Informacje o wydaniu Bitwy o Wesnoth 1.4

8 marca 2008 r. Zespół Bitwy o Wesnoth z dumą ogłasza wydanie wersji 1.4 Bitwy o Wesnoth, darmowej (wolnej) turowej gry strategicznej w klimacie fantasy z elementami gry fabularnej. Grę można pobrać w wersjach na platformy Windows, Mac OS X oraz różne dystrybucje GNU/Linuksa.


Nowości w Wesnoth 1.4

Z punktu widzenia graczy, wersja 1.4 to aż siedem nowych oficjalnych kampanii, przeprojektowany interfejs, zdumiewająca różnorodność nowej, wysokiej jakości muzyki oraz odświeżona oprawa graficzna gry, w tym znacznie ulepszone portrety wielu typów jednostek. Autorów scenariuszy zainteresuje informacja, że edytor map i język WML zostały znacznie wzbogacone, znacząco zwiększając możliwości twórców podczas pisania scenariuszy.

Co równie istotne, jest to prawdopodobnie najbardziej stabilne z dotychczasowych wydań gry. Na przestrzeni cyklu rozwojowego wersji 1.3 poprawiliśmy ponad 300 błędów i wprowadziliśmy kilka nowych narzędzi, które zapobiegają występowaniu wielu typów błędów poprzez automatyczne sprawdzanie plików gry, zanim trafią one do Was.

Zrzut ekranu

Oto bardziej szczegółowe informacje o nowościach w wersji 1.4:

Dla graczy

Z grą dostarczanych jest teraz siedem nowych kampanii

Liczba kampanii dostarczanych z grą uległa niemal podwojeniu. Poza całkowicie nową kampanią Młot Thursagana dostarczamy też ulepszone, poszerzone i pieczołowicie dopracowane wersje dobrze znanych kampanii stworzonych przez użytkowników: Zejście w Mrok, Wolność, Odrodzenie Północy, Berło Ognia, Najazd Orków i Syn Czarnego Oka. Niemal wszystkie kampanie są dostępne w polskiej wersji językowej, podobnie jak cała gra, pomoc i podręcznik użytkownika.

Części interfejsu użytkownika zostały przeprojektowane

Interfejs użytkownika w wersji 1.4 Wesnoth wygląda znacznie bardziej estetycznie dzięki zastąpieniu w wielu miejscach nieprzezroczystych, modalnych okien dialogowych z przyciskami lekkimi, półprzezroczystymi oknami. Nowe, subtelne efekty graficzne, które towarzyszą zaznaczaniu jednostek oraz celów, pozwalają lepiej poczuć przebieg rozgrywki. Na pasku stanu jest teraz wyświetlana nie tylko liczba posiadanych wiosek, ale i wszystkich wiosek znajdujących się na mapie. Czynnościom wykonywanym w interfejsie oraz zmianom cyklu dnia/nocy towarzyszą dyskretne efekty dźwiękowe. Jednostki można przesuwać metodą "przeciągnij i upuść", poprawnie obsługiwane są też kółka w myszach.

Po zwycięstwie można przyjrzeć się mapie, rozmawiać oraz zmieniać opcje

Nigdy więcej nie zobaczycie dwóch blokujących interfejs, pełnych przycisków okienek pojawiających się natychmiast po wygraniu scenariusza, po których gracz zostaje przeniesiony do lobby (lub - w przypadku kampanii - do następnego scenariusza). Zamiast nich wyświetlane jest teraz tylko jedno okno z podsumowaniem, po którego zamknięciu gracz pozostaje w grze w trybie umożliwiającym rozmawianie z innymi, używanie większości komend, zmianę opcji - ogólnie wszystko poza samą rozgrywką.

Zestaw map do gry wieloosobowej został dopracowany i rozszerzony

Nowe mapy i scenariusze wieloosobowe: Aukcja X, Mroczna Przepowiednia, Wioski, Preria Mokena, Pułapki Manzivanu, Chaos Xanthe.

Poprawione mapy: Mokradła Alirok (wcześniej Potrójna błyskawica), Kaldera Amoshad, Prowincja Błękitnej Wody, Zamki na Wyspie, Jaskinie Bazyliszka, Pole Krzyżowców, Kryjówka Onisa, Jezioro Spadającej Gwiazdy (wcześniej Meteorytowe Jezioro), Las Strachu, Wolne Ziemie (wcześniej Szarża), Heksciastko, Wyspa Rekinów, Król Wzgórza, Laguna, Rzeka Loris, Dziwnamiłość, Ścieżka Sztyletów, Delta Sablestone, Oblężone Zamki, Przeprawa Silverhead, Ruiny Sulli, Zachód Słońca nad Waterloo, Przesmyk Weldyn (wcześniej Błyskawica), Wesbowl.

Zrzut ekranu
Zmienione i zrównoważone jednostki

Rozbójnicy, Kłusownicy i Bandyci mogą teraz awansować do poziomu 3 włącznie. Wiele jednostek doświadczyło ulepszeń i zmian równoważących, w tym Starożytny Licz, Czarodziejka Elfów, Uciekinier, Duch, Smok Huraganowy, Licz, Mag Światła, Syrena Wróżbitka, Kapłanka Syren, Mermen Wojownik, Nag Myrmidon, Nekromanta, Ork Zabójca, Łowca, Królewski Gwardzista, Smok Przestworzy, Biały Mag, Upiór oraz wszystkie Jaszczury i Nietoperze.

Ponadto typ ataku "święty" został zastąpiony przez "astralny" i jest teraz ogólnym atakiem antymagicznym, którego skuteczność nie jest już ograniczona do nieumarłych - podatne na niego są między innymi elfy, smoki i trolle.

Zostało dodanych wiele nowych portretów, a stare poprawiono

Dodaliśmy lub poprawiliśmy wiele portretów zarówno jednostek, jak i bohaterów. W szczególności jednostki elfów otrzymały cały komplet pięknych portretów w jednolitym stylu.

Nowe zastosowania animacji

Znacznie więcej jednostek ma teraz pełen zestaw animacji walki. Wiele jednostek ma też animacje bezczynności, które można zobaczyć co jakiś czas, gdy jednostka nie robi niczego konkretnego. Niektóre jednostki i przedmioty mają też animacje ciągłe - na przykład nietoperze machają skrzydłami, a płomienie ognisk migoczą. Poprawione zostały grafiki bazowe wielu jednostek, w tym magów i duchów. Ulepszenia nie ominęły też efektów specjalnych, towarzyszących między innymi atakom magicznym.

Ulepszenia lobby wieloosobowego

Można ignorować użytkowników na podstawie ich ksywki (nie będzie widać przesyłanych przez nich wiadomości). Można też stworzyć listę przyjaciół, których ksywki będą podświetlane i wyświetlane na szczycie listy użytkowników.

Różne inne usprawnienia

W grze wieloosobowej można teraz wybrać płeć przywódcy. Dostępny w grze system pomocy został przebudowany, przeorganizowany i poszerzony. Dodano pięć zupełnie nowych symfonicznych utworów muzycznych oraz wiele nowych lub ulepszonych efektów dźwiękowych. Zapisane stany gry są automatycznie kompresowane, by zaoszczędzić miejsce na dysku.

Dla autorów kampanii

Zrzut ekranu
Edytor map został znacznie ulepszony

Mapy można teraz otwierać bezpośrednio z pliku scenariusza i zapisywać z powrotem do niego. Pozycje początkowe nie muszą już być polami twierdzy. Paleta terenów została podzielona na grupy podobnych terenów, co pozwala ją rzadziej przewijać. Pojawiło się wiele nowych terenów - zestaw podstawowy został wzbogacony o pola uprawne, elficki zamek i młyn, a poza tym dostępne są specjalne mosty do przekraczania bagien, głębokiej wody i przepaści. Zarówno w edytorze, jak i na głównym ekranie gry zmieniono sposób wyświetlania brzegów mapy w celu wyeliminowania zniekształceń na krawędziach i poprawienia wyglądu małych map na dużych ekranach.

Język WML otrzymał znacznie większe możliwości

Instrukcje WML do obsługi animacji zostały całkowicie przeprojektowane w celu zwiększenia ich elastyczności i ogólności. Wszystkie instrukcje WML dotyczące akcji wykorzystują teraz podstawianie zmiennych złożonych. W trybie wieloosobowym dostępny jest bezpieczny generator liczb losowych. Nowy znacznik [set_menu_item] pozwala projektantom scenariuszy tworzyć własne elementy menu kontekstowego (otwieranego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy), które mogą wykonywać dowolne instrukcje WML. Elementy standardowych filtrów jednostek i lokalizacji rozbudowano o nowe możliwości (w tym kompletną obsługę wyrażeń boolowskich), które znacznie zwiększają zakres ich stosowania i pozwalają zastępować większość dotychczasowych konstrukcji korzystających z filtrów specjalnych.

Kampanie wieloosobowe

Silnik gry obsługuje teraz kampanie wieloosobowe. Wprawdzie żadna taka kampania nie jest jeszcze dostarczana z grą, jednak daje to twórcom scenariuszy szansę zgłębienia nowych możliwości rozgrywki w Wesnoth.

Pobierz

Bitwa o Wesnoth jest dostępna na zasadach Licencji Publicznej GNU (GPL). Kod źródłowy można pobrać ze strony wesnoth.org, na której znajdziesz też informacje jak zbudować grę ze źródeł na wielu różnych systemach operacyjnych. Dla większości popularnych systemów dostępne są gotowe pakiety instalacyjne, włączając w to Linuksa, Windows i Mac OS X.

Najnowsze informacje o plikach do pobrania znajdziesz na stronie z plikami do pobrania.

Jeśli posiadasz już poprzednią wersję gry, możesz skorzystać z możliwości pobrania jedynie plików xdelta.

Więcej informacji