Poznámky k vydání Bitvy o Wesnoth verze 1.4

8. března 2008. Tým vývojářů Bitvy o Wesnoth hrdě oznamuje vydání verze 1.4 hry Bitva o WesnothSvobodné tahové strategie s fantasy námětem a prvky RPG. Hru můžete nyní stahovat ve verzích pro Windows, Max OS X a různé distribuce GNU/Linuxu.


Co je nového v Bitvě o Wesnoth, verzi 1.4

Hráčům přináší verze 1.4 ne méně než sedm nových oficiálních tažení, přepracované uživatelské rozhraní, překvapivé množství nové kvalitní hudby a změny herní grafiky včetně lepších portrétů pro mnohé jednotky. Tvořivé jedince potěší vylepšení editoru map a WML, která opět umožňují znatelně větší možnosti při tvorbě herního obsahu.

Kromě toho je tato verze pravděpodobně dosud nejstabilnější. Během vývoje řady 1.3 bylo odstraněno na 300 chyb a vyvinuto několik nových nástrojů odstraňujících celou škálu chyb v datech Wesnothu před jeho publikací.

Snímek ze hry

Zde je podrobný přehled změn ve verzi 1.4:

Pro hráče

Hra obsahuje sedm nových tažení

Počet tažení vydávaných se hrou se více než zdvojnásobil. Kromě zbrusu nového tažení Thursaganovo kladivo byly přidány zkrášlené, obnovené a vylepšené verze následujících dobře známých přídavných tažení: Propad do Temnot, Svoboda, Přerod Severu, Ohnivé žezlo, Skřetí invaze a Syn Černého Oka.

Části uživatelského rozhraní byly přepracovány

Uživatelské rozhraní Wesnothu 1.4 poskytuje čistši vzhled a použití — mnohým modálním oknům a dialogům, dříve neprůhledným, byla přidána průhlednost a odebrána potvrzovací tlačítka ve prospěch jednoduššího stylu zavření „klikáním kamkoliv“. Drobné grafické efekty při vybírání jednotek a útočení na nepřítele usnadňují pochopení a kontrolu hry bez zbytečné složitosti. Hra nyní také zobrazuje ve stavovém řádku počet vlastněných vesnic a celkový. Rozhraní a změny denní doby získaly jemné zvukové efekty. Jednotky lze přetahovat pro pohyb. Byla přidána podpora kolečka myši.

Po vítězství můžete dále prohlížet mapu, chatovat a měnit nastavení

Po vítězství ve scénáři se již neobjevují dva modální dialogy s množstvím mačkátek a nenásleduje nekompromisní návrat do čekárny (ve hře více hráčů) nebo postup do dalšího scénáře. Místo nich je nyní použito jediné souhrnné okno, po němž se dostanete do „prohlížecího módu“, který umožňuje běžnou interakci s většinou herního rozhraní vyjma pohybu jednotek a boje.

Sbírka map pro hru více hráčů byla revidována a rozšířena

Nové mapy a scénáře: Aukce X, Temná předpověď, Vesnice, Mokenské prérie, Manzivanské pasti, Chaos v Xanthu.

Revidované mapy: Mokřina Alirok (dříve Trojitá blesková válka), Amohsad Caldera, Provincie Modré vody, Hrady Roztodivného ostrova, Baziliškova sluje, Křižácké pole, Cynsaunovo bitevní pole, Onisovo doupě, Jezero Padlé hvězdy (dříve Meteorické jezero), Les strachu, Divoká země (dříve Výpad), Hexcake, Ostrov Hornshark, Ostrov Horáciů, Král vršku, Laguna, Řeka Loris, Pozoruhodná láska, Morituri, Stezky dýk, Ústí řeky Sablestone, Obležené hrady, Křižovatka Silverhead, Sulliny ruiny, Západ slunce nad Waterloo, Weldynský průplav (dříve Blesková válka), Wesbowl.

Snímek ze hry
Změny a vyvážení jednotek

Lapka, Pytlák a Lupič nyní mohou povyšovat na třetí úroveň. Mnohé jednotky byly vyladěny a vyváženy, včetně Starého liche, Elfí vědmy, Uprchlíka, Ducha, Drakonida hurikána, Liche, Mága světla, Víly věštkyně, Vílí Kněžky, Mořského válečníka, Myrmidoňanky, Nekromanta, Skřetího vraha, Hraničáře, Královské stráže, Nebeského drakonida, Bílého mága, Fantóma a všech ještěráků a netopýrů.

Druh zranění „svatý“ byl přejmenován na „nezemský“ včetně dalších změn; nyní představuje obecný útok proti magii, užitečný nejen proti nemrtvým: mezi jednotky takto zranitelnější patří např. elfové, drakonidé a trollové.

Mnohé portréty byly vylepšeny nebo zcela přidány

Mnoho portrétů hrdinů a jednotek bylo buď znatelně vylepšeno či zcela nově přidáno. Obzvláště elfské jednotky nyní vynikají nádhernou jednotnou řadou portrétů.

Nové animace

Mnohem více jednotek má nyní kompletní animace boje. Některé také dostaly náhodné animace, které se přehrávají čas od času bez vnější příčiny a oživují pohled na jinak strnulé bitevní pole. Další jednotky dostaly animace stání, které se přehrávají neustále; netopýři mávají křídly, ohně plápolají atd. Množství jednotek také bylo kompletně překresleno - například mágové a duchové. Konečně byly vylepšeny mnohé speciální efekty jako magické útoky.

Vylepšení čekárny hry více hráčů

Lze sestavit seznamy přátel - uživatelských přezdívek, jejichž akce budou zvýrazňovány a jinak upřednostňovány při zobrazování - a otrapů, kteří jsou naopak v největší možné míře ignorováni.

Různá další vylepšení

Ve hře více hráčů nyní lze nastavit ženské vůdce. Systém nápovědy byl reorganizován a rozšířen. Přibylo pět nových originálních symfonických skladeb. Zvukové efekty také doznaly četných vylepšení. Uložené hry jsou nyní komprimovány pro úsporu místa na disku.

Pro autory tažení

Snímek ze hry
Editor map je nyní schopnější

Mapy mohou být nyní otevírány přímo ze souboru scénáře a ukládány zpět. Počáteční pozice nemusí ležet na tvrzích. Paleta terénů je rozdělena do skupin podobných terénů, není tedy zapotřebí často posouvat seznam. Mnoho nových terénů — za všechny např. pole, elfský hrad a větrný mlýn v základní sadě. Nově jsou také dostupné mosty přes bažinu, hlubokou vodu nebo rokle. Zpracování okrajů mapy bylo přepracováno pro odstranění častých grafických problémů na hranicích mapy a vylepšení vzhledu malých map na velkých obrazovkách (tyto změny souvisí i se zobrazovacím systémem).

WML je mnohem schopnější

Animační WML byl kompletně přestavěn a je nyní mnohem flexibilnější a obecnější. Všude v akčním WML je prováděno komplexní rozvíjení proměnných. Pro hru více hráčů je k dispozici bezpečný generátor náhodných čísel. Tag [set_menu_item] umožňuje tvůrcům scénářů vytvářet vlastní položky pro kontextové menu jednotek, provádějící specifikovaný kód WML. Standardní filtry jednotek a lokací mají nové schopnosti (včetně komlpetních booleovských výrazů), které je činí mocnějšími a mohou tak nahradit většinu speciálních filtrů.

Tažení pro hru více hráčů

Herní engine nyní podporuje tažení pro hru více hráčů, i když zatím není žádné přidáno do oficiálních vydání hry. Představuje tak nové pole, kde je možno prozkoumávat herní možnosti Wesnothu.

Stažení

Bitva o Wesnoth je dostupná pod licencí GNU General Public License (GPL). Zdrojový kód je k dispozici na adrese wesnoth.org, kde také naleznete návod na sestavení ze zdrojového kódu pro řadu různých operačních systémů. Naleznete zde také instalační balíčky pro nejoblíbenější operační systémy - Linux, Windows a Mac OS X.

Aktuální informace o stažení hry naleznete na stránce downloads.

Pokud již máte staženou předchozí verzi hry, možná budete chtít stáhnout pouze soubory xdelta.

Více informací