Oznam o uverejnení hry Bitka o Wesnoth 1.10

Január 2012. Opäť nastal čas pre to, na čo ste všetci čakali: začiatok stabilnej vetvy Wesnothu. Tím vývojárov hry Bitka o Wesnoth hrdo oznamuje uverejnenie verzie 1.10 hry Bitka o Wesnoth, slobodnej ťahovej strategickej hry s tematikou fantasy a prvkami rolového hrania. Hra je dostupná pre Windows, Max OS X, a rôzne distribúcie operačného systému GNU/Linux.


Novinky vo Wesnothe 1.10

Záber z hry Wesnoth

Pre hráčov

Vďaka projektom v Google Summer of Code z rokov 2010 a 2011 vznikol nový systém plánovania na tabuli, ktorý umožňuje robiť plány zobrazovaním budúceho verbovania, pohybov a útokov. Umožňuje dokonca zdieľať plány so spoluhráčmi v sieťových hrách.

Pribudli nové terény, mnohé boli prekreslené a aktualizované, vrátane sopiek, pohyblivej vody, nových okrás a trávnatej plochy. Bojiská Wesnothu sú teraz omnoho krajšie na pohľad.

Mnohé jednotky, ako napríklad Sauri, majú nové animácie. Tieto spolu s animovanou vodou vdýchnu život predtým nehybným bojiskám.

Rada 1.10 obsahuje prepracovanú verziu motívu Severania a dve nové hudby: Bojový epos a Silvanská svätyňa.

Výpravy

V novej výprave More mŕtvych hráš mladého morského muža, dediča kráľovského trónu; tvojou úlohou je odraziť inváziu nemŕtvych a zachrániť svoj ľud. Príbeh More mŕtvych strávil nejaký čas v projekte Wesnoth-UMC-Dev, aby mohlo byť pripravené pre začlenenie do hlavnej hry, rovnako ako Delfadorove pamäti.

Väčšina doterajších výprav bola vylepšená malými i väčšími úpravami. Napríklad v Príbehu o dvoch bratoch bol prepísaný dej. V niektorých scénach z Legendy Wesméru bola vylepšená dynamika hry.

Zápas pre viacerých hráčov

Pre viacerých hráčov boli pridané nové mapy: Aethermaw, Citadela Arcanclave, Pevnosť tisícich žihadiel a Sopka. Viaceré úpravy a vyváženia ostatných máp na využitie nových terénov.

Všeobecné

Záber z hry Wesnoth
Záber z hry Wesnoth

Nové sady portrétov pribudli do výprav Invázia orkov, Pád do Temnoty, Ohnivé žezlo, Zrodenie Wesnothu a Južná hliadka. Všeobecné potréty (napríklad pre jašterov a kostlivých nemŕtvych) nás približujú k cieľu mať kvalitné kresby v celej hre.

Systém osvetlenia teraz umožňuje osvetľovať niektoré oblasti nezávisle od ostatných, aby zvýraznil lokálnu dennú dobu. Napríklad jaskyne sú temné aj cez deň.

Spomalené jednotku sú potiahnuté modrou farbou, aby sa dali ľahšie identifikovať.

Grafické rozhranie taktiež získalo nové vylepšenia. Teraz je možné odobrať viaceré doplnky naraz pomocou zaškrtávacieho zoznamu. Typografia a konzistencia textov bola zlepšená v celej hre. Postranný panel bol upravený pre lepšiu čitateľnosť.

Začali sa nové preklady: Írsky a Staroanglický.

Pre autorov príbehov

Záber z hry Wesnoth

Rada 1.10 prináša nové funkcie pre tvorcov obsahu, napríklad trvalé premenné, ktoré umožňujú autorom doplnkov uložiť dáta do hráčovho priečinka. Tie potom môžu byť použité pri hre v budúcnosti.

Schopnosti jazyka Lua v hre boli posilnené, čo umožňuje tvorcom obsahu robiť oveľa viac ako mohli v rade 1.8. Jedným z projektov v Google Summer of Code bolo zlepšenie možností Lua pre počítačom ovládané jednotky.

Ponuka terénov bola rozšírená o nové základné terény ale aj nové objekty a okrasy. Autori máp budú môcť vytvoriť rozmanité svety.

Vďaka projektu Google Summer of Code v roku 2010 a 2011 máme teraz Wesnoth doplnok pre Eclipse, ktorý poskytuje programovacie prostredie pre jazyk WML v programe Eclipse, ktorý tak poskytuje funkcie ako zvýraznenie syntaxe, zbalenie značiek, automatické dopĺňanie a ďalšie. Dokonca má rozhranie pre údržbové nástroje wmllint a wmlindent ako aj možnosť spustiť hru alebo editor máp a otvoriť priamo potrebnú scénu alebo mapu.

Nová séria ikon predmetov — kreslených v rovnakom štýle ako ikony útokov — pre autorov obsahu. Obsahuje obrázky elixírov, šiat, brnení a šperkov.

Vďaka vylepšeniu kódu, ktorý riadi značku [language], možu už byť preložené aj názvy špeciálny útokov a dosahov zbraní.

Na stiahnutie

Bitka o Wesnoth je dostupná pod Všeobecnou verejnou licenciou GNU (GPL). Zdrojový kód nájdete na stránke wesnoth.org spolu s návodom na zostavenie zo zdrojového kódu na množstve rozličných operačných systémov. Pre najčastejšie používané operačné systémy ako Windows, Mac OS X a GNU/Linux sú už inštalačné balíky pripravené.

Aktuálne informácie o stiahnuteľných súboroch nájdete na stránke Download. Tam bude možné nájsť aj inštalačné balíky a inštrukcie pre iné platformy hneď ako budú dostupné.

Ak ste si už stiahli predchádzajúce verzie hry, možno budete mať záujem o stiahnutie iba súborov xdelta.

Ďalšie informácie