnek olacak şekilde genel anlamda tamamen yeniden tasarlandı. Karmaşık değişken ikameleri artık tüm eylemlerde kullanılabiliyor. Çok oyunculuda rasgele sayı üretimi daha güvenli. [set_menu_item] etiketi sayesinde senaryo tasarımcılarının sağ tıklanarak açılan menüyü özelleştirebilmesi sağlandı. Standart birim süzgeci ve standart konum süzgeci elemanları, artık daha güçlü yeni yeteneklere sahip (tümleşik mantıksal ifadeler dahil) ve çoğu, özel amaçlı süzgeçlerin yapımında kullanılabiliyor.

Çok oyunculu seferberlikler

Oyun motoru artık çok oyunculu seferberlikleri de destekliyor (henüz oyunla gelen yok). Bu, tasarımcıların Wesnoth oyununda yeni cepheler açmaları için bir fırsattır.

İndirmeler

Wesnoth Savaşı artık GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında dağıtılıyor. Kaynak kodu wesnoth.org’dan temin edilebilir. Ayrıca kaynak kodunu farklı platformlarda çalışacak şekilde derlemek için derleme yönergeleri de mevcuttur. Linux, Windows, Mac OS X gibi günümüzün çok bilinen işletim sistemlerinin çoğu için kullanıma hazır paketler de mevcuttur.

İndirmelerle ilgili en güncel bilgileri indirmeler sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer elinizde önceki sürüm mevcutsa xdelta dosyalarını indirmek size ilginç gelebilir.

Ek Bilgiler