Manuál hráča hry Bitka o Wesnoth


Obsah

Úvod
1. Začiatok
1.1. Svet
1.1.1. Tvory
1.2. Ako na to
1.3. Režimy hry
1.3.1. Príbehy
1.3.2. Scenáre
1.3.3. Obrazovky hry
1.3.4. Verbovanie a privolávanie
1.3.5. Tvoja armáda
1.3.6. Život a smrť - skúsenosti
1.3.7. Víťazstvo a porážka
1.3.8. Zlato
1.3.9. Uloženie a načítanie
2. Hranie
2.1. Ovládanie
2.2. Zlato
2.2.1. Verbovanie a privolávanie
2.2.2. Žold
2.2.3. Príjem
2.3. Jednotky
2.3.1. Príslušnosť
2.3.2. Vlastnosti
2.3.3. Zvláštne schopnosti jednotiek
2.3.4. Schopnosti
2.3.5. Skúsenosť
2.3.6. Privolanie jednotiek
2.4. Pohyb
2.4.1. Oblasť kontroly
2.4.2. Kruhy
2.4.3. Placky, tímové farby, a znaky hrdinov
2.5. Boj
2.5.1. Druhy útokov
2.5.2. Odolnosť
2.6. Liečenie
2.6.1. Regenerácia
2.6.2. Jed
3. Stratégia a tipy
3.1. Základná stratégia
3.1.1. Neplýtvaj jednotkami
3.1.2. Mimo dosahu nepriateľov
3.1.3. Využívaj oblasť pod kontrolou jednotky
3.1.4. Udržuj obrannú líniu
3.1.5. Striedaj svoje jednotky
3.1.6. Využívaj terén
3.1.7. Útočenie a výber cieľa
3.1.8. Denná doba
3.1.9. Skúsenosť
3.2. Ako z hry vyťažiť najviac zábavy
3.2.1. Na začiatku scenára
3.2.2. Počas scenára
3.2.3. Liečenie
3.2.4. Ako vyhrať mapu
3.2.5. Všeobecné rady

Zoznam tabuliek

2.1. Ovládanie a klávesové skratky
2.2. Špecifické klávesové skratky jednotiek a počas kola
2.3. Špecifické klávesové skratky plánovacieho režimu
2.4. Špecifické klávesové skratky hry pre viac hráčov
2.5. Ostatné klávesové skratky
2.6. Ostatné klávesové skratky
2.7. Denná doba a sila útokov
2.8. Bonusy skúseností za zabitie a boj s jednotkami rôznych úrovní
2.9. Kruhy

Úvod

Bitka o Wesnoth je ťahová strategická hra s témou fantasy.

Postav veľkú armádu, postupne vycvič zelenáčov na ostrieľaných veteránov. V neskorších hrách si privolaj svojich najlepších bojovníkov a zostav nich smrtiacu silu, ktorej nikto nedokáže vzdorovať! Vyber si jednotky zo širokej palety špecialistov, a skombinuj si zostavu s tými správnymi schopnosťami, ktorá bude dobre bojovať na rozmanitom teréne proti rôznym druhom nepriateľov.

Wesnoth má mnoho rozličných príbehov, ktoré čakajú na to, až si ich zahráš. Môžeš bojovať proti orkom, nemŕtvym a banditom pochodujúcim proti kráľovstvu Wesnoth; bojovať po boku drakov na horských vrcholoch, elfov v zeleni lesa Aethenwood, trpaslíkov v rozľahlých halách Knalgy, alebo morského ľudu v Perlovej zátoke. Môžeš bojovať o znovuzískanie trónu Wesnothu, alebo použiť svoju temnú silu nad nemŕtvymi, aby si ovládol územia smrteľníkov, alebo viesť svoj slávny orkský kmeň k víťazstvu nad ľuďmí, ktorí sa opovážili poškvrniť tvoju krajinu.

Budeš si môcť vybrať z vyše dvesto druhov jednotiek (pechota, jazda, lukostrelci a mágovia sú iba začiatkom) a bojovať rôzne druhy konfliktov od drobných prepadov po zrážky obrovských armád. Môžeš si dokonca vytvoriť aj vlastné jednotky a napísať vlastné scenáre - dokonca celé príbehy. Môžeš vyzvať svojich priateľov - alebo neznámych - bojovať vo fantastických bitkách pre viacerých hráčov.

Bitka o Wesnoth je open-source softvér a veľká komunita dobrovoľníkov, ktorí vylepšujú túto hru. Môžeš si vytvoriť svoje vlastné jednotky, napísať vlastné scenáre či bohaté kampane. Používateľský obsah je sústredený na add-on serveri, pričom tie najlepšie kúsky sa dodávajú spolu s oficiálnymi vydaniami hry Bitka o Wesnoth (ang. originál - Battle for Wesnoth).

Kapitola 1. Začiatok

1.1. Svet

Známa časť Veľkého kontinentu, na ktorom leží Wesnoth, sa všeobecne delí na tri oblasti: viacmenej neovládané severné územia; kráľovstvo Wesnoth a jeho občasná dŕžava Elensefar; a územie juhozápadných elfov v lese Aethenwood a za ním.

Kráľovstvo Wesnoth leží v strede tejto zeme. Jeho hranice sú Veľká rieka na severe, Dulatuská pahorkatina na východe a juhu, Zelený močiar na juhozápade, a oceán na západe. Elensefar, bývalá provincia Wesnothu, je ohraničený Veľkou riekou na severe, na východe má neurčitú hranicu s Wesnothom, na juhu siaha po Perlový záliv a na západe po oceán.

Severné pláne sú divokou krajinou na sever od veľkej rieky. Rôzne kmene orkov, trpaslíkov, barbarov či elfov obsadili toto územie. Na severe a východe leží les Lintanir, kde veľké kráľovstvo severných elfov udržuje svoje tradície.

Po celej krajine sú roztrúsené dediny, kde môžeš vyliečiť svoje jednotky a zhromaždiť peniaze potrebné na udržiavanie armády. Budeš musieť prekročiť mnohé hory a rieky, predierať sa cez lesy, kopce a tundru, a križovať otvorené pláne. V každej z týchto oblastí žijú rôzne tvory prispôsobené miestnym podmienkam, ktoré sa dokážu rýchlejšie pohybovať a lepšie bojovať v známom teréne.

1.1.1. Tvory

Vo svete Wesnothu žijú ľudia, elfovia, trpaslíci, orkovia, jašteri, sauri, morskí ľudia, hadi, a mnohé ďalšie tajomné a čudesné rasy. V prekliatych krajinách blúdia nemŕtvi, duchovia a prízraky. Každý sa prispôsobil nejakému prostrediu. Ľudia zvyčajne obývajú roviny mierneho pásma. V kopcoch, horách a podzemných jaskyniach sa usadili orkovia a trpaslíci. V lesoch vládni elfovia. Oceány a rieky patria morským ľuďom a hadom.

Pre účely hry sa rasy delia na frakcie; napríklad orkovia často spolupracujú s trollmi, a elfovia a trpaslíci s ľuďmi. Niektoré ďalšie frakcie odzrkadľujú konflikty v ľudskej spoločnosti — lojalisti proti zločincom, napríklad. Vo väčšine príbehov budeš ovládať jednotky z jednej frakcie. Ale niekedy jednotlivé frakcie uzatvárajú spojenectvá, takže v príbehu môžeš čeliť viac ako jednej frakcii.

1.2. Ako na to

Po spustení Wesnoth najprv zobrazí úvodné pozadie a stĺpec tlačidiel nazvaných Hlavné menu. Tieto tlačidlá možno stlačiť iba pomocou myši. Pre netrpezlivých: odporúčame tlačidlo "Jazyk" ("Language") na nastavenie jazyka; potom stlač tlačidlo "Výcvik" na výuku pravidiel hry; a potom stlač tlačidlo "Výprava" a vyber si z ponúknutého zoznamu príbeh "O dvoch bratoch".

Hlavné menu

Výcvik
Výcvik je skutočná, pomerne jednoduchá hra, ktorá ťa naučí nejaké základné ovládanie potrebné na hru. Nie je tu dôležité vyhrať alebo prehrať, ale naučiť sa, čo sa ako robí. Stlač tlačidlo Výcvik a môžeš hrať. Vo výcviku si v roli mladého princa Konráda alebo princeznú Li’sar, ktorí sa učia od starého mága Delfadora - sleduj, čo hovorí, inak ťa môže premeniť na žabu.
Výprava
Wesnoth bol v prvom rade vytvorený na hranie príbehov. Príbehy sú série spojených scenárov. Ak chceš začať hrať nový príbeh, stlač tlačidlo Výprava. Zobrazí sa zoznam príbehov v tvojom počítači (ďalšie si môžeš stiahnuť z internetu). Vyber si príbeh a stlač OK, čím ho spustíš, prípadne Storno, čím menu vypneš. Každý príbeh má úroveň náročnosti: ľahká, stredná (normálna) a ťažká. Odporúčame strednú úroveň, ktorá je síce náročná, ale nie celkom ťažká. Uprostred príbehu sa už náročnosť nedá zmeniť. Ak narazíš na vážne problémy aj počas hrania na najľahšej náročnosti, mala by ti pomôcť kapitola Základy stratégie. Keď si si vybral náročnosť, spustí sa prvý scenár príbehu.
Zápas
Stlač toto tlačidlo, ak chceš hrať jeden scenár proti jednému alebo viacerým súperom. Môžeš hrať cez internet alebo len na svojom počítači, proti ľudským alebo počítačovým súperom. Keď stlačíš toto tlačidlo, objaví sa dialóg, ktorý ti dovolí nastaviť, ako chceš hrať tento scenár. Ak sa chceš naučiť viac, pozri si Oddiel 1.3.2, “Scenáre”.
Načítaj
Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the "Show replay" check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
Doplnky
Stlačením tohoto tlačidla sa dostaneš na server, na ktorom je uložené množstvo obsahu vytvoreného bežnými používateľmi. K dispozícii sú mnohé príbehy, éry (frakcie na súboj pre viacerých hráčov), a mapy na súboj. Tlačidlom "Odstrániť doplnky" ich môžeš opäť vymazať, keď ich viac nebudeš chcieť.
Editor máp
Stlačením tohoto tlačidla sa spustí editor máp, kde si môžete vytvoriť mapy pre hru viac hráčov alebo vašu vlastnú kampaň.
Jazyk
Po stlačení tohoto tlačidla si môžeš vybrať jazyk, a tlačidlom OK potom výber potvrdíš, alebo sa tlačidlom Storno vrátiš k pôvodnému jazyku. Keď sa Wesnoth spustí prvýkrát, nastaví sa buď angličtina alebo jazyk tvojho operačného systému, ak ho program vie zistiť, ale keď už raz zmeníš jazyk, bude sa spúšťať v tomto jazyku.
Nastavenia
Po stlačení tohoto tlašidla možeš zmeniť nastavenia.
Poďakovanie
Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth or at https://discord.gg/battleforwesnoth
Koniec
Stlačením tohoto tlačidla ukončíš Wesnoth.
Pomoc
Stlačením tohoto tlačidla otvoríš integrovanú hernú encyklopédiu. Tá ti poskytne informácie o jednotkách a iných dôležitých veciach v hre. Väčšina z týchto vecí sa spomína aj v tejto príručke.
Ďalej
Stlačením tohoto tlačidla zobrazíš ďalšiu radu z "Knihy o Wesnothe".
Dozadu
Stlačením tohoto tlačidla zobrazíš ďalšiu radu z "Knihy o Wesnothe".
i
Click this button to view game version and technical information. It may be useful when troubleshooting issues.

1.3. Režimy hry

Existujú dva základné spôsoby ako hrať hru Bitka o Wesnoth.

 • Hraj postupnosť spojených scenárov, označovanú ako príbeh alebo výprava, proti počítaču.
 • Hraj jeden scenár proti počítaču alebo ľudskému súperovi.

There are also campaigns that can be played in multiplayer.

1.3.1. Príbehy

Príbehy sú série bitiek spojených spoločným príbehom. Bežný príbeh má okolo 10-20 scenárov. Hlavnou výhodou príbehov je, že ti dovolia budovať svoju armádu. Keď dokončíš jeden scenár, zostávajúce jednotky sa na konci uložia, a môžeš ich použiť v nasledujúcom scenári. Ak sa rozhodneš danú jednotku v nasledujúcom scenári nepoužiť, aj tak sa prenáša do ďalšieho, takže nepoužívané jednotky nestrácaš.

Príbeh je základná forma, na ktorú je Wesnoth zameraný, a je to asi najzábavnejší a odporúčaný spôsob oboznámenia sa s hrou pre nových hráčov.

1.3.2. Scenáre

Odohranie jedného scenára trvá zhruba 30 minút až 2 hodiny. Toto je najrýchlejší spôsob hrania, ale tvoje jednotky sa neukladajú, a nemôžeš používať jednotky z príbehov. Scenáre môžeš hrať proti počítaču alebo proti iným hráčom cez internet alebo na tvojom počítači. Scenáre sú dostupné pomocou tlačidla "Zápas" v hlavnom menu.

In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it’s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. When playing just a single scenario, your units won’t carry to future games and building up your army’s strength is possible only within the scenario.

Keď stlačíš tlačidlo "Zápas", zobrazí sa niekoľko možností:

Dialógové okno zápasu

Prihlásenie

This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the Wesnoth forums, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.

Pripoj sa na oficiálny server

Táto možnosť ťa priamo pripojí na oficiálny server. Dostaneš sa do čakárne, kde môžeš ľubovoľne zakladať nové hry, kde je už veľa hier založených, a kde už pár hráčov možno čaká, aby sa zapojili do nového zápasu.

Pripoj sa na hostiteľa/server

Táto možnosť otvorí dialóg, do ktorého môžeš zadať adresu stroja, na ktorý sa chceš pripojiť. Môže to byť iný klient, ktorý práve založiť sieťovú hru mimo servera, alebo odlišný server. V tomto dialógu je aj tlačidlo "Zobraz zoznam", ktoré zobrazí zoznam oficiálnych serverov, použiteľných ako náhrada, ak je hlavný server momentálne nedostupný.

A complete list of official and user setup servers is listed at this website: Multiplayer servers.

Pomocu tejto voľby sa môžeš dostať aj k serverom, vytvoreným inými hráčmi. Ak si teda vytvoril server na svojej lokálnej sieti, stačí vložiť IP adresu a číslo portu (štandardne: 15000). Ak sa chceš napríklad napojiť na server, ktorý beží na počítači s adresou 192.168.0.10 a cez štandardný port, do okna by si vložil toto: 192.168.0.10:15000

Založ sieťovú hru

Môžeš byť hostiteľom hier pre viacerých hráčov pomocou svojho klienta, nepotrebuješ na to vyhradený server. Ak robíš hostiteľa hry pomocou svojho klienta, ostatní hráči sa musia vedieť pripojiť na tvoj port 15000 pomocou TCP. Meno servera je najčastejšie wesnothd. Ak si za firewallom, asi si budeš musieť zmeniť nastavenia firewallu, aby dovolili prichádzajúce pripojenia na port 15000, a aby sa táto komunikácia presmerovala na počítač, ktorý je hostiteľom hry. Na pripojenie k hrám, kde je hostiteľom nejaký verejným server alebo niekto iný, by si nemal potrebovať zmenu firewallu.

Lokálna hra

Toto vytvorí hru, ktorá beží iba na tvojom počítači. Môžeš to využiť na hru na horúcom kresle, kde každý hrá na tom istom počítači a striedajú sa po ťahoch. Hra na horúcom kresle trvá približne rovnako dlho ako rovnaká hra po internete. Alebo si môžeš zahrať scenár proti počítačovým súperom. To môže byť dobrý spôsob, ako sa zoznámiť s rozličnými mapami na hry pre viacerých hráčov, skôr ako začneš hrať proti skutočným súperom. Môže to byť aj jednoduchý spôsob, ako preskúmať schopnosti jednotiek rozličných frakcií, tým že si vyberieš tvoju a súperovu frakciu. Alebo môžeš v jednej hre urobiť oboje; zahraj sa spolu s priateľom proti počitaču.

1.3.3. Obrazovky hry

Obrazovka hry

Či hráš zápas alebo príbeh, základné rozloženie vecí na obrazovke hry je rovnaké. Väčšinu obrazovky zapĺňa výrez mapy ukazujúci všetky akcie, ktoré sa odohrávajú v hre. Okolo mapy sú rôzne prvky, ktoré poskytujú užitočné informácie o hre a sú podrobne popísané nižšie.

Horný panel

Na hornej časti obrazovky sú zľava doprava tieto položky:

 1. Tlačidlo Menu
 2. Tlačidlo Akcie
 3. Počítadlo ťahov (terajší ťah / maximálny počet ťahov)
 4. Tvoje zlato
 5. Dediny (tvoje / všetky na mape)
 6. Tvoje jednotky
 7. Tvoje výdavky
 8. Tvoje príjmy
 9. Čas, alebo zostávajúci čas (pri zápase s obmedzeným časom)

Pravý panel

V pravej časti obrazovky zhora nadol sú:

 1. Celá mapa, zmenšená
 2. Aktuálna pozícia (súradnice x, y), bbrana a pohyb vybranej jednotky na zvolenom poli
 3. Typ označeného políčka
 4. Ukazovateľ dennej doby
 5. Profil naposledy označenej jednotky
 6. Tlačidlo Koniec kola

1.3.4. Verbovanie a privolávanie

Keď začneš hrať scénár alebo kampaň, na mape budeš mať len zopár jednotiek. Jednou z nich bude tvoj veliteľ (ktorého rozoznáš podľa ikony zlatej koruny). Ten je obyčajne umiestnený v hrade, na špeciálnom políčku zvanom pevnosť. Kedykoľvek sa veliteľ nachádza v pevnosti (nielen tvojej, ale aj ktorejkoľvek súperovej) a máš dostatok zlata, môžeš verbovať jednotky do svojej armády. V neskorších scenároch budeš môcť privolávať skúsené jednotky, ktoré prežili predchádzajúce scenáre. Takto môžeš začať budovať armádu, s ktorou privedieš súperov do kolien.

Prvé, čo budeš chcieť urobiť, je naverbovať si svoju prvú jednotku. Stlač Ctrl+r (alebo klikni pravým tlačítkom na prázdne políčko v hrade a zvoľ možnosť "Verbuj") a budeš môcť naverbovať jednotku zo zoznamu jednotiek, ktoré sú ti k dispozícii. Každý regrút je umiestnený do prázdneho políčka hradu. Keď je raz hrad zaplnený, nemôžeš verbovať, kým sa jednotky nepresunú. Veliteľ tvojho súpera taktiež stojí v pevnosti a začne ihneď verbovať, a tak sa dlho nekochaj pohľadom na peknú krajinu, lebo bitka nepočká.

Na konci každého úspešného scénára sú všetky zostávajúce jednotky automaticky uložené. Na začiatku ďalšieho ich potom môžeš privolať podobným spôsobom, ako keď verbuješ. Privolané jednotky majú často viac skúseností ako regrúti a väčšinou sú lepšou voľbou.

1.3.5. Tvoja armáda

Všetky druhy hier používajú tých istých vojakov, nazývaných jednotky. Každá jednotka je určená svojou rasou, úrovňou a kategóriou. Každá má svoje silné a slabé stránky, ktoré vyplývajú z jej obrany, terénu, na ktorom stoja a úrovne. Všetky podrobnosti nájdete v nápovede.

1.3.6. Život a smrť - skúsenosti

Ako tvoje jednotky bojujú a získávajú skúsenosti, získávajú aj nové zručnosti a stávajú sa silnejšími. Stále však môžu zomrieť, a potom budeš musieť verbovať a privolávať ďaľších bojovníkov. Vyberaj ale opatrne, lebo každá má svoje silné a slabé stránky, ktoré prefíkaný súper rýchlo využije vo svoj prospech.

1.3.7. Víťazstvo a porážka

Dávaj dobrý pozor na obsah okna Cieľ scény na začiatku každej scény. Obyčajne dosiahneš víťazstvo zabitím všetkých nepriateľských veliteľov a prehráš iba pri zabití tvojho veliteľa. Ale scény môžu mať aj iné ciele - premiestnenie veliteľa na určené miesto, zachránenie niekoho, rozlúštenie hádanky alebo vydržať obliehanie určený počet kôl.

Keď vyhráš scénu, mapa zošedne a tlačítko Ukončiť ťah sa zmení na Ukončiť scénu. Vtedy môžeš napríklad zmeniť nastavenia ukladania hier alebo (ak hráš hru pre viac hráčov) debatovať s inými hráčmi, ešte predtým ako postúpiš ďalej.

1.3.8. Zlato

Tvoja armáda nebojuje zadarmo. Verbovanie stojí zlato, a vydržiavanie armády takisto. Každú scénu začneš so zlatom, ktoré sa prenieslo z predchádzajúcej scény. (aj keď v každej scéne je zaistené, že začneš s aspoň minimálnym množstvom zlata, pokiaľ si si v minulej hre dosť nenašetril). Viac zlata získaš, ak rýchlo splníš ciele scény a počas hry zajmeš čo najviac dedín. Z každej dediny, ktorú si zajal, získaš každé kolo dve zlatky. Keď začínaš hru, je obyčajne výhodné rýchlo ovládnuť čo najväčší počet dedín, aby si si zaistil dostatočný príjem na vedenie vojny. Stav svojej pokladne a aktuálny príjem môžeš sledovať v hornej časti obrazovky, čo je popísané v sekcii o hernej obrazovke.

1.3.9. Uloženie a načítanie

Na začiatku každej scény je tvoja hra zvyčajne uložená. Ak budeš porazený, môžeš ju opäť načítať a skúsiť znovu. Keď uspeješ, budeš požiadaný, aby si si uložil nasledujúcu scénu, ktorú potom môžeš hrať. Ak musíš prestať hrať počas scény, môžeš si uložiť svoje kolo a opäť ju načítať neskôr. Maj len na pamäti, že dobrý hráč Bitky o Wesnoth si nikdy nepotrebuje uložiť scénu. Väčšina začiatočníkov to ale zvyčajne robí dosť často.

Kapitola 2. Hranie

2.1. Ovládanie

Toto sú štandardné kontrolné klávesy. Ich nastavenie sa môže rôzniť v závislosti na platforme, ktorú používaš. Napríklad namiesto klávesy ctrl musíš používať príkazovú klávesu, pokiaľ používaš MacOSX. Väčšinu klávesových skratiek si môžeš nastaviť podľa chuti v Nastaveniach.

Tabuľka 2.1. Ovládanie a klávesové skratky

F1 Návod k Bitke o Wesnoth
Šípky Posúvanie
Ľavé (hlavné) tlačidlo myši Vyberie jednotku, presunie jednotku
Pravé tlačidlo myši Hlavné menu, zruš akciu
Stredné tlačidlo myši Presunie stred obrazovky na vybranú pozíciu
Esc Vypne hru, vypne menu, zruší správu
Ctrl+s Uloží hru
Ctrl+o Načíta hru
Ctrl+p Otvorí dialóg Nastavenia
Ctrl+q Ukončí hru
Ctrl+f Prepína medzi režimom okna a celej obrazovky
Ctrl+alt+m Prepne vypnutie herných zvukov
+ Priblíži pohľad
- Vzdiali pohľad
0 Nastaví štandardný pohľad
Ctrl+e Prepína elipsy
Ctrl+g Prepína mriežku
Ctrl+a Prepína zrýchlený režim
Držanie klávesy Shift Počas jej držania prepínaš mezdi zrýchleným a normálnym režimom hry (teda dočasne!)
Ctrl+j Ukáže ciele scenára
s Zobrazí štatistiky
Alt+s Zobrazí tabuľku so stavom
Alt+u Zobrazí zoznam jednotiek
l Vyberie veliteľa
Shift+s Aktualizuje odkrývanie mapy

Tabuľka 2.2. Špecifické klávesové skratky jednotiek a počas kola

Ctrl+r Naverbuje jednotku
Ctrl+Alt+r Naverbuje rovnakú jednotku ako minule
Alt+r Privolá jednotku
Ctrl+n Premenuje jednotku
d Ukáž popis momentálne zvolenej jednotky
t Pokračuje v prerušenom pohybe jednotky
u Vráti posledný pohyb (dajú sa vracať iba tie pohyby, kde nedošlo k žiadnej náhode ani prekvapeniu)
r Zopakuje pohyb
n Vyberá jednotky, ktoré sa ešte môžu pohybovať
Shift+n Vyberá jednotky, ktoré sa ešte môžu pohybovať, v opačnom poradí
Ctrl+v Ukáže nepriateľské pohyby (kam sa súper môže pohnúť v nasledujúcom ťahu)
Ctrl+b Ukáže možné nepriateľské pohyby, keby na mape neboli tvoje jednotky
1-7 Ukáže, ako ďaleko sa vybraná jednotka môže dostať za daný počet ťahov
Medzera Ukončí ťah jednotky a vyberie ďalšiu jednotku, ktorá sa ešte môže pohybovať
Shift+Mezdera Ukončí ťah vybranej jednotky (vynuluje zostávajúce pohyby)
Ctrl+Medzera Ukončí ťah tohoto hráča

Tabuľka 2.3. Špecifické klávesové skratky plánovacieho režimu

p Prepína plánovací/bežný režim
y Vykonaj plánovanú akciu
h Zruš plánovaciu akciu
Page Down Presuň akciu nižšie v poradí
Page Up Presuň akciu vyššie v poradí
Ctrl+y Vykonaj všetky akcie
i Predpokladaj smrť

Tabuľka 2.4. Špecifické klávesové skratky hry pre viac hráčov

m Správa pre iného hráča (pri hre viacerých hráčov)
Ctrl+m Správa pre spojencov (v hre pre viacerých hráčov)
Alt+m Správa pre každého (v hre pre viacerých hráčov)
Alt+c Zobrazí záznam rozhovoru
Ctrl+x Odstráň správy

Tabuľka 2.5. Ostatné klávesové skratky

Ctrl+c Vymaže popisy polí na obrazovke
/ Nájde (jednotku alebo značku podľa mena)
Alt+l Pridá značku k danému políčku na mape
Ctrl+l Nastaví názov tímu
: Command mode
F5 Obnov Cache
Shift+c Vytvor jednotku (režim ladenia)
f Spusti AI vzorec

Niektoré klávesy na MasOSX vyžadujú viac než nahradenie Ctrl klávesou Cmd. Tu je ich zoznam:

Tabuľka 2.6. Ostatné klávesové skratky

Cmd+w Ukončí hru
Cmd+, Otvorí dialóg Nastavenia
Ctrl+F5 Obnov Cache
Option+Mezdera Ukončí ťah tohoto hráča

2.2. Zlato

Každá strana začína s určitým množstvom zlata. Každé kolo zvyčajne dostáva 2 zlatky, a ďalšie 2 zlatky za každú dedinu, ktorá je pod jej kontrolou. Počas ťaženia je minimálne množstvo zlata, s ktorým začínaš, stanovené aktuálnou scénou. Zvyčajne tiež platí, že čím vyššia obtiažnosť, tým je to menej. Navyše častokrát získaš určitú časť zo zlata, ktoré si si našporil v predchádzajúcej scéne. Presné percento závisí na scéne a obyčajne je zobrazené ako súčasť cieľov scény.

2.2.1. Verbovanie a privolávanie

Okno verbovania

Zlato je potrebné na vybudovanie armády, či už naverbovaním alebo privolaním jednotiek z predchádzajúcich scén kampane. Jednotky môžeš verbovať či privolávať, ak tvoj veliteľ stojí v hlavnej hradnej veži a daný hrad má aspoň jedno ďalšie voľné políčko.

 • Ak chceš naverbovať jednotku, klikni pravým tlačítkom na prázdne hradné políčko a zvoľ možnosť Verbuj. Cena záleží na konkrétnej jednotke, no väčšinou sa pohybuje medzi 10 a 20 zlatkami.
 • Ak chceš privolať jednotku z predchádzajúcej scény, klikni pravým tlačítkom na prázdne hradné políčko a zvoľ možnosť Privolaj. Privolanie stojí vždy 20 zlatých za jednotku. Pre viac informácii sa pozri na privolávanie jednotiek.

2.2.2. Žold

Vydržiavanie jednotky stojí peniaze. Obyčajne je výška žoldu rovná úrovni jednotky, výnimku ale tvoria verné jednotky (viac tu). Jednotky, ktoré neboli naverbované - teda napríklad tvoj veliteľ či tí, čo sa k nemu dobrovoľne pridali - zvyčajne majú vlastnosť verný. Žold musíš platiť, pokiaľ jeho celková výška presahuje počet dedín pod tvojou kontrolou Skutočná suma, ktorý musíš armáde platiť je tak rozdielom medzi počtom dedín a celkovou výškou žoldu.

2.2.3. Príjem

Potom vzorec na výpočet príjmu za kolo je

2 + dediny - maximum(0, žold - dediny)

kde žold je sumou úrovní všetkých tvojich jednotiek, ktoré nemajú príznak "lojálne".

Ak je žold vyšší než počet dedín+2 potom tím začne strácať zlato. Ak je rovný, zlato sa nemení.

2.3. Jednotky

V bitke o Wesnoth nájdeš stovky rôznych druhov jednotiek, charakterizovaných bohatým súborom štatistík. Každá jednotka môže navyše mať niekoľko špecifických vlastností , ktoré ich mierne odlišujú od iných jednotiek toho istého druhu. Aj tvorcovia výprav môžu pridať unikátne druhy jednotiek do svojich ťažení, čím rozšíria možnosti, ktoré hra hráčom poskytuje.

Základnými štatistikami jednotiek sú počet životov (HP), počet pohybov, zbrane, ktoré používa a poškodenie, ktoré nimi pôsobí. Jednotky majú navyše aj ďaľšie charakteristiky, ako príslušnosť či špeciálne vlastnosti, ktoré sú podrobnejšie vysvetlené nižšie.

2.3.1. Príslušnosť

Každá jednotka má určitú príslušnosť: môže to byť poriadok, neutrál, chaos, alebo môže byť na rozhraní. Príslušnosť vplýva na to, ako sa jednotky správajú počas rôznych častí dňa. Neutrálne jednotky nie sú ovplyvnené svetlom či tmou. Jednotky poriadku menej poškodenia pôsobia počas noci a viac cez deň. Jednotky chaosu zase pôsobia viac poškodení v noci a menej počas dňa. Jednotky na rozhraní pôsobia menej poškodenia ako cez deň, tak v noci.

Dve "denné" a "nočné" fázy sú odlíšené ako Ráno, Popoludnie a Prvá hliadka, Druhá hliadka , ako aj umiestnením slnka a mesiaca na obrázku časti dňa.

Nasledovná tabuľka zobrazuje vplyv rôznych denných dôb na zranenia spôsobené jednotkami poriadku, chaosu a na rozhraní:

Tabuľka 2.7. Denná doba a sila útokov

Kolo Obrázok Denná doba Poriadok Chaos Na rozhraní
1 images/schedule-dawn.png Svitanie - - -
2 images/schedule-morning.png Deň (dopoludnie) +25% −25% −25%
3 images/schedule-afternoon.png Deň (popoludnie) +25% −25% −25%
4 images/schedule-dusk.png Súmrak - - -
5 images/schedule-firstwatch.png Noc (prvá hliadka) −25% +25% −25%
6 images/schedule-secondwatch.png Noc (druhá hliadka) −25% +25% −25%
Špeciálne images/schedule-underground.png Podzemie −25% +25% −25%

Pamätajte, že niektoré scény sa odohrávajú v podzemí, kde je večná noc!

Napríklad si predstav boj medzi jednotku poriadku a chaosu, pričom obe majú základné poškodenie 12. Počas svitania a súmraku pôsobia obe pri úspešnom zásahu 12 bodov poškodenia. Počas Rána či Popoludnia pôsobí jednotka poriadku (12 \* 1.25), teda 15 bodov poškodenia, zatiaľčo chaotická jednotka (12 \* 0.75), teda 9 bodov. Počas Prvej či Druhej hliadky je to naopak, teda jednotka poriadku pôsobí 9 a jednotka chaosu 15 bodov poškodenia.

Ak by bojovali rovnocenné neutrálne jednotky, vždy by pôsobili 12 bodov poškodenia, nech by bola doba dňa akákoľvek.

2.3.2. Vlastnosti

Jednotky majú vlastnosti, ktoré odrážajú ich charakter. Vlastnosti sú jednotke pridelené náhodne v momente, keď je vytvorená. Väčšina ich má dve.

Možné vlastnosti pre väčšinu jednotiek sú nasledovné:

Inteligentný
Inteligentné jednotky vyžadujú o 20 % menej skúseností na postup (trolovia túto vlastnosť nemajú). Inteligentné jednotky sú veľmi užitočné na začiatku kampane, keďže rýchlejšie postupujú na vyššie úrovne. V neskorších fázach výpravy už také užitočné nie sú, pretože vylepšovanie po dosiahnutí najvyššej úrovne (AMLA) nie je tak veľkou zmenou ako keď je jednotka povýšená na novú úroveň. Ak máš mnoho jednotiek na najvyššej úrovni, možno je preto rozumnejšie privolať jednotky s užitočnejšími vlastnosťami.
Rýchly
Rýchle jednotky majú o 1 pohyb navyše, ale tiež o 5 % menej životov ako obyčajne. Rýchly je najvýraznejšie sa prejavujúca vlastnosť, hlavne pri pomalých jednotkách ako sú trolovia či ťažká pechota). Jednotky s touto vlastnosťou majú výrazne zlepšenú pohyblivosť v nepriaznivom teréne, čo môže hrať veľkú rolu pri rozmiestňovaní tvojich síl. Rýchle jednotky ale nie sú také odolné ako iné bez tejto vlastnosti, a preto nie sú tak vhodné pri bránení tvojich pozícii.
Odolný
Odolné jednotky majú o 4 životy plus 1 život za každú úroveň viac ako obyčajne. Môžu byť užitočné počas celej kampane, a je to vlastnosť vhodná pre všetky jednotky. Odolný je najvhodnejšia vlastnosť pri jednotkách, ktoré majú určitú kombináciu malého počtu životov, dobrej obrany či vysokej odolnosti. Odolné jednotky sú zvlášť užitočné pri bránení kľúčových pozícii pred nepriateľom.
Silný
Silné jednotky pôsobia v boji na blízko o 1 poškodenie viac pri každom úspešnom údere ako obyčajne, a majú o 1 život navyše. Aj keď je táto vlastnosť vhodná pre všetky jednotky bojujúce na blízko, najviac ňou získajú bojovníci s veľkým počtom útokov, ako napríklad elfský vojak. Silné jednotky môžu byť veľmi užitočné vtedy, keď malý rozdiel v sile útokov môže zmeniť zraňujúci zásah na smrteľný úder.

Existujú tiež vlastnosti, ktoré sú prideľované len určitým jednotkám určitej rasy. Sú to:

Obratný
Zručné jednotky pôsobia o 1 poškodenie viac na každý útok pri súboji na diaľku. Túto vlastnosť môžu získať len elfovia. Tí sú známi svojou nezvyčajnou ladnosťou a veľkou zručnosťou pri používaní luku. Niektorí z nich sú ale obdarovaní prirodzeným talentom, ktorým dokážu prekonať svojich súkmeňovcov. Títo elfovia tak pôsobia s každým šípom viac škody.
Nebojácny
Nie je postihnutá negatívnym útočným bonusom počas nevhodnej fázy dňa (ťažká pechota, mrchožrút, trolovia, chodiace mŕtvoly).
Divoký
Units with the Feral trait only receive 50% defense in villages regardless of the base terrain the village is on (Bats, Falcons).
Životaschopný
Trpaslíci sú známi svojou vitalitou, no niektorí z nich sú ešte tuhší ako ostatní a tak dokážu pomaly ošetrovať aj počas pochodu či boja. Životaschopné jednotky majú o 1 život plus 1 život za každú úroveň viac ako obyčajne a každé kolo sa ošetria o 2 životy, či už stoja alebo nie.

Sú tiež vlastnosti, ktoré nie sú prideľované náhodne. Tieto môže prideliť tvorca scény, prípadne sú určitým jednotkám prideľované automaticky:

Skúsený
Najstaršie jednotky môžu mať vlastnosť Starý, čím stratia 8 životov a tiež 1 bod pohybu a spôsobeného zranenia pri boji zblízka.
Hlúpy
Jednotky s vlastnosťou Hlúpy potrebujú o 20% viac skúseností na povýšenie.
Elementálny
Elementálne jednotky nie sú živé a preto sú odolné proti otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Vlastnosť Elementálny je ale tiež obyčajne ich jedinou.
Verný
Verné jednotky nevyžadujú žold. Väčšine jednotiek je potrebné na konci kola zaplatiť žold, ktorý je rovný ich úrovni. To sa ale netýka verných jednotiek. Počas výprav sa k hráčovi môžu pridať určité jednotky z vlastnej vôle. Práve tie majú túto vlastnosť. A teda aj keď pri privolávaní stoja rovnako ako iné jednotky, počas scény im netreba nič platiť. Sú preto neoceniteľné pri dlhých výpravách, keď je zlata málo. Túto vlastnosť nidky nemôže získať žiadna naverbovaná jednotka, je preto nerozumné zbaviť sa takýchto bojovníkov tým, že ich pošleš na zbytočnú smrť.
Mechanický
Mechanické jednotky nie sú živé a preto sú odolné proti otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Vlastnosť Mechanický je ale tiež obyčajne ich jedinou.
Spomalenie
Veľké neohrabané jednotky s vlastnosťou Pomalý majú o 1 bod pohybu menej a o 5% viac životov.
Nemŕtvi
Nemŕtve jednotky sú odolné voči otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Zvyčajne je ale vlastnosť nemŕtvy tiež ich jedinou. Keďže nemŕtvi sú telá mŕtvych, ktoré povstali z hrobu, jed na nich nemá vplyv. To ich robí neoceniteľnými, keď bojuješ proti nepriateľom, ktorí používajú otrávené zbrane.
Slabý
Jednotky môžu mať vlastnosť Slabý, potom spôsobujú o 1 bod zranenia menej pri boji zblízka.

2.3.3. Zvláštne schopnosti jednotiek

Niektoré jednotky majú špeciálne útoky. Tu sú vymenované:

Zákerný
Tento útok spôsobuje dvojnásobné zranenie, ak je na opačnej strane napadnutého súpera iný jeho nepriateľ, a ak tento nie je vyradený z boja (napríklad premenený na kameň).
Zúrivý
Či sa používa pri útoku alebo pri obrane, tento útok si vynucuje pokračovanie v boji, až dokým jeden z bojujúcich nepadne, alebo neprejde 30 kôl útokov.
Výpad
Tento útok spôsobuje napadnutému dvojnásobné zranenie. Spôsobuje však dvojnásobné zranenie aj tento jednotke pri súperovom protiútoku.
Vysatie
Táto jednotka vysáva život zo žijúcich jednotiek, lieči sa o polovicu spôsobeného zranenia (zaokrúhlené nadol).
Prvý úder
Táto jednotka pri tomto útoku vždy udiera prvá, dokonca aj pri obrane.
Magický
Tento útok má vždy pravdepodobnosť zásahu 70% bez ohľadu na obranné schopnosti napadnutej jednotky.
Presný
Pri útoku má tento útok pravdepodobnosť zásahu vždy aspoň 60%.
Choroba
Keď jednotku zabije morový útok, táto jednotka je nahradená jednotkou "chodiaca mŕtvola" patriacou rovnakej strane ako jednotka s morovým útokom. Toto nefunguje na nemŕtvych alebo na jednotky v dedine.
Jed
Tento útok otrávi obeť. Otrávená jednotka stráca 8 životov každý ťah, dokiaľ nie je vyliečená alebo dokiaľ životy neklesnú na 1. Samotný jed nemôže jednotku zabiť.
Spomalenie
Tento útok spomalí obeť do konca kola. Spomalená jednotka spôsobuje polovičné zranenia a pohyb ju stojí dvojnásobok pohybových bodov. Ak je označená spomalená jednotka, na bočnom informačnom paneli má zobrazenú malú ikonu slimáka.
Zkamenieť
Tento útok premení obeť na kameň. Skamenené jednotky sa nemôžu pohybovať alebo útočiť.
Húf
Počet útokov tejto jednotky klesá, keď je jednotka zranená. Počet útokov je priamo úmerný zostávajúcemu percentu životov jednotky. Napríklad jednotka, ktorá má 3/4 z maximálneho počtu životov, bude mať 3/4 počtu útokov.

2.3.4. Schopnosti

Niektoré jednoty majú schopnosti, ktoré buď priamo ovplyvňujú iné jednotky, alebo ovplyvňujú ako jednotka interaguje s inými jednotkami. Tu sú tieto schopnosti:

Prepad
Táto jednotka sa vie ukryť v lese a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v lese nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.
Utajenie
Táto jednotka sa vie ukryť v dedine (okrem vodných dedín) a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v dedine nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.
Lieči
Jednotka dokáže vyliečiť spojeneckú jednotku z otravy, ale spojenec vyliečený z otravy sa v rovnakom ťahu ešte nebude uzdravovať.
Kŕmenie
Táto jednotka získa 1 život k jej maximálnemu počtu životov keď zabije inú jednotku, okrem tých, ktoré sú imúnne voči chorobe.
Uzdravuje +4
Táto jednotka môže na začiatku ťahu liečiť spojenecké jednotky na susediacich políčkach. Uzdravovaná jednotka sa môže vyliečiť o nanajvýš 4 životy za kolo, alebo jej v danom kole nebude otrava uberať životy. Otrávenú jednotku nemožno zbaviť otravy uzdravovaním, treba nájsť dedinu alebo jednotku, ktorá vie liečiť.
Uzdravuje +8
Táto jednotka spája rastlinnú kúru s mágiou a lieči jednotky na bojisku rýchlejšie ako je normálne možné. Uzdravovaná jednotka sa môže vyliečiť o nanajvýš 8 životov za kolo, alebo jej v danom kole nebude otrava uberať životy. Otrávenú jednotku nemožno zbaviť otravy uzdravovaním, treba nájsť dedinu alebo jednotku, ktorá vie liečiť.
Osvetlenie
Táto jednotka osvetľuje susediace políčka, takže sa na nich jednotkám poriadku bojuje lepšie a jednotkám chaosu horšie. Jednotka na políčku susediacom s touto jednotkou bude v noci bojovať, ako keby bolo šero, a v šere ako keby bol deň.
Velenie
Táto jednotka dokáže viesť spojenecké jednotky na vedľajších políčkach, ktoré potom lepšie bojujú. Spojenecké jednotky nižšej úrovne na susedných políčkach spôsobia pri boji zranenie väčšie o 25% za každú úroveň rozdielu oproti veliacej jednotke.
Nočné zakrádanie
Táto jednotka sa v noci stáva neviditeľnou. Nepriateľské jednotky túto jednotku v noci nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.
Regeneruje
Táto jednotka uzdraví sama seba o 8 životov za kolo. Ak bola otrávená, namiesto uzdravovania sa vylieči z otravy.
Priebojný
Táto jednotka sa dokáže vrtko pohybovať okolo nepriateľov, ignorujúc ich zónu kontroly.
Neoblomný
Pri obrane sa odolnosť tejto jednotky zdvojnásobuje, až po maximum 50%. Zraniteľnosť sa nemení.
Ponorenie
Táto jednotka sa vie ukryť v hlbokej vode a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v hlbokej vode nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.
Teleportácia
Táto jednotka sa na jeden krok dokáže teleportovať medzi ľubovoľnými dvoma spojeneckými dedinami.

2.3.5. Skúsenosť

Jednotky získávajú skúsenosti za boj. Keď ich získajú dostatok, postúpia o úroveň vyššie a stanú sa silnejšími. Množstvo skúseností, ktoré v boji získajú záleží na úrovni nepriateľa a výsledku súboja: Ak jednotka skolí súpera, získa 8 skúseností za každú súperovu úroveň (4 ak bol súper úrovne 0), zatiaľčo pokiaľ súper súboj prežije, získa 1 skúsenosť za každú jeho úroveň. Inými slovami:

Tabuľka 2.8. Bonusy skúseností za zabitie a boj s jednotkami rôznych úrovní

nepriateľova úroveň bonus za zabitie bonus za boj
0 4 0
1 8 1
2 16 2
3 24 3
4 32 4
5 40 5
6 48 6

2.3.6. Privolanie jednotiek

Keď dokončíš scénu, všetky jednotky, ktoré prežili si môžeš privolať v scéne nasledujúcej. S jednotkou, ktorú si naverboval alebo privolal v danom kole už nemôžeš hýbať či s ňou útočiť. Privolaná jednotka si zachová svoju úroveň, množstvo skúseností, niekedy si ponechá kúzelný predmet, ktorý získala a príde s plným počtom životov.

2.4. Pohyb

Kliknutím na jednotku môžeš získať prehľad o tom, ktoré políčka môže v danom kole dosiahnuť - nedosiahnutelné políčka vtedy zošednú (podobne pokiaľ stlačíš klávesy 2-7, môžeš získať prehľad o tom, ktoré políčka môže jednotka dosiahnuť za daný počet kôl).Kým si v tomto režime, pri pohybe kurzoru po políčkach sa zobrazuje cesta, ktorá je pre jednotku najrýchlejšia, podobne ako informácie o hodnote obrany na políčku či počte ťahov, za ktoré tam jednotka príde. Ak nechceš s jednotkou pohnúť, tento režim opustíš jednoducho kliknutím na inú jednotku (kliknutím na ňu alebo použitím klávesy n či N) alebo kliknutím pravým tlačidlom (tlačidlom command na Mac-u) kdekoľvek na mape. Kruhy nad ukazovateľom životnosti jednotky poskytujú rýchly prehľad o tom, ktoré jednotky sa už pohli, či sa ešte môžu v danom kole hýbať.

Ak sa rozhodneš pohnúť zvolenou jednotkou, klikni na políčko, na ktoré chceš ísť a tvoja jednotka sa pohne tým smerom. Ak zvolíš cieľ, ktorý je v danom kole mimo tvoj dosah, jednotka sa pohne tak ďaleko, ak môže a prejde do cestovného režimu. V cestovnom režime bude jednotka postupne napredovať k svojmu cieľu. Tento plánovaný pohyb môžeš zrušiť na začiatku tvojho nasledujúceho kola. Môžeš tiež zmeniť cieľ jednotky, a to kliknutím na ňu a zvolením nového cieľa, alebo cestovný režim úplne zrušiť ďalším kliknutím na jednotku.

Keď jednotka vstúpi do neutrálnej či súperovej dediny, zmocní sa jej a tým príde v danom kole o všetky zvyšné pohybové body.

Väčšina jednotiek má Zónu pod kontrolou, ktorá vplýva na to, ktoré políčka môže tvoja jednotka dosiahnuť a akou cestou tam príde. Tieto obmedzenia sú automaticky premietnuté do cesty, ktorá je pre jednotku zobrazená a do políčok, ktoré môže v danom kole dosiahnuť.

2.4.1. Oblasť kontroly

Zóna pod kontrolou jednotky zahŕňa 6 políčok priľahlých k jednotke, a iné jednotky, ktoré do tejto zóny vstúpia sú nútené zastaviť. Jednotky so schopnosťou priebojný ignorujú zóny pod kontrolou iných jednotiek a sú schopné nimi bez zábran prechádzať. Jednotky úrovne 0 sú považované za príliš slabé na to, aby boli schopné túto zónu udržať a tak sa jednotky okolo nich môžu voľne pohybovať.

2.4.2. Kruhy

Na vrchu ukazovateľa energie vedľa každej jednotky je kruh. Tento kruh je:

Tabuľka 2.9. Kruhy

Kruh Obrázok Popis
Zelený Zelený kruh Ak ovládaš túto jednotku, a ešte si ňou v tomto kole neťahal,
Žltý Žltý kruh Ak ovládaš túto jednotku, a už si ňou v tomto kole ťahal, ale ešte môžeš ďalej ťahať alebo útočiť
Červený Červený kruh Ak ovládaš jednotku, ale už spotrebovala svoje pohybové body či zaútočila, alebo iný uživateľ ukončil svoj (jej) ťah.
Modrý Modrý kruh Ak jednotka patrí spojencovi, nemôžeš ju ovládať
- Žiadny kruh Enemy units have no orb on the top of their energy bar

2.4.3. Placky, tímové farby, a znaky hrdinov

Pod každou jednotkou je zvyčajne farebná placka, čiže podklad. Jej farba označuje tím; pri hraní príbehu je farba ľudského hráča (väčšinou) červená. Farba tímu sa ukazuje aj na častiach oblečenia jednotky, prípadne na jej štíte.

Placka je zvyčajne celý kruh, teda elipsa kvôli pohľadu zboku. Niekedy (zvyčajne pod jednotkou na úrovni 0) uvidíš placku, ktorá vyzerá ako vrtuľa vrtuľníka; to znamená, že táto jednotka nemá zónu kontroly.

Niektoré príbehy používajú placky v tvare hviezdy na označenie veliteľov; iné používajú pre hrdinov znak v tvare štítu v pravom hornom rohu jednotky. Niektoré iné zase nemajú pre hrdinov žiadne špeciálne označenie. Ktoré označenie (a či vôbec nejaké) sa použije, je ponechané na vkus tvorcov príbehu.

2.5. Boj

Ak sa presunieš na políčko vedľa nepriateľa, môžeš ho napadnúť. Najskôr klikni na svoju jednotku, s ktorou chceš útočiť a potom na nepriateľa, ktorého chceš napadnúť - následne sa zjaví okno, ktoré poskytuje rôzne možnosti boja. Každá jednotka má jednu či viac zbraní, s ktorými môže útočiť. Niektoé z nich, napríklad meče, sú určené na boj zblízka zatiaľčo iné, ako napríklad luky, sú na diaľku.

Ak zaútočíš zbraňou na boj zblízka, tvoj súper sa bude brániť vlastnou zbraňou na blízko. Ak zaútočís zbraňou na diaľku, podobne odpovie svojou zbraňou na diaľku. Ak nepriateľ nemá zbraň rovnakého druhu ako je tá, s ktorou útočíš, nemôže sa brániť a nespôsobí ti v tomto súboji žiadne poškodenie.

Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5×4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.

Každá jednotka má určitú pravdepodobnosť, že bude zasiahnutá, ktorá vyplýva z terénu na ktorom stojí. Napríklad jednotky umiestnené v hradoch majú nižšiu šancu, že budú zasiahnuté, podobne ako elfovia v lesoch. Ak chceš vidieť hodnotu obrany jednotky (teda pravdepodobnosť, že nebude zasiahnutá) na danom teréne, klikni na danú jednotku a potom prejdi s kurzorom na miesto na mape, ktoré ťa zaujíma - hodnota obrany sa vtedy zobrazí ako percentuálna hodnota v tabuľke stavu jednotky, ako aj na mape.

Ďaľšie informácie, napríklad pravdepodobnosť, že bude útočník či obránca v súboji zabitý môžeš získať, keď klikneš na tlačítko "Výpočet poškodenia" v súbojovom okne.

2.5.1. Druhy útokov

 • Sečné: Zbrane so sečnou hranou, používané na odseknutie častí súperovho tela. Príklady: dýka, šabľa, kord, dračie pazúry.
 • Bodný: Zbrane s ostrým hrotom, ktoré môžu byť používané s dlhou rukoväťou v boji na blízko alebo ako šípy, sú určené na prebodnutie súperovho tela a poškodenie jeho orgánov. Príklady: Rytierova či pechotná píka, šíp.
 • Tupý: Zbrane ktoré nemajú ani ostrý hrot ani sečnú hranu, ale sú dosť ťažké na lámanie súperových kostí. Príklady: palcát, palica, trolia päsť.
 • Chlad: Zbrane založené na mrazivých či ľadových strelách. Príklad: vlna chladu temného učňa.
 • Blade: Zbrane, ktoré súpera upečú ako kurča. Príklad: ohnivý dych drakonidov.
 • Mystický: Útok, ktorý ruší kúzla, pohybujúce zombiami, prízrakmi a inými nemŕtvymi príšerami a duchmi. Príklad: Kúzelný útok bieleho mága.

2.5.2. Odolnosť

Každá jednotka je viac či menej zraniteľná rôznymi typmi útokov. 6 údajov v popise jednotky ukazujú jej silné a slabé stránky voči všetkým 6 typom útokov. Kladná odolnosť naznačuje, že jednotka utrpí menej poškodenia, pokiaľ sa proti nej použije daný typ útoku. Záporná odolnosť naopak hovorí, že voči určitému typu útoku je zvlášť zraniteľná.

Príklad: šupiny drakonidov ich pomerne dobre chránia pred väčšinou útokov, až na bodné a mrazivé zbrane. Jednotky ľudskej jazdy sú vo všeobecnosti dobre chránené, opäť však nie voči bodným útokom, ktoré sú ich slabinou. Nemŕtvi sú veľmi odolní voči sečným a bodným zbraniam, naopak ale veľmi zraniteľní tupými a mystickými útokmi.

Použitie najlepšieho útoku proti nepriateľskej jednotke výrazne zvýši tvoju šancu na jej zabitie.

2.6. Liečenie

Jednotka môže za kolo získať ošetrením najviac 8 životov. Pokiaľ sa jednotka počas svojho kola nehýbe ani nebojuje, odpočíva a tým sa ošetrí o 2 životy. Životy získané odpočinkom sa môžu pripočítať k životom získaným ošetrením, jednotka tak môže celkovo za kolo získať až 10 životov.

Sú dva spôsoby ako sa môže jednotka uzdraviť:

 • Vyčkávanie v dedine. Jednotka získa 8 životov v každom kole.
 • Postavenie sa vedľa jednotky, ktorá má schopnosť liečiť. Počet životov, ktoré jednotka liečením získa, je uvedený v liečiteľovom popise. Môže to byt buď lieči +4 alebo lieči +8.

2.6.1. Regenerácia

Trolovia a lesní muži sa dokážu liečiť sami regeneráciou. Pokiaľ sú zranení, tak sa každé kolo ošetria o 8 životov. Keďže sa ale všetky jednotky môžu ošetriť o najviac 8 životov za kolo, trolovia ani lesní muži nezískajú žiadne životy navyše, pokiaľ sa nachádzajú v dedinách alebo stoja vedľa liečiteľov.

2.6.2. Jed

Niektoré útoky môžu spôsobiť tvojim jednotkám poškodenie otravou. Keď k tomu dojde, otrávená jednotka je každé kolo poškodená o 8 životov až do chvíle, kým nie je vyliečená. Jed je možné vyliečiť v dedine, prípadne vedľa jednotky so schopnosťou uzdravovania. Jednotky so schopnosťou liečenia môžu len zastaviť v danom kole pôsobenie jedu, no nedokážu ho vyliečiť. Keď je otrava odstránená, vyliečená jednotka v danom kole už nezíska žiadne životy liečením. Kým nie je otrava odstránená, jednotka nemôže lliečením získávať žiadne životy. Odpočívanie je možné, aj keď prílš nezníži pôsobenie otravy.

Niekoľko ďalších informácií o uzdravovaní:

 • Môže trvať niekoľko kôl, než sa jednotka celkom uzdraví.
 • Uzdravovatelia (elfka šamanka, elfka druidka, elfka víla, biely mág, mág svetla, palatín) uzdravujú všetky zranené jednotky okolo nich, takže môžete udržiavať jednotky blízko bojovej línie a neprídete o ne.
 • Súperove jednotky sa neuzdravujú (pôsobením našich uzdravovateľov).
 • Uzdravovateľ nemôže uzdraviť sám seba, ale...
 • ...môžeš používať dvojicu uzdravovateľov, nech sa uzdravujú navzájom, ak treba.
 • Viacerí uzdravovatelia môžu uzdravovať jednu jednotku, a pôjde to rýchlejšie.
 • Trollovia a lesní muži nemôžu regenerovať iné jednotky.
 • Trollovia a lesní muži sa dokážu sami vyliečiť z otravy, podobne ako to robí dedina.

Kapitola 3. Stratégia a tipy

3.1. Základná stratégia

Nasledovné základné bojové princípy ti majú pomôcť začať svoju kariéru wesnothského vojnového veterána. Občas uvedené príklady väčšinou súvisia s kampaňou "Dedič trónu".

3.1.1. Neplýtvaj jednotkami

Neposielaj zranené jednotky na istú smrť. Akonáhle jednotka príde o viac ako polovicu svojich bodov zdravia (HP), mal by si sa vážne zamyslieť nad tým, ako ju stiahnuť do bezpečia a uzdraviť v dedine, alebo u uzdravovateľa (ako elfka šamanka alebo biely mág). Uzdravovatelia sú veľmi užitoční!

Má to praktické dôvody: ťažko zranená jednotka zvyčajne nedokáže zadržať alebo zabiť nepriateľa. Počas útoku a protiútoku pravdepodobne padne. Tým, že si ju poslal na istú smrť, stratil si jej nazbierané body skúsenosti (XP). Možno sa nebude dať naverbovať náhradníka, pretože veliteľ už nie je vo svojej pevnosti, alebo dochádzajú zdroje. A aj keď naverbuješ náhradníka, zvyčajne je veľmi ďaleko od bojovej línie. Takže neplytvaj svojimi jednotkami.

3.1.2. Mimo dosahu nepriateľov

Ako strážiť zranené jednotky? Najlepším spôsobom je dostať ich mimo dosah súpera. Ak sa k nim nemá ako dostať, nemá ich ako napadnúť. Nasledujúca pasáž o oblasti pod kontrolou jednotky ukazuje, ako je možné obmedziť súperove pohyby.

V menu akcii môžeš zvoliť možnosť "Ukáž súperove ťahy", čím zvýrazníš všetky políčka, na ktoré sa môže tvoj súper presunúť. Toto berie v úvahu aj zóny pod kontrolou tvojich jednotiek. Tak si napríklad môžeš overiť, či tvoja jednotka na pokraji smrti, ktorá ustúpila za bojovú líniu, nebude predsa len napadnutá nepriateľom.

Keď dojde k stretu armád, môžno budeš chcieť zaútočiť ako prvý. Pokús sa teda ukončiť svoje kolo mimo dosah súperových jednotiek. Nebude ťa tak môcť napadnúť, ale pravdepodobne sa priblíži do dosahu tvojich jednotiek.

3.1.3. Využívaj oblasť pod kontrolou jednotky

Každá jednotka úrovne 1 alebo vyššej má svoju Zónu pod kontrolou, ktorá pokrýva 6 susedných políčok. Toto znamená, že akonáhle sa nepriateľ presunie do jedného zo šiestich susedných políčok, je nútený zastaviť a stratí všetky zvyšné pohyby (netýka sa to len jednotiek so vzácnou vlastnosťou priebojný).

Kvôli zóne pod kontrolou jednotky nemôže nepriateľ prekĺznuť medzi dvomi jednotkami, ktoré sú umiestnené v severo-južnom alebo šikmom smere a majú medzi sebou 1 alebo 2 políčka. Keď z týchto dvojíc vytvoríš dlhý múr alebo ich umiestniš v rôznych smeroch, môžeš nepriateľovi zabrániť prístup k tvojim zraneným v zadných líniach. Najprv sa tak musí prebiť cez strážiace jednotky. Niekedy aj jedna jednotka dokáže pred súperom chrániť malú oblasť, zvlášť pokiaľ sa nachádza na hrane súperových pohybov.

3.1.4. Udržuj obrannú líniu

Keď zoradíš svoje jednotky tesne vedľa seba alebo s rozostupom 1 políčka, získaš mocnú obrannú líniu. Uvedom si ale, že Wesnoth používa políčka s tvarom šesťuholníkov, a preto nie je západo-východná línia priama ale cik-cakovitá. Severo-južná línia a diagonály sú "skutočnými" líniami.

Pokiaľ prichádza nepriateľ z jednej strany, môže v jednom ťahu napadnúť ktorúkoľvek tvoju jednotku najviac 2 svojimi. Zvyčajne platí, že nezranená jednotka bez výrazných slabín dokáže prežiť útok dvoch bežných nepriateľských jednotiek rovnakej alebo nižšej úrovne.

Tvoja línia sa ale v praxi bohužiaľ často rôznym spôsobom vlní, napríklad kvôli terénu. Vo vrcholových bodoch tak vzniká pozícia, na ktorú môžu zaútočiť až 3 nepriateľské jednotky. Dochádza k tomu aj vtedy, pokiaľ je tvoja línia príliš krátka. Na tieto slabé miesta preto umiestňuj jednotky s veľkým počtom životov a s dobrou obranou na danom type terénu, prípadne veľkou odolnosťou. Aj tak je ale veľmi pravdepodobné, že padnú a preto sem umiestňuj vojakov s málo skúsenosťami.

Zoradenie tvojich jednotiek zabráni nepriateľovi obkľúčiť niektorú z nich. Kvôli oblasti kontroly je jednotka uväznená, ak má pred sebou aj za sebou nepriateľskú jednotku.

3.1.5. Striedaj svoje jednotky

Keď je jednotka v prednej línii ťažko zranená, môžeš ju presunúť do bezpečia za svoju obrannú líniu. Aby si líniu udržal, budeš ju asi musieť nahradiť nejakou rezervou, takže maj za prednou líniou pripravených pár náhradníkov. Ak máš uzdravovateľov, zranené jednotky v zadnej línii sa pozviechajú rýchlejšie.

Všimni si, že tvoje jednotky dokážu prechádzať cez políčka obsadené inými tvojimi jednotkami.

3.1.6. Využívaj terén

Pokús sa umiestniť svoje jednotky tak, aby útočili z políčka, kde majú vysokú obranu, proti nepriateľovi na políčku s nízkou obranou. Takto má súperov protiútok menšiu šancu spôsobiť zranenie.

Napríklad môžeš umiestniť svojich elfov tesne na koniec lesa, aby útočiaci orkovia museli stáť na rovine, zatiaľ čo elfovia si užívajú vysokú obranu v lese.

3.1.7. Útočenie a výber cieľa

Postup a útok sú samozrejme najzaujímavejšími časťami tvojej cesty k víťazstvu. Znič alebo oslab nepriateľov, ktorí ti stoja v ceste a posuň svoju obrannú líniu vpred. Toto môže byť dosť náročné, keďže nepriateľ útok vo svojom kole opätuje.

Často sa stane, že na jedného nepriateľa zaútočíš viacerými jednotkami aby si ho dorazil, no zároveň tým narušíš svoju obrannú líniu. Na tom nezáleží v prípade, pokiaľ už nie si v dosahu iných nepriateľských jednotiek. No možno si len oslabil veľmi silného nepriateľa, ktorý vo svojom kole opätuje úder. V takýchto situáciach môže napríklad jazdec zasadiť smrteľný úder.

Prvý úder je výhodný, pretože si tak môžeš vybrať jednotky, ktorým chceš čeliť. Snaž sa využiť súperove slabiny: napríklad použi svoje jednotky na diaľku proti nepriateľom bez týchto zbraní. Využi slabiny jednotiek, napríklad zraniteľnosť Jazdcov bodnými zbraňami. Zapamätaj si ale, že vo svojom kole údrú oni na teba, daj si preto na svoje slabiny, ktoré môže nepriateľ použiť proti tebe.

Napríklad Jazdci sa dokážu dobre držať voči orským vojakom a trolím mláďatám, pretože majú dobré odolnosti proti tupým a sečným zbraniam. Naopak ale môžu byť rýchlo zdolaní orskými lukostrelcami či goblinmi kopijníkmi.

Zvyčajne sa oplatí zlikvidovať (alebo takmer zlikvidovať) jednotku na ktorú útočíš. Ak si nie si istý, že sa ti ju podarí z danom kole odstrániť, tak sa buď uisti, že dokážeš odolať jej protiútoku alebo rozhodni, že si ochotný o tvoju jednotku prísť. Aby si prežil súperov útok, je často rozumné zaútočiť na diaľku (pokiaľ je v tejto oblasti súper slabý), aby ti spôsobil čo najmenej škody namiesto toho, aby si ho ty svojím útokom zranil čo najviac (a zranil tak aj svoju jednotku).

In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. Using it will often reduce the damage which your units take until the enemy dies.

3.1.8. Denná doba

Zapamätaj si, že jednotky poriadku ako ľudia bojujú lepšie počas dňa. Jednotky chaosu ako orkovia či nemŕtvi bojujú lepšie cez noc, a jednotky na rozhraní počas šera. Optimálne by si sa mal so súperom stretnúť vtedy, keď si ty silný a on slabý. Keď je doba dňa v prospech nepriateľa, často sa oplatí posilniť svoje línie a zaujať výhodnú obrannú pozíciu. Keď sa situácia otočí, vyrazíš vpred.

Napríklad elfovia sa môžu v noci v lesoch brániť prívalu orkov a vyraziť vpred na úsvite. Môžeš si dokonca všimnúť, že počítač aktívne počas dňa sťahuje svojich orských bojovníkov.

3.1.9. Skúsenosť

Počas ťaženia je nutné, aby si si vybudoval ostrieľanú silu veteránov. V neskorších scénach sa totiž predpokladá, že si budeš môcť privolávať jednotky 2 a 3 úrovne.

Tvoje jednotky získávajú väčšinu skúseností (XP) zabitím nepriateľových jednotiek (8 XP za úroveň zabitej jednotky). Často sa preto oplatí jednotkami vyššej úrovne nepriateľa oslabiť, ale doraziť ho niekým, komu sa budú získané skúsenosti hodiť viac. To sa týka hlavne liečiteľov, ktorí sú často v boji slabí a často tak potrebujú kradnúť dorážky, aby mohli postúpiť na vyššiu úroveň.

Na začiatku (kedy pravdepodobne nemáš žiadne jednotky vyššej úrovne) sa pokús dorážať nepriateľské jednotky len malým počtom tvojich vojakov. Tí sa tak rýchlo vypracujú na úroveň 2, a potom môžu k postupu pomôcť ostatným.

Nezabudni, že aj tvoj veliteľ potrebuje skúsenosti. Treba ho držať v bezpečí, ale ak ho budeš príliš rozmaznávať, zostane na nízkej úrovni, čo ho v ďalších scenároch bude ohrozovať ešte viac.

3.2. Ako z hry vyťažiť najviac zábavy

Pamätaj, že cieľom hry je zabaviť sa! Tu je pár odporúčaní od autorského tímu, ako si v hre užiť najviac zábavy:

 • Pouvažuj nad hraním príbehu na "strednej" náročnosti, najmä ak už máš skúsenosti s inými strategickými hrami. Možno ťa to tak bude viac baviť a donúti ťa to viac uvažovať.
 • Príliš sa netráp, keď stratíš pár jednotiek. Príbehy sú stavané tak, že sa ráta so stratami. Umožni získavanie skúseností ďalším jednotkám.
 • Nezneužívaj ukladanie hier. Kedysi dávno Wesnoth umožňoval uložiť hru iba na konci scenára. Ukladanie uprostred scenára bolo pridané kvôli tomu, aby sa hra dala dohrať nasledujúci deň, a ako ochrana pred spadnutím programu. Neodporúčame dokola načítavať pozície uprostred scenára preto, lebo nepriateľ zabil tvojho bieleho mága. Nauč sa namiesto toho chrániť si svojho bieleho mága a vyvažovať riziko! To je súčasť stratégie.
 • Ak musíš nahrať uloženú hru, odporúčame ísť znova od začiatku scenára a vybrať si inú stratégiu, namiesto toho, aby si postupne naháňal náhodné čísla vo svoj prospech.
 • No pamätaj, že cieľom je baviť sa! Možno máš iný vkus ako autori hry, takže rob to, čo ťa najviac baví! Ak ťa baví načítavať uložené hry zakaždým ako urobíš chybu, ak chceš hru zahrať perfektne bez straty jedinej jednotky, nech sa páči!

3.2.1. Na začiatku scenára

 • Vždy si najskôr prečítaj ciele scenára. Niekedy nemusíš zabiť súperových veliteľov; namiesto toho niekedy stačí iba prežiť daný počet kôl či zdvihnúť určitý predmet.
 • Pozri si mapu: terén, postavenie svojho veliteľa a ostatných veliteľov.
 • Potom začni verbovať jednotky. Lacné jednotky sú užitočné na stlmenie prvej vlny nepriateľského útoku; pokročilé jednotky môžu potom prísť ako podpora. Rýchle jednotky môžeš využiť ako prieskumníkov, aby skúmali mapu a rýchlo obsadzovali dediny.

3.2.2. Počas scenára

 • Pokús sa obsadiť a udržať si pod kontrolou čo najviac dedín, aby ti chodilo zlato.
 • Drž jednotky v skupinkách, aby ich nepriateľ nemohol napadnúť z mnohých strán, a aby si naopak ty mohol prečísliť súperove jednotky. Rozmiestni svoje jednotky do priamky, aby nepriateľ nemohol na žiadnu z nich zaútočiť z viac ako dvoch strán.
 • Rozličné jednotky majú rozličné silné a slabé stránky podľa terénu a oponenta. Viac sa o tom dozvieš, keď klikneš na jednotky pravým tlačidlom a vyberieš "Popis jednotky".
 • Jednotky na nižších úrovniach môžeš používať ako "krmivo pre kanóny"; môžeš pomocou nich napríklad zablokovať postup nepriateľa k tvojim dôležitým jednotkám.
 • Nepriateľské jednotky môžeš zraniť pomocou pokročilých jednotiek a potom ich doraziť pomocou jednotiek na nižšej úrovni - tie potom dostanú skúsenosti (a postupne sa prepracujú na vyššiu úroveň).
 • Ak máš bieleho mága (povýšený mág) alebo druida (povýšený šaman), postav ho do stredu kruhu jednotiek, aby ich liečil, ako sa pohybujú krížom cez mapu. (Dokáže to aj šaman, ale nie veľmi dobre.)
 • Predpokladá sa, že budeš občas prichádzať o jednotky, dokonca aj o pokročilé.
 • Denná doba je naozaj dôležitá:

  • jednotky poriadku spôsobujú väčšie zranenie vo dne a menšie v noci;
  • jednotky chaosu spôsobujú väčšie zranenie v noci a menšie vo dne;
  • vždy si skontroluj dennú dobu na pravej strane obrazovky. Plánuj dopredu - rozmýšľaj nielen nad tým, čo sa stane v tomto kole, ale aj čo sa stane v nasledujúcom.
 • Niektoré jednotky sú odolné alebo citlivé na rôzne druhy útokov. Jazdci sú slabý proti bodným útokom. Ohnivé a nezemské útoky liklidujú nemŕtvych strašným spôsobom. Ak chcete vidieť, ako je jednotka odolná proti určitým útokom, kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku, potom zvoľte "Popis Jednotky", a potom zalistujte dole na nadpis "odolnosti". To vám ukáže, ako je jednotka odolná na rôzne typy útokov.

3.2.3. Liečenie

Dôležitou súčasťou úspechu v bitke o Wesnoth je udržať vaše jednotky zdravé. Keď sa vaše jednotky zrania, môžeš ich uzdraviť presunutím do dedín alebo vedľa špeciálnych liečebných jednotiek (napr. Elfský Šaman a Biely Mág). Niektoré ďalšie jednotky s ktorými sa stretnete, ako napr. trolovia, majú schopnosť liečiť sa už od malička.

3.2.4. Ako vyhrať mapu

 • Potrebuješ povýšené jednotky, aky rýchlo zabili súperových veliteľov, a aby si nestratil veľa jednotiek.
 • Čím rýchlejšie vyhráš mapu, tým viac zlata dostaneš. Za skorú výhru dostaneš toľko zlata, ako by si dostal zo všetkých dedín na mape počas všetkých zostávajúcich ťahov.
 • Zabiť všetkých nepriateľských veliteľov zvyčajne znamená okamžité víťazstvo.

3.2.5. Všeobecné rady

 • Po vyvražďovacích mapách (kde utrpíš veľké straty) nasledujú zvyčajne mapy "na chytenie druhého dychu", kde môžeš pomerne ľahko získať zlato a skúsenosti (povýšené jednotky).
 • Povýšené jednotky vyžadujú väčší žold ako jednotky na nižších úrovniach (1 zlatka za úroveň), výnimkou sú verné jednotky.