Oznam o uverejnení hry Bitka o Wesnoth 1.4

8. marca 2008. Tím hry Bitka o Wesnoth hrdo oznamuje zverejnenie verzie 1.4 hry Bitka o Wesnoth, slobodnej ťahovej strategickej hry s tematikou fantasy a prvkami rolového hrania. Hru si môžete stiahnuť pre Windows, Max OS X, a rôzne distribúcie operačného systému GNU/Linux.


Novinky vo Wesnothe 1.4

Pre hráčov verzia 1.4 prináša až sedem nových oficiálnych príbehov, nový dizajn používateľského rozhrania, úžasnú rozmanitosť novej kvalitnej hernej hudby, a čerstvú hernú grafiku zahŕňajúcu vylepšené portréty mnohých typov jednotiek. Pre dizajnérov sú to vylepšenia editora máp a WML, ktoré významne zväčšia vaše tvorivé možnosti pri písaní príbehov.

Rovnako dôležité je, že je to naše zatiaľ asi najkvalitnejšie vydanie. Počas obdobia vývoja 1.3 sme opravili vyše 300 chýb, a začali sme využívať niekoľko nových nástrojov, ktoré predchádzajú určitým druhom chýb tak, že automaticky skontrolujú dátové súbory pred ich uverejnením.

Záber z hry Wesnoth

Tu sú nové vlastnosti verzie 1.4 podrobnejšie:

Pre hráčov

Sedem nových príbehov je odteraz súčasťou hry

Počet oficiálnych príbehov sa viac než zdvojnásobil. Okrem jedného celkom nového príbehu, Thursaganovo kladivo, sme pridali aj upravené, obnovené, a vylepšené verzie najznámejších príbehov vytvorených hráčmi: Zostup do temnoty, Sloboda, Znovuzrodenie severu, Ohnivé žezlo, Invázia orkov, a Syn Čierneho Oka.

Zmenili sa časti dizajnu používateľského rozhrania hry

Používateľské rozhranie hry Wesnoth 1.4 má čistejší výzor s jednoduchými polopriehľadnými oknami, ktoré nahradili mnoho staromódnych nepriehľadných modálnych dialógov s tlačidlami. Nové drobné grafické efekty, keď si označíte jednotku a namierite na nepriateľa, vám pomáhajú udržať si prehľad o tom, čo sa práve deje, a nezavadzajú pri hre. Hra teraz zobrazuje váš aj celkový počet dedín v stavovej lište. Akcie rozhrania a zmeny dňa a noci majú nevtieravé zvukové signály. Môžete pohybovať jednotky pomocou označenia a potiahnutia. Podporujeme aj koliesko myši.

Po víťazstve si teraz môžete prezerať scény, diskutovať, a nastavovať možnosti

Teraz už ihneď po vyhraní scenára nedostanete dva modálne dialógy plné zaškrtávacích polí, ani vás to okamžite potom nevráti do čakárne (alebo v prípade príbehu neskočíte do nasledujúceho scenára). Namiesto toho sa objaví iba jedno súhrnné okno, a potom budete v "oddychovom režime", kde môžete diskutovať so spojencami a súpermi, používať bežné príkazy, meniť nastavenia, a vo všeobecnosti robiť hocičo okrem ďalších bojových akcií.

Zbierka máp na zápasy sa aktualizovala a rozšírila

Nové mapy a scenáre pre viacerých hráčov: Auction-X, Dark Forecast, Hamlets, Mokena Prairie, The Manzivan Traps, Xanthe Chaos.

Aktualizované mapy: Alirok Marsh (predtým Triple Blitz), Amohsad Caldera, Blue Water Province, Castle Hopping Isle, Caves of the Basilisk (predtým Blitz), Crossing, Crusaders Fields, Cynsaun Battlefield, Den of Onis, Fallenstar Lake (predtým Meteor Lake), Forest of Fear, Freelands (predtým Charge), Hexcake, Hornshark Island, Island of the Horatii, King of the Hill, Lagoon, Loris River, Merkwuerdigliebe, Morituri, Paths of Daggers, Sablestone Delta, Siege Castles, Silverhead, Sulla's Ruins, Waterloo Sunset, Wesbowl.

Záber z hry Wesnoth
Zmenené a vyvážené jednotky

Jednotky Poskok, Pytliak, a Hrdlorez môžu byť povýšené až po úroveň 3. Mnohé jednotky boli vyladené a vyvážené, napríklad Biely mág, Búrkový jašter, Černokňažník, Duch, Elf hraničiar, Elfka kúzelníčka, Hadí majster, Kostej, Kráľovský gardista, Lietajúci jašter, Mág svetla, Mátoha, Morská kňažka, Morská veštkyňa, Morský bojovník, Ork vrah, Prastarý kostej, Utečenec, a všetci sauri a netopiere.

Ďalej sa "sväté" zranenie zmenilo na "\antimagické", a teraz je to všeobecný antimagický útok užitočný nielen proti nemŕtvym; sú ním zraniteľní aj elfovia, draci, a trollovia.

Mnoho portrétov pribudlo alebo sa zmenilo

Mnohé portréty jednotiek a hrdinov sa vylepšili alebo pridali. Teraz máme zvlášť krásnu sadu nových portrétov elfských jednotiek v jednotnom štýle.

Nové využitie animácie

Mnoho ďalších jednotiek má plnú bojovú animáciu. Mnoho jednotiek má aj animáciu nečinnosti, ktorá sa z času na čas spustí, keď jednotka nerobí nič konkrétne. Niektoré jednotky a predmety majú aj pokojovú animáciu, ktorá je stále zapnutá; netopiere mávajú krídlami, a táborové ohne horia. Zlepšili sa základné snímky pre mnoho jednotiek, napríklad Mágov a Duchov, a takisto aj zvláštne efekty ako napríklad magické útoky.

Vylepšená čakáreň hry pre viacerých hráčov

Môžete si nastaviť zoznam prezýviek používateľov, ktorých ignorujete (nebudete vidieť ich správy). Môžete si nastaviť aj zoznam priateľov; ich používateľské mená sa ukážu zvýraznené navrchu zoznamu používateľov.

Rôzne iné vylepšenia

Teraz si môžete v zápase vyberať aj ženy ako veliteľky. Návod v hre bol aktualizovaný, preorganizovaný, a rozšírený. Máme päť nových pôvodných symfonických hudobných stôp, a mnoho nových alebo vylepšených zvukových efektov. Uložené hry sa automaticky komprimujú, aby šetrili miesto na vašom disku.

Pre autorov príbehov

Záber z hry Wesnoth
Editor máp dokáže oveľa viac

Teraz možno načítať mapy priamo zo súboru scenára, aj ich tam naspäť uložiť. Štartové pozície už nemusia byť iba v pevnostiach. Paleta terénov je rozdelená na skupiny podobných terénov, takže ju budete menej často rolovať. Pribudlo mnoho nových terénov: farma, elfský zámok, a veterný mlyn v základnej sade, mosty cez močiare, hlbokú vodu, a kaňony. Zmenilo sa vykresľovanie okrajov mapy, aby sa odstránili niektoré poruchy na okrajoch, a aby malé mapy vyzerali lepšie na veľkých obrazovkách (a tieto zmeny sa týkajú aj obrazovky hry).

WML je výrazne silnejšie

Animačné WML sme úplne prerobili do omnoho pružnejšej a všeobecnejšej podoby. V celom akčnom WML sa teraz používa komplexná substitúcia premenných. V hre pre viacerých hráčov je bezpečný generátor náhodných čísel. Značka [set_menu_item] dovoľuje dizajnérom scén vytvoriť si vlastné prvky kontextového menu, dostupné po kliknutí pravým tlačidlom myši, ktoré môžu obsahovať ľubovoľné akcie WML. Prvky Štandardný filter jednotiek a Štandardný filter políčok majú nové schopnosti (vrátane úplných logických výrazov), vďaka ktorým sú omnoho silnejšie, a môžu nahradiť väčšinu doterajších jednoúčelových filtrov.

Príbehy pre viacerých hráčov

Program hry teraz podporuje aj príbehy pre viacerých hráčov, hoci zatiaľ žiadne s hrou nedodávame. Je to príležitosť pre dizajnérov preskúmať nové hranice v hraní Wesnothu.

Na stiahnutie

Bitka o Wesnoth je dostupná pod Všeobecnou verejnou licenciou GNU (GPL). Zdrojový kód nájdete na stránke wesnoth.org spolu s návodom na vytvorenie zo zdrojového kódu na množstve rozličných operačných systémov. Pre najčastejšie používané operačné systémy vrátane Linuxu, Windowsu, a Mac OS X. sú pripravené aj inštalačky.

Aktuálne informácie o stiahnuteľných súboroch nájdete na stránke Download.

Ak ste si už stiahli predchádzajúce verzie hry, možno budete mať záujem o stiahnutie iba súborov xdelta.

Ďalšie informácie