Co nowego przynosi ta wersja

Dla graczy

Przykładowy zrzut ekranu nowych Ludów Pustyni

Dzięki temu, że korzystamy z bardziej nowoczesnych platform dystrybucyjnych, takich jak Steam, itch.io, Flathub i inne, gra będzie automatycznie aktualizowana do nowej stabilnej wersji po raz pierwszy od wydania Wesnoth. Aby to umożliwić, przy pierwszym uruchomieniu 1.16.0 po aktualizacji z wersji 1.14.17 zostanie wyświetlona specjalna opcja. Umożliwi ona migrację ustawień, a także pobranie wersji 1.16 wszystkich zainstalowanych dodatków, jeśli zostały zaktualizowane do współpracy z 1.16. Dodatkowo, Wesnoth potrafi teraz otwierać pliki zapisu z poprzednich wersji gry.

Rozwiązaliśmy długotrwały problem, zwłaszcza dla graczy z niską prędkością pobierania i/lub limitami danych. Aktualizacja dodatków nie spowoduje już ponownego pobrania całego dodatku. Zamiast tego zostaną pobrane tylko pliki, które faktycznie zostały zmienione, co znacznie skróci zarówno czas potrzebny na aktualizację dodatków, jak i ilość danych wykorzystywanych podczas aktualizacji. Dodatkowo, wszystkie wersje dodatku, które zostały ostatnio przesłane przez autora, są dostępne do pobrania, co pozwala na obniżenie wersji dodatku, jeśli jest to konieczne z jakiegokolwiek powodu.

Wiele aspektów sztucznej inteligencji również zostało poprawionych, przy czym większość eksperymentalnej sztucznej inteligencji została połączona z domyślną sztuczną inteligencją. Dzięki temu lepiej radzi sobie z leczeniem, trucizną, wycofywaniem się i innymi zachowaniami.

Wreszcie, cała frakcja Ludów Pustyni została przerobiona i zbalansowana, w tym przeprojektowano linie jednostek, stworzony nowe opisy i grafiki jednostek oraz zmieniono działanie charakteru półmrocznego. Ludy Pustyni powinny być teraz dużo bardziej zbliżone do frakcji w erze domyślnej pod względem ogólnej siły, a także ciekawsze w grze.

Kampanie

Zrzut ekranu menu kampanii

Zejście w Mrok, Wolność i Berło Ognia otrzymały wiele poprawek, w tym uproszczenie rozgrywki, dodanie elementów RPG, napisane na nowo fabułę i dialogi oraz aktualizacje wizualne i balansu. Dla tych, którzy szukają czegoś na nadchodzącą noc Halloween, mamy odnowione kampanie nieumarłych Zejście w Mrok i Sekrety Starożytnych! Kampania Pod Płonącymi Słońcami również otrzymała nowe mapy, a frakcja Quenoth została zbalansowana, aby lepiej pasowała do głównych frakcji gry.

Z powodu ulepszonej sztucznej inteligencji, która została dodana w tym cyklu rozwoju, wszystkie kampanie, zwłaszcza Inwazja ze Wschodu, zostały dostosowane, aby zachowały swoje zamierzone poziomy trudności i unikały jej nagłych skoków przez całą kampanię. Trudność kampanii na poziomie początkującym została również obniżona, aby były one bardziej dostępne dla nowych graczy.

Poprawiono część scenariuszyMłotu Thursagana, a niektóre z nich usunięto, aby zmodernizować fabułę i rozgrywkę. W szczególności kampania skupi się mocniej na kulturze krasnoludów i relacjami między ich klanami. Sekrety Starożytnych również otrzymały niewielką aktualizację rozgrywki z nowymi odmianami zombie dostępnymi do tworzenia i rekrutacji.

Wreszcie, poza różnymi modernizacjami i poprawkami wielu głównych kampanii, stworzono nowe menu kampanii z kilkoma wspaniałymi tłami narysowanymi przez Emilien Rotival (LordBob), Stefana i Kathrin Polikeit (Kitty).

Rozgrywka wieloosobowa

Tło Krzyża Isar

Pojawiły się dwie duże nowości w grze wieloosobowej Wesnoth: Wyspa Mgieł i Podbój Świata. Wyspa Mgieł to scenariusz wspólnego przetrwania w stylu Mrocznej Przepowiedni, która z kolei stała się teraz łatwiejsza, a Wyspa Mgieł zajęła jej miejsce pod względem wyzwania. Podbój Świata, dawniej dodatek World Conquest II, to kampania wieloosobowa z elementami RPG, w której maksymalnie trzech graczy może współpracować, aby przetrwać, ulepszać swoje jednostki i pokonać wrogie im armie.

Dodatek Plan Unit Advance został domyślnie dodany do gry. Po włączeniu w trybie wieloosobowym pozwala on graczom z wyprzedzeniem wybierać, czym chcą, aby stały się ich jednostki, jeśli awansują w turze innego gracza. Oprócz tego, jednostki, których awans nie został zaplanowany, będą odtąd zawsze awansować na tę samą jednostkę zamiast na losową.

Ta aktualizacja zawiera również dużą liczbę aktualizacji balansu Ery Domyślnej, w szczególności zmiany cen i punktów życia kluczowych jednostek. Niektóre matchupy i jednostki powinny być teraz bardziej zbalansowane i zapewniać większą różnorodność rozgrywki.

Kolejną istotną zmianą jest nowa funkcja, która izoluje od siebie dodatki po rozpoczęciu gry. Zapobiegnie to wzajemnemu zakłócaniu się dodatków, które nie są używane w grze, co znacznie zmniejszy występowanie dziwnych bugów i błędów synchronizacji.

Wprowadzono również ulepszenia dla gospodarzy gier, aby lepiej radzili sobie z niechcianymi graczami — bany z poszczególnych gier są teraz egzekwowane na podstawie nazwy użytkownika, a nie tylko adresu IP, osoby z listy ignorowanych graczy są teraz automatycznie blokowane przed dołączaniem do ich gier, a chronione gry wymagają haseł już nie tylko od graczy, ale również od obserwatorów.

Dla twórców dodatków

Portret królewskiego wojownika

Poza nowym, przyrostowym pobieraniem aktualizacji dodatków wspomnianym powyżej, to wydanie zawiera również przyrostowe wysyłanie dla autorów dodatków. Podczas przesyłania nowej wersji dodatku wyślesz tylko pliki, które uległy zmianie, a nie cały dodatek. Dodatkowo dodatki mogą teraz udostępniać tłumaczenia ich tytułów i opisów dla wielu języków w pliku _server.pbl. Niewielkie ulepszenie bezpieczeństwa zostało również wprowadzone do obsługi pliku _server.pbl — nie jest już wymagane, aby pole hasła było przechowywane w pliku w postaci zwykłego tekstu; zamiast tego Wesnoth poprosi o wprowadzenie hasła, jeśli nie jest ono obecne.

Co ważniejsze, choć być może mniej widoczne, wprowadzono różnorodne ulepszenia do WML, Lua i Wesnoth Formula Language (WFL). Przede wszystkim wiele istniejących funkcji Lua zostało zreorganizowanych w podmoduły, a pełną listę tych zmian można znaleźć tutaj. Chociaż istniejące nazwy zreorganizowanych funkcji nadal będą działać, zachęcamy autorów dodatków, aby aktualizowali swój kod do nowych modułów. Oprócz tego, wersja Lua, która jest dostarczana wraz z Wesnoth, została zaktualizowana z 5.3 do 5.4.

Atrybut formula= jest teraz obsługiwany również w tagu warunkowym [variable]. Pozwala to na użycie warunków, które w przeciwnym razie wymagałyby użycia bardziej złożonego WML lub Lua, a także jest generalnie krótszym sposobem wyrażania złożonych warunków.

Atrybuty male_voice= i female_voice= są teraz wspierane w tagu [message] aby umożliwić dubbing dla dodatków.

Nowy tag [modify_unit_type] został dodany dla kampanii, er i modyfikacji, aby umożliwić zmianę doświadczenia, kosztów i awansów niektórych typów jednostek. W szczególności ma on zastąpić nieobsługiwany już tag [advancefrom].

Programowanie w WML z poziomu Lua zostało ulepszone i uproszczone przez dodanie funkcji wml.merge, wml.diff, wml.patch, wml.find_child, wml.attribute_count, wml.equal, wml.valid oraz wml.interpolate.

Nowe tereny

Wiele nowych grafik zostało dodanych do wielu różnych obszarów gry. Dodano portrety dla królewskiego wojownika, dżina, nagi wężoczłeka, nagi pierścieniomiota i innych. W edytorze dostępne są teraz nowe tereny, takie jak katakumby, podłogi i ściany ze starożytnego kamienia oraz przerośnięte mury, a także wiele ulepszonych przejść między terenami. Dodano również różne jednostki dzikich zwierząt, w tym krokodyla, niedźwiedzia jaskiniowego, lodowego pancernika, ognistą mrówkę, rogatego skarabeusza, konia morskiego i inne.

Twórz

Bitwa o Wesnoth jest stale ulepszana i rozwijana przez wielu międzynarodowych wolontariuszy z różnych stron świata. Od momentu powstania w lipcu 2003 roku, kilkaset osób włożyło swój wkład we wszystkie obszary gry, od głównej zawartości dostarczanej jako część oficjalnych wersji gry po setki projektów stworzonych przez graczy, które można pobrać z naszego serwera dodatków. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w przejściu konkretnego scenariusza, czy dodaniu funkcji do stworzonej przez Ciebie mapy, Wesnoth oferuje ogromną społeczność graczy i twórców zawsze chętnych do pomocy.

Poza tworzeniem własnych dodatków masz wiele innych sposobów, na które możesz pomóc Wesnoth:

Więcej informacji