Manuál uživatele Bitvy o Wesnoth


Obsah

Úvod
1. Začátky
1.1. Svět
1.1.1. Tvorové
1.2. Jak na to
1.3. Herní módy
1.3.1. Tažení
1.3.2. Scénáře
1.3.3. Herní obrazovka
1.3.4. Verbování a povolávání
1.3.5. Tvá armáda
1.3.6. Život a smrt – zkušenosti
1.3.7. Vítězství a porážka
1.3.8. Finance
1.3.9. Ukládání a načítání
2. Hraní
2.1. Ovládání
2.2. Finance
2.2.1. Verbování a povolávání
2.2.2. Výdaje
2.2.3. Příjmy
2.3. Jednotky
2.3.1. Příslušnost
2.3.2. Vlastnosti
2.3.3. Speciální útoky
2.3.4. Schopnosti
2.3.5. Zkušenosti
2.3.6. Povolávání jednotek
2.4. Pohyb
2.4.1. Oblast kontroly
2.4.2. Koule
2.4.3. Plochy pod jednotkami, barvy týmů a ikony hrdinů
2.5. Boj
2.5.1. Druhy útoku
2.5.2. Odolnost
2.6. Léčení
2.6.1. Regenerace
2.6.2. Jed
3. Strategie a tipy
3.1. Základy strategie
3.1.1. Neplýtvej jednotkami
3.1.2. Mimo dosah nepřátel
3.1.3. Využívejte oblasti kontroly (ZoC)
3.1.4. Udržujte obrannou linii
3.1.5. Přesunujte jednotky
3.1.6. Využívej terén
3.1.7. Útočení a výběr cílů
3.1.8. Denní doba
3.1.9. Zkušenosti
3.2. Jak se při hře co nejvíce pobavit
3.2.1. Na začátku scénáře
3.2.2. Během scénáře
3.2.3. Léčení
3.2.4. Vyhrávání scénáře
3.2.5. Obecnější rady

Seznam tabulek

2.1. Denní doba a síla útoků
2.2. Zisk zkušeností za boj nebo zabití nepřátel podle úrovně
2.3. Koule

Úvod

Bitva o Wesnoth je tahová strategická hra s fantasy námětem.

Vybuduj skvělou armádu tím, že postupně vytrénuješ zelenáče na ostřílené veterány. V pozdějších hrách si povoláš ty nejlepší z nich a vytvoříš smrtící vojsko, proti kterému nikdo neobstojí! Vybírej jednotky z mnoha specialistů a nakombinuj svou armádu tak, aby měla ty správné předpoklady pro boj v různých terénech a proti všemožným nepřátelům.

Wesnoth nabízí ke hraní mnoho příběhů, které jen čekají na objevení. Můžeš válčit se skřety, nemrtvými a bandity na hranicích wesnothského království. Můžeš bojovat po boku draků na štítech hor, elfů v zeleni Aethenského lesa, trpaslíků ve skvělých halách Knalgy nebo dokonce mořského lidu v Zátoce perel. Můžeš dobývat zpět trůn Wesnothu, užít svou strašlivou moc nad nemrtvými k ovládnutí zemí smrtelníků nebo vést svůj slavný skřetí kmen k vítězství nad lidmi, kteří se opovážili znesvětit tvou zem.

Budeš mít na výběr z více než dvou set druhů jednotek (pěchota, kavalérie, lučištníci, mágové atd.) a množství bojových situací od malých přepadů po srážky obřích armád. Také se ti nabízí možnost soupeřit s kamarády – nebo s kýmkoliv jiným – a ve hře více hráčů tak prožívat epické fantasy bitvy.

Bitva o Wesnoth je svobodný a otevřený software. Na vylepšení hry spolupracuje početná komunita dobrovolníků a nadšenců. Můžeš vytvářet vlastní jednotky, scénáře, nebo dokonce celá plnohodnotná tažení s příběhem. Na serveru s doplňky je k dispozici množství obsahu vytvořeného uživateli a nejlepší části bývají přidávány do oficiálních vydání Bitvy o Wesnoth.

Kapitola 1. Začátky

1.1. Svět

Známou část Velkého kontinentu, kde se Wesnoth nalézá, lze hrubě rozdělit na tři části: sever – víceméně neovládané území, království Wesnoth a jemu občas podřízené knížectví Elensefar a nakonec oblast pod kontrolou jihozápadních elfů v Aethenwoodu a dále za ním.

Wesnothské království se rozkládá uprostřed těchto zemí. Jeho hranice tvoří na severu Velká řeka, na jihovýchodě Dulatuské kopce, na jihozápadě Aethenwood a na západě oceán. Bývalá provincie Wesnothu, Elensefar, je na severu ohraničena Velkou řekou, na západě oceánem, na jihu Zátokou perel a na východě neurčitou příhraniční oblastí, oddělující jej od Wesnothu.

Severními zeměmi se obvykle míní divoký kraj severně od Velké řeky. Tento region obývají různé skupinky skřetů, trpaslíků, barbarů a elfů. Na severovýchodě se rozkládá les Lintanir, v jehož hloubi se nachází království tajnůstkářských severních elfů.

V krajině se nacházejí roztroušené vesnice, kde můžeš léčit jednotky a získávat peníze, potřebné pro vydržování armády. Občas bude nutno překračovat pohoří a řeky, pronikat lesy, kopci a tundrou, a také křižovat otevřené pláně. Každý z těchto terénů obývají tvorové, uzpůsobení k tamějšímu životu. Pohybují se proto ve známém terénu rychleji a bojují lépe.

1.1.1. Tvorové

Ve světě Wesnothu žijí lidé, elfové, trpaslíci, skřeti, drakonidé, ještěráci, mořský lid, nágy a mnoho dalších ještě podivnějších a nezvyklejších ras. Prokletými zeměmi bloudí nemrtví, duchové a přízraky. Každá z těchto ras je doma jinde. Lidé mají nejraději pláně mírného pásma. Na horách, v kopcích a podzemní jeskyně se usadili skřeti a trpaslíci, v lesích zase elfové. Oceánům a jiným vodám dominují nágy a mořský lid.

Pro herní účely bývají tyto rasy seskupovány do frakcí. Skřeti například často spolupracují s trolly a lidé s elfy nebo trpaslíky. Některé další frakce odrážejí diverzitu lidské společnosti, například věrní a psanci. Ve většině tažení budeš ovládat jednotky spadající do jediné frakce. Někdy ale frakce uzavírají spojenectví, takže můžeš během scénáře čelit více frakcím.

1.2. Jak na to

Když je Wesnoth spuštěn, zobrazí nejprve pozadí s mapou a sloupec tlačítek zvaný Hlavní menu. Tato tlačítka reagují pouze na myš. Pro netrpělivé, rychlý start je: kliknout na tlačítko „Jazyk“ pro nastavení jazyka, potom „Výcvik“ pro krátký úvod do hraní a nakonec zkusit tažení „Příběh dvou bratrů“ – tlačítko „Tažení“ a vybrat z položek v seznamu.

Hlavní menu

Výcvik
Výcvik je sice jednoduchá, ale jinak běžná hra, vyučující základní ovládání nutné ke hraní. Ve výcviku není důležité vyhrát, ale naučit se co a jak dělat. Pro spuštění stačí kliknout na tlačítko s tímto názvem. Během výcviku hraješ v roli prince Konráda (nebo princezny Lisar), které učí starý mág Delfador. Dávej pozor, nebo tě zakleje v žábu!
Tažení
Wesnoth je navržen převážně pro hraní tažení. Tažení jsou propojené série scénářů. Tažení začneš hrát kliknutím na toto tlačítko. Zobrazí se seznam tažení dostupných na tvém počítači (a další si můžeš stáhnout, když budeš chtít). Vyber si tažení a klikni na „OK“ pro start nebo „Zrušit“ pro zavření seznamu. Každé tažení má několik úrovní obtížnosti (typicky tři). Doporučenou je prostřední obtížnost z možných voleb, protože obvykle poskytuje dostatek výzev a současně zachovává hru zábavnou. Během hraní bys neměl měnit obtížnost tažení. Pokud máš problém postupovat i při volbě nejnižší obtížnosti, prostudování oddílu základy strategie tohoto manuálu ti určitě pomůže. Jakmile zvolíš obtížnost, hra načte první scénář tažení.
Hra více hráčů
Kliknutím na toto tlačítko můžeš hrát jednotlivé scénáře proti protivníkům. Hra může být vedena přes internet i pouze na jednom počítači a proti lidem i počítačovým hráčům. Po zmáčknutí se objeví dialog, kde můžeš zvolit další podrobnosti. Více se dozvíš v oddílu scénáře.
Načíst hru
Kliknutím na toto tlačítko lze načíst dříve uloženou hru. Zobrazí se dialogové okno se seznamem uložených her. Výběrem hry a kliknutím na Načíst hru ji načteš, tlačítkem Zrušit se vrátíš do hlavního menu. Pokud vybereš hru se záznamem, můžeš zaškrtnout políčko „Přehrát záznam“. Načtená hra ti přehraje všechny tahy od začátku, zatímco se budeš dívat.
Rozšíření
Po kliknutí na toto tlačítko se spojíte se serverem rozšíření, kde je k dispozici množství rozšíření vytvořených hráči. Jde o tažení, éry (sady frakcí) a scénáře pro hru více hráčů. Tlačítko „Odstranit rozšíření“ umožňuje odstranit nainstalovaná rozšíření, pokud je již nechcete.
Editor map
Tímto tlačítkem aktivujete editor map, v němž můžete vytvářet své vlastní mapy pro hry více hráčů nebo budovaní vlastního tažení.
Jazyk
Klikni na toto tlačítko, vyber si svůj jazyk a klikni OK pro použití nebo Zrušit, abys pokračoval se současným jazykem. Při prvním spuštění je výchozí angličtina nebo národní prostředí tvého systému, pokud může být zjištěno, ale jakmile to změníš, bude Wesnoth startovat s tímto jazykem.
Nastavení
Po kliknutí sem můžeš změnit nastavení hry.
Poděkování
Na toto tlačítko klikni, aby se ukázal seznam hlavních přispěvatelů Wesnothu. Často je budeš moci zastihnout přímo na kanálu #wesnoth serveru irc.libera.chat:6667 nebo na https://discord.gg/battleforwesnoth
Konec
Kliknutím na toto tlačítko Wesnoth zavřete.
Nápověda
Kliknutím na toto tlačítko otevřeš vestavěnou nápovědu hry, která obsahuje informace o jednotkách a všech dalších herních aspektech. Většina těchto informací je zmíněna i v tomto manuálu.
Další
Klikněte sem pro zobrazení jiného tipu z „kronik Wesnothu“.
Předchozí
Klikněte sem pro zobrazení předchozího tipu z „kronik Wesnothu“.
i
Kliknutím na toto tlačítko zobrazíš verzi hry a technické informace. To může být užitečné při řešení problémů.

1.3. Herní módy

Bitvu o Wesnoth lze hrát dvěma způsoby:

 • Hrát sekvenci navazujících scénářů – tažení – proti počítači.
 • Hrát jediný scénář proti lidským nebo počítačovým protivníkům.

Existují také tažení, která mohou být hrána ve hře více hráčů.

1.3.1. Tažení

Tažení jsou sekvence bitev propojené příběhem. Typické tažení se skládá přibližně z 10 až 20 scénářů. Hlavní výhodou tažení je, že ti umožňují vyvíjet svou armádu. Po dokončení každého scénáře se přeživší jednotky na konci uloží, abys je mohl použít v dalším scénáři. Pokud se rozhodneš jednotku během scénáře vůbec nepoužít, bude přenesena do dalšího, takže o jednotky, které nepoužíváš, nepřijdeš.

Tažení představují zamýšlený primární účel Wesnothu, jsou pravděpodobně nejzábavnější formou hry a reprezentují doporučený způsob, kterým by se noví hráči měli hru učit.

1.3.2. Scénáře

Hra jednoho jediného scénáře může trvat od třiceti minut do svou hodin. Je to nejrychlejší způsob hry, ale vaše jednotky nejsou uloženy a nelze používat jednotky z tažení. Scénáře můžete hrát proti lidem i počítači, proti lidem pak na jednom počítači i přes internet. Scénáře si můžete zahrát po zmáčknutí tlačítka „Hra více hráčů“ v hlavním menu.

Obecně jsou tyto hry hrány proti ostatním hráčům přes internet (ale je možno i přes LAN). Jsou kordinovány prostřednictvím serveru pro hru více hráčů. Hry více hráčů mohou zabrat i desítky hodin, podle počtu zúčastněných a velikosti mapy. Obvykle to bývá něco mezi třemi a sedmi hodinami. Hry je možno ukládat a načítat podle libosti, mohou proto trvat i několik týdnů, ačkoli vlastní doba hry je v hodinách. Když hraješ pouze jeden scénář, tvé jednotky se nepřenáší do budoucích her a budování armády je možné jen v rámci daného scénáře.

Po kliknutí na tlačítko „Hra více hráčů“ máš na výběr z několika možností:

Dialog hry více hráčů

Přezdívka

Toto bude tvé jméno na serveru hry více hráčů. Pokud již máš účet na oficiálním fóru Wesnothu, můžeš na oficiálním serveru použít stejné uživatelské jméno a heslo. Pokud je pro dané jméno nutné zadat heslo, objeví se dialog pro zadání hesla. Registrované uživatelské jméno nelze bez zadání hesla použít.

Připoj se na oficiální server

Tato volba tě připojí na hlavní server. Nasměruje tě do čekárny, kde stejně jako ty mohou vyčkávat další hráči. Můžeš zde vytvářet hry nebo vstupovat do již otevřených her.

Připoj se na server

Tato volba otevře dialog, kam vložíte adresu počítače pro připojení. V tomto dialogu je také tlačítko „Ukaž seznam“, které zobrazí seznam náhradních serverů použitelných v případě, že není hlavní server dostupný.

Úplný seznam oficiálních i uživatelských serverů je k dispozici na stránce Servery pro hru více hráčů.

Takto se také můžete připojit na jakékoliv další servery. Pokud máte spuštěn server v místní síti, napište adresu a port (výchozí je 15000). Pokud si tedy přejete připojit se na server na adrese 192.168.0.10 na běžném portu, do dialogu napíšete 192.168.0.10:15000

Hostuj síťovou hru

Hry více hráčů můžete hostovat i bez použití hlavního serveru. Stačí na vlastním počítači spustit program obvykle nazvaný wesnothd (lokální server), který hlavní server zastoupí. To je automaticky provedeno při této volbě; server běží, dokud se neodpojí poslední hráč. Dále je pro správnou funkci serveru zapotřebí povolit ostatním hráčům připojit se k vašemu počítači na portu 15000 přes TCP. Pokud používáte firewall, musíte jej tedy příslušně nastavit – povolit provoz na portu 15000 a případně jej přesměrovat na počítač se spuštěným serverem. Připojování k oficiálnímu serveru nebo jiným hostujícím počítačům by nemělo vyžadovat nastavování vašeho firewallu.

Místní hra

Tímto vytvoříš hru, probíhající pouze na tvém počítači. Může to být buď tzv. „horké křeslo“, kdy se hráči střídají u jednoho počítače v pořadí svých tahů a hra trvá přibližně stejně dlouho, jako kdyby byla hrána přes internet, nebo hra pouze proti počítačovým protivníkům. Druhá možnost může být dobrým způsobem, jak se seznámit s různými mapami, co se používají pro hry více hráčů, dříve než naskočíš do boje proti lidským protivníkům. Je to také snadná cesta jak prozkoumat možnosti jednotek z různých frakcí: vybereš sobě a svým protivníkům příslušné frakce a hurá do boje! Oba přístupy – horké křeslo i bitku s počítači – lze různě kombinovat. Můžeš tedy hrát společně s kamarádem proti počítačovému protivníkovi.

1.3.3. Herní obrazovka

Herní obrazovka

Základní uspořádání herní obrazovky je stále stejné bez ohledu na to zda hrajete scénář či tažení. Většinu obrazovky zabírá mapa, zobrazující veškerou aktivitu. Okolo mapy se nalézají různé prvky, poskytující podrobnější užitečné informace. Zde jsou popsány:

Horní lišta

Na horní straně obrazovky se zleva doprava nacházejí tyto věci:

 1. Tlačítko „Menu“
 2. Tlačítko „Akce“
 3. Počitadlo kol (současné kolo / maximální počet kol)
 4. Tvé zlato
 5. Vesnice (vlastněné / celkový počet)
 6. Počet tvých jednotek
 7. Tvé výdaje
 8. Tvé příjmy
 9. Aktuální čas, nebo zbývající čas (v hrách více hráčů na čas)

Panel na pravém boku

Napravo jsou odshora:

 1. Mapa (zmenšená)
 2. Aktuální pozice políčka (souřadnice x a y), obrana a pohyb vybrané jednotky na označeném políčku
 3. Druh současného terénu
 4. Ukazatel denní doby
 5. Profil poslední vybrané jednotky
 6. Tlačítko Ukončit kolo

1.3.4. Verbování a povolávání

Když poprvé začneš hrát scénář nebo tažení, budeš mít na mapě jen několik svých jednotek. Jednou z nich bude tvůj velitel (označený malou ikonkou zlaté korunky). Tvůj velitel je na začátku obvykle umístěn na zvláštním políčku zvaném tvrz. Kdykoliv je tvůj velitel na tvrzi (a to nejen na tvé, ale také na tvrzi kteréhokoli nepřátelského hradu, co zajmeš) a je k dispozici dostatek zlata, můžeš verbovat do armády jednotky. V dalších scénářích tažení můžeš povolávat zkušené jednotky, které přežily ze scénářů dřívějších. Ve tvrzi tedy začínáš stavět armádu pro pokoření nepřítele.

První, co budeš pravděpodobně chtít udělat, bude naverbovat svou první jednotku. Stiskni Ctrl+r (nebo klikni pravým tlačítkem na prázdné políčko hradu a zvol „Naverbovat“) a vyber jednotku k naverbování ze seznamu všech dostupných jednotek. Každý rekrut je umístěn na (příslušné) prázdné políčko hradu. Jakmile jimi zaplníš celý hrad, nemůžeš už verbovat, dokud se nepřesunou pryč. Velitel tvého protivníka je podobně umístěn v jeho hradní tvrzi a začíná s verbováním svých vojáků, takže na začátku je zbytečné úporně šmejdit po mapě a hledat bitvu, co má být vyhrána.

Na konci každého vyhraného scénáře se všechny tvé zbývající jednotky automaticky uloží. Na začátku dalšího scénáře je můžeš povolat podobně jako při verbování. Povolané jednotky jsou často zkušenější než noví rekruti a obvykle tak představují lepší volbu.

1.3.5. Tvá armáda

Všechny druhy hry používají vojáky nazývané „jednotky“. Každá jednotka je určena rasou, úrovní a třídou a má silné i slabé stránky, dané odolnostmi, terénem na kterém stojí a úrovní. Podrobnosti lze vyčíst z příslušných tabulek v nápovědě / popisu jednotek.

1.3.6. Život a smrt – zkušenosti

Jak tvé jednotky získávají bojové zkušenosti, učí se více dovedností a stávají se silnějšími. Také mohou padnout v bitvě a v tom případě budeš muset verbovat a povolávat další. Vybírej ale moudře, protože každá jednotka má silné i slabé stránky, které mazaný protivník rychle využije.

1.3.7. Vítězství a porážka

Vždy si pozorně pročti, co se objeví v okénku Úkoly na začátku scénáře. Obvykle lze dosáhnout vítězství porážkou všech nepřátelských vůdců a utrpět porážku, když tvůj vůdce zemře. Scénáře však mohou mít i jiné cíle – například dojít s vůdcem na určené místo, zachránit někoho, vyřešit hádanku nebo odolávat nepřátelům po určený počet kol.

Když vyhraješ scénář, mapa zešedne a tlačítko Ukončit kolo se změní na Ukončit scénář. Před potvrzením konce hry tímto tlačítkem můžeš stále provádět některé věci, jako je změna možností uložení nebo chatování s ostatními hráči (ve hře více hráčů).

1.3.8. Finance

Tvá armáda nebojuje zadarmo. Verbování stojí peníze a vydržování jednotek také. Každý scénář začínáš se zlatem, které zbylo po předchozím scénáři (ale je zajištěno, že vždy dostaneš určitý minimální obnos, pokud ti z minule zbylo méně). Více zlata je možno získat vlastnictvím vesnic během hry a včasným zakončením (výhrou) scénáře. Každá vesnice ti za tah dodá dva zlaté. Když začneš hrát scénář, je obvykle žádoucí rychle osadit co nejvíce vesnic, aby sis zajistil dostatek financí na vedení války. Aktuální stav tvé pokladnice zjistíš na horní liště – viz herní obrazovku.

1.3.9. Ukládání a načítání

Na začátku každého scénáře je hra automaticky uložena. Při porážce ji pak můžeš načíst a opět se pokusit zvítězit. Jakmile se ti to povede, budeš na začátku dalšího scénáře opět před začátkem dotázán na uložení atd. Pokud budeš muset hru přerušit uprostřed scénáře, můžeš ji uložit a načíst později. Pamatuj ale, že dobrý hráč Wesnothu nepotřebuje v průběhu scénáře hru ukládat. Většina začátečníků však má tendenci to dělat častěji.

Kapitola 2. Hraní

2.1. Ovládání

Chceš-li zobrazit a změnit nastavení klávesových zkratek, otevři nabídku Nastavení a vyber položku Klávesy.

2.2. Finance

Každá strana dostává do začátku množství zlata a v průběhu hry dostává za kolo 2 zlaté plus 2 zlaté za každou ovládanou vesnici. V taženích je počáteční zlato větší hodnota z buď část zlata vlastněného na konci předešlého scénáře nebo minimálního množství definovaného scénářem (obvykle čím vyšší obtížnost, tím nižší). Přesný podíl zlata přenášeného dále se v různých taženích liší a je obvykle zobrazen v cílech tažení.

2.2.1. Verbování a povolávání

Verbovací dialog

Hlavní využití zlata je budování armády verbováním jednotek nebo povoláváním jednotek z předchozích scénářů tažení. Povolávat a verbovat je možné, pouze pokud stojí vůdce na tvrzi, jejíž hrad má alespoň jedno volné políčko.

 • Klikni pravým tlačítkem na volné pole hradu a vyber „Naverbovat“ pro naverbování nové jednotky ze zobrazeného seznamu. Cena záleží na druhu jednotky, ale obvykle se pohybuje mezi 10 a 20 zlatými.
 • Klikni pravým tlačítkem na volné pole hradu a vyber „Povolat“ pro povolání jednotky z předchozího scénáře. Povolání stojí 20 zlatých za jednotku bez rozdílu. Podívej se na oddíl povolávání jednotek pro další informace.

2.2.2. Výdaje

Každá jednotka vyžaduje žold. Tato částka je obecně rovna úrovni jednotky; výjimku představuje případ, kdy má jednotka vlastnost „věrný“ (viz níže). Jednotky, které nejsou povolány nebo naverbovány – tedy např. vůdce nebo ty, které se přidají dobrovolně – jsou obvykle věrné. Žold platíte pouze pokud je celkově vyšší než počet vámi ovládaných vesnic. (Totéž platí pro všechny strany.) Částka v tom případě placená pak představuje rozdíl mezi počtem vesnic a žoldem.

2.2.3. Příjmy

Vzorec pro výpočet příjmů za kolo je tedy

2 + vesnice – maximum(0, žold – vesnice)

kde žold („upkeep“) je roven součtu úrovní všech vašich jednotek vyjma věrných.

Pokud jsou výdaje větší než počet vesnic + 2 pak strana ztrácí peníze, při rovnosti se finance nemění.

2.3. Jednotky

Bitva o Wesnoth obsahuje stovky druhů jednotek charakterizovaných širokou paletou statistik. Jednotlivé jednotky navíc dostávají specifické vlastnosti, které dodávají drobné rozdíly i v rámci druhu jednotky. Autoři tažení také mohou přidávat speciální jednotky a tak dále rozšiřovat herní možnosti.

Základní statistiky jednotek zahrnují životy (HP), počet kroků při pohybu a zbraně včetně jejich útoků. Jednotky mají navíc další charakteristiky jako příslušnost a zvláštní schopnosti, popsané níže.

2.3.1. Příslušnost

Každá jednotka má příslušnost – zákonnou, neutrální, chaotickou nebo šerou. Příslušnost ovlivňuje, jak dobře jednotka bojuje v různé denní doby. Na neutrální nemá vliv, zákonné zvýhodňuje během dne a znevýhodňuje v noci, pro chaotické platí opak. Šeré jednotky pak bojují během dne i noci hůře.

Fáze „den“ a „noc“ označují dopoledne + odpoledne a první + druhou hlídku; jsou rozlišeny pozicemi slunce a měsíce v obrázku denní doby.

Tabulka ukazuje efekt různé denní doby na zranění způsobené zákonnými, chaotickými a šerými jednotkami:

Tabulka 2.1. Denní doba a síla útoků

Kolo Obrázek Denní doba Zákonná Chaotická Šerý
1 images/schedule-dawn.png Svítání -- -- --
2 images/schedule-morning.png Den (ráno) +25 % −25 % −25 %
3 images/schedule-afternoon.png Den (odpoledne) +25 % −25 % −25 %
4 images/schedule-dusk.png Soumrak -- -- --
5 images/schedule-firstwatch.png Noc (první hlídka) −25 % +25 % −25 %
6 images/schedule-secondwatch.png Noc (druhá hlídka) −25 % +25 % −25 %
- images/schedule-underground.png Podzemí −25 % +25 % −25 %

Pamatuj, že pokud se některý scénář odehrává pod zemí, pak je zde neustále noc!

Příklad: Zákonná a chaotická jednotka bojují, obě mají základní poškození útoku 12. Během svítání a soumraku obě způsobí zranění za 12 bodů. Během dopoledne a odpoledne způsobí zákonná jednotka poškození za (12 * 1.25) čili 15 bodů, zatímco chaotická (12 * 0.75) neboli 9. Během první a druhé hlídky bude naopak chaotická jednotka způsobovat 15 a zákonná zranění za 9 bodů.

Pokud by bojovala podobná, ale neutrální jednotka, způsobovala by vždy 12 bodů poškození bez ohledu na denní dobu.

2.3.2. Vlastnosti

Jednotky mají vlastnosti odrážející jejich individualitu. Vlastnosti jsou jednotkám přidávány náhodně při vytváření. Většina jednotek dostává dvě vlastnosti.

Možné vlastnosti pro většinu jednotek jsou tyto:

Inteligentní
Inteligentní jednotky potřebují k postupu na další úroveň o 20 % méně zkušeností. Tuto vlastnost nemohou mít trollové. Inteligentní jednotky jsou velmi užitečné na začátku tažení, kdy mohou postupovat na vyšší úrovně rychleji, ale později se to obrací v nevýhodu. Po dosažení maximální úrovně již nedochází k významnému postupu – AMLA (After Maximum Level Advancement, postup po dosažení nejvyšší úrovně) nepřináší nijak významné výhody ve srovnání se zvýšením úrovně. Pokud již máš mnoho jednotek na jejich maximální úrovni, budeš možná chtít povolávat jednotky s příhodnějšími vlastnostmi než „inteligentní“.
Rychlý
Rychlé jednotky mají 1 pohybový bod navíc, ale o 5 % životů méně. Rychlost je velmi nápadnou vlastností, zejména u pomaleji se pohybujících jednotek jako jsou trollové nebo těžká pěchota. Jednotky s touto vlastností mají často mnohem vyšší mobilitu v těžkém terénu, což může být důležité při rozmisťování tvých sil. Rychlé jednotky nejsou tak silné jako jednotky bez této vlastnosti a jsou také slabší při udržování bojových pozic.
Houževnatý
Houževnaté jednotky mají navíc 4 životy + 1 život za každou úroveň. Jsou užitečné ve všech fázích tažení a tato vlastnost se hodí všem jednotkám. Houževnatost je často nejužitečnější vlastností v případě, pokud ji dostane jednotka s kombinací nízkého počtu životů, dobré obrany a vysokých odolností. Houževnaté jednotky se zvláště hodí pro udržení strategických pozic.
Silný
Silné jednotky udělují o 1 vyšší zranění při každém úderu v boji zblízka a mají o 1 život více. I když je tato vlastnost užitečná pro každou jednotku, která bojuje zblízka, hodí se zejména pro jednotky s vysokým množstvím úderů jako elfí bojovníci. Silné jednotky najdou využití zvláště v případech, kdy je zapotřebí k zabití nepřítele „jen o trošičku víc síly“.

Některé vlastnosti dostávají pouze vybrané jednotky nebo rasy. Jsou to:

Obratný
Obratné jednotky udělují o 1 vyšší zranění při každém úderu v boji na dálku. Tuto vlastnost mohou získat pouze elfové. Elfové jsou známí svým tajemným nadáním pro velmi zručné ovládání luku. Někteří z nich však dostanou do vínku um převyšující schopnosti jejich bratrů. Ti pak způsobí každou úspěšnou střelou další bod poškození.
Nebojácný
Nebojácné jednotky (kterými mohou být těžkooděnci, požírači mrtvol, trollové či chodící mrtvoly) netrpí negativními změnami statistik během nepříznivé denní doby.
Divý
Divé jednotky (kterými mohou být netopýři nebo sokoli) mají ve vesnicích obranu maximálně 50 % nezávisle na tom, na jakém povrchu vesnice stojí.
Zdravý
Trpaslíci jsou obecně známí jako životaschopní tvorové. Někteří jsou zdatnější než jiní a dokáží odpočívat i při chůzi či boji. Zdravé jednotky mají o 1 život navíc plus 1 život za každou úroveň a bez ohledu na to, co dělají, si po každém tahu vyléčí 2 životy.

Některé vlastnosti nebývají přiřazovány náhodně. Buď je nastavuje autor scénáře, nebo jsou automaticky přidávány určitým typům jednotek. Jsou to:

Starý
Ty nejstarší jednotky mohou být tak staré, že mají o 8 méně životů, snížený pohyb o 1 bod a udílí o 1 menší zranění v boji zblízka.
Hloupý
Hloupé jednotky potřebují pro postup na další stupeň o 20 % více zkušeností.
Elementál
Živelné jednotky nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit, protože nejsou živé. „Elementál“ je obvykle jejich jediná vlastnost.
Věrný
Věrné jednotky nepotřebují žold. Většina jednotek vyžaduje na konci každého kola žold úměrný jejich úrovni, ale věrné nikoliv. Během tažení se mohou objevit jednotky, které bojují za hráče ze své vlastní vůle. Tyto jednotky jsou označeny jako věrné. I když mohou vyžadovat počáteční investici při svém povolání, náklady na jejich zaopatření jsou nulové. Tím se stávají nedocenitelné během dlouhých tažení, kdy je zlata pomálu. Naverbované jednotky tuto vlastnost nikdy nezískávají, proto je nemoudré zbavovat se věrných jednotek tím, že je propustíš, nebo je pošleš na pošetilou smrt.
Stroj
Mechanické jednotky nejsou živé a proto nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit. „Stroj“ je obvykle jejich jediná vlastnost.
Pomalý
Velké, nemotorné jednotky, které jsou pomalé, mají o jeden pohybový bod méně a o 5 % více životů.
Nemrtvý
Nemrtvé jednotky nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit. „Nemrtvý“ je obvykle jediná vlastnost nemrtvých jednotek. Protože nemrtví jsou vlastně již mrtvá těla, povolaná znovu do boje, nemá na ně jed žádný vliv, což představuje velkou výhodu při boji s protivníky spoléhajícími se na jed.
Slabý
Slabé jednotky mají o 1 život méně a udílejí o 1 menší zranění na blízko.

2.3.3. Speciální útoky

Některé jednotky mají speciální útoky:

Zezadu
Tento útok působí při ofenzivním použití dvojnásobné poranění, když se na opačné straně cíle útoku nachází bojeschopná jednotka (nebyla kupříkladu proměněna v kámen) k ní nepřátelská.
Na život a na smrt
Bez ohledu na to, zda jde o útok či obranu, trvá boj tak dlouho, dokud jeden z protivníků nezemře, nebo do počtu 30 útoků.
Výpad
Tento útok působí při ofenzivním použití dvojnásobné poranění protivníka. Také ale znamená dvojnásobné poranění útočníka při protivníkově odvetném útoku.
Vysátí
Tato jednotka vysává životní sílu z živých jednotek, čímž se sama léčí o polovinu poranění, jež útokem způsobila (zaokrouhleno dolů).
První úder
Tato jednotka v souboji vždy udeří první, i když se brání.
Magické
Tento útok je magický a má vždy 70% šanci zásahu bez ohledu na obranné možnosti cílové jednotky.
Střelec
Tento útok má vždy alespoň 60% šanci zásahu, je-li užit ofensivně.
Nákaza
Když je jednotka zabita morovou ranou, je nahrazena Chodící mrtvolou, avšak patřící na stranu jednotky, která ji zabila. Toto nefunguje u nemrtvých či jednotek umístěných ve vesnicích.
Jed
Tento útok otráví cíl. Otrávené jednotky ztrácejí působením jedu každé kolo 8 životů, dokud nejsou vyléčeny nebo neklesnou na 1 život. Jed nedokáže sám o sobě jednotku zabít.
Pomalý
Tento útok zpomalí cílovou jednotku do konce kola. Zpomalení sníží na polovinu zranění způsobené jednotkou a zdvojnásobí pro ni cenu pohybu po všech terénech. Zpomalení je indikováno ikonkou šneka v boční liště vybrané jednotky.
Zkamenění
Tento útok promění protivníka v kámen. Jednotky proměněné v kámen se nemohou hýbat ani útočit.
Hejno
Počet úderů tohoto útoku klesá, když je jednotka zraněná. Počet úderů procentuálně odpovídá životům jednotky; například jednotka s 3/4 svých maximálních životů bude moci využít pouze 3/4 úderů.

2.3.4. Schopnosti

Některé jednotky mají schopnosti které ovlivňují buď ostatní jednotky nebo jejich interakci s nimi:

Přepadení
Jednotka se dokáže ukrýt v lese a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou spatřit ani napadnout tuto jednotku v lese, pouze v tahu bezprostředně po jejím útoku, nebo jsou-li na sousedních polích nepřátelské jednotky.
Skrývání
Jednotka se dokáže ukrýt ve vesnicích (vyjma vodních) a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku spatřit, pokud pobývá ve vesnici, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.
Uzdravování
Uzdravovatel dokáže uzdravit otrávenou jednotku, ale tato jednotka už v daném tahu nebude dále léčena.
Krmení
Tato jednotka získává 1 život k celkovému počtu životů kdykoliv zabije jednotku, kromě jednotek, které jsou odolné proti nákaze.
Léčení +4
Umožňuje jednotce na začátku každého kola základním způsobem léčit sousedící spřátelené jednotky. Jednotka, která je v péči tohoto léčitele, se může vyléčit až o 4 životy za kolo, nebo v tomto kole zastavit působení jedu. Otrávenou jednotku nedokáže léčitel uzdravit. Ta musí hledat pomoc ve vesnici nebo u jednotky, která dokáže uzdravovat.
Léčení +8
Tato jednotka kombinuje účinky léčivých rostlin s magií, aby vyléčila jednotky rychleji, než je běžně na bitevním poli možné. Jednotka, která je v péči tohoto léčitele, se může vyléčit až o 8 životů za kolo, nebo v tomto kole zastavit působení jedu. Otrávenou jednotku nedokáže léčitel uzdravit. Ta musí hledat pomoc ve vesnici nebo u jednotky, která dokáže uzdravovat.
Osvětlení
Tato jednotka osvětlí okolní prostor, takže denní jednotky budou bojovat lépe a noční jednotky hůře. Jednotky na sousedních polích budou bojovat v noci jako za soumraku a za soumraku jako ve dne.
Velení
Tato jednotka dokáže vést jednotky vedle sebe, takže bojují lépe. Spřátelené jednotky nižší úrovně na sousedních polích způsobí v boji větší poškození. Když se spřátelená jednotka nižšího stupně nachází v boji na stejné straně jako ta velící, pak její útok způsobí o 25 % více poškození krát rozdíl jejich úrovní.
Noční lovec
Jednotka se v noci stane neviditelnou. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku v noci spatřit, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.
Regenerace
Jednotka se vyléčí o 8 životů za kolo. V případě, že je otrávena, je místo vyléčení uzdravena z otravy.
Průbojnost
Tato jednotka se umí rychle pohybovat kolem nepřátel a ignoruje všechny jejich oblasti kontroly.
Vytrvalost
Odolnosti této jednotky jsou při obraně zdvojnásobeny, až na maximum 50 %. Odolnosti se zápornými hodnotami (zranitelnosti) nejsou ovlivněny.
Ponoření
Jednotka se dokáže ukrýt v hluboké vodě a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku v hluboké vodě spatřit, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.
Teleportace
Tato jednotka se dokáže v okamžiku přemístit z jedné spřátelené vesnice do druhé.

2.3.5. Zkušenosti

Za boj dostávají jednotky zkušenosti. Poté, co jich nasbírají dostatek, postoupí o úroveň a stanou se silnějšími. Množství zkušeností závisí na úrovni nepřítele a výsledku boje: pokud jednotka zabije nepřítele, dostane za každou jeho úroveň 8 bodů (4 pokud byl úrovně 0), pokud jej nezabije, pouze jeden bod za úroveň. Jinými slovy:

Tabulka 2.2. Zisk zkušeností za boj nebo zabití nepřátel podle úrovně

úroveň nepřítele XP za zabití XP za boj
0 4 0
1 8 1
2 16 2
3 24 3
4 32 4
5 40 5
6 48 6

2.3.6. Povolávání jednotek

Po zakončení scénáře budou všechny přeživší jednotky k dispozici k povolání v následujícím scénáři. Čerstvě naverbovaná nebo povolaná jednotka se nemůže v tom kole pohnout. Povolaná jednotka si uchovává všechny statistiky kromě životů, které bude mít plné. Zachovány také většinou zůstanou předměty, které sebrala.

2.4. Pohyb

Kliknutí na jednotku zobrazí všechna místa, kam dojde v tomto tahu – nedostupné políčka ztmavnou. Stisknutí kláves 2-7 provede totéž, pouze pro příslušný počet tahů. V tomto módu ukazuje cestička šlápot, kudy by se jednotka k danému místu vydala. Na políčku pod kurzorem je rovněž vidět číslo (desítky procent), udávající defenzivní kvalitu daného terénu; Pokud jednotka nedojde k vybranému políčku v tomto tahu, zobrazí se ještě menší číslo v závorkách, ukazující kolik tahů zabere cesta. Když nechcete přesouvat vybranou jednotku, stačí vybrat jinou kliknutím na ni či zmáčknutím n nebo N anebo nevybrat žádnou kliknutím do prázdna pravým tlačítkem („Command-klik“ na Macu). Rychlý přehled o stavu možného pohybu poskytuje koule na ukazateli životů jednotky.

Když se rozhodnete pohnout vybranou jednotkou, klikněte na políčko, kam ji zamýšlíte přesunout. Jednotka se tam přesune; pokud není toto místo dostupné v jednom tahu, dojde tak daleko, jak jen je možné, a zůstane v přesunovém módu – bude se posunovat po zvolené trase k cíli, dokud tam nedojde. Přesunový mód může trvat i několik tahů a můžete jej snadno zrušit vrácením přesunu proběhnuvšího v dalším kole nebo opětovným kliknutím na jednotku. Také lze jednotku na cestě v přesunovém módu vybrat (pochopitelně když stojí) a změnit cíl cesty.

Přesun na neutrální nebo nepřítelem ovládanou vesnici ji zabere a ukončí tah zabírající jednotky.

Většina jednotek kolem sebe vytváří „oblast kontroly“ (ZoC), která ovlivňuje, kterými políčky se lze pohybovat. Tato omezení jsou automaticky zohledněna při zvýrazňování políček dostupných v tomto tahu a výběru cesty jednotky.

2.4.1. Oblast kontroly

Oblast kontroly zabírá šest okolních hexů jednotky. Když do oblasti kontroly vstoupí nepřátelská jednotka, musí se zastavit. Výjimku tvoří jednotky se schopností „průbojnost“, které nepřátelské oblasti kontroly ignorují a mohou se jimi pohybovat bez omezení. Jednotky nulté úrovně nejsou dost silné na vytváření oblasti kontroly, takže nepředstavují pro ostatní jednotky velkou překážku v pohybu.

2.4.2. Koule

Nahoře na ukazateli života každé jednotky tvé strany je umístěna koule. Tato koule může nabývat různých barev:

Tabulka 2.3. Koule

Koule Obrázek Popis
Zelená Zelená koule Jednotka je tvá a v tomto kole se ještě nepohnula.
Žlutá Žlutá koule Jednotka je tvá a již se v tomto kole pohnula, ale stále může zaútočit či pohnout se
Červená Červená koule Jednotka je tvá, ale již nemůže v tomto kole nic dělat
Červená a žlutá Dvoubarevná koule Jednotka je tvá a již v tomto kole útočila (a nemůže tedy znovu útočit), ale stále se může pohnout
Modrá Modrá koule Jednotka je spojenecká a ty ji neovládáš. Během spojeneckého kola se pak u takových jednotek používají zelené, žluté a červené koule
- Žádná koule Nepřátelské jednotky nemají na ukazateli života žádnou kouli

2.4.3. Plochy pod jednotkami, barvy týmů a ikony hrdinů

Pod každou jednotkou se normálně nachází barevná plocha. Její barva identifikuje stranu jednotky. Barva strany se také objevuje na částech oblečení nebo výstroje jednotky.

Elipsa obvykle vypadá jako celistvý disk. U jednotek úrovně 0 lze vidět elipsu tvořenou přerušovanou čarou. To značí, že jednotka nemá žádnou zónu kontroly.

Jednotky, které mohou verbovat, budou vždy mít pod sebou plochu ve tvaru hvězdice. Ostatní jednotky běžně mají plochu ve tvaru elipsy.

Některá tažení používají k odlišení hrdinů (jednotek, které jsou nějakým způsobem speciální a například nemohou v průběhu scénáře zemřít) plochu ve tvaru menší hvězdice a ikonu stříbrné korunky na ukazateli života. Zda je toto odlišení použito je stylistická volba ponechaná na autorech tažení.

2.5. Boj

Když přesuneš jednotku vedle nepřátelské, můžeš zaútočit. Klikni na svou jednotku a potom na sousedící nepřátelskou, na niž zamýšlíš útočit. Objeví se okno, které obsahuje další volby pro boj. Každá jednotka má jednu nebo více zbraní, kterými může zaútočit. S některými zbraněmi, například meči, se bojuje nablízko, jiné, například luky, jsou určeny pro boj na dálku.

Pokud zaútočíš zbraní na blízko, nepřítel odpoví rovněž zbraní na blízko. Stejně je tomu u zbraní působících na dálku. Pokud však nemá žádnou zbraň odpovídajícího druhu, nebude moci odpovědět a útok tak provedeš bez rizika protiútoku.

Různé druhy útoků způsobují při zásahu různé zranění a s každou zbraní může být proveden určitý počet úderů. Například elfí bojovník způsobí při každém úspěšném zásahu mečem poškození 5 životů a udeří 4krát během jednoho kola útoků. To je psáno jako 5-4, tzn. že 4krát udeří a pokaždé může zranit za 5 životů.

Každá jednotka má určitou šanci být zasažena v závislosti na terénu, na němž stojí. Například jednotky stojící ve vesnici nebo hradu mají obecně vyšší šanci vyhnout se zásahu. Pro zjištění obranného bonusu (tedy šance vyhnout se zásahu) jednotky na tom kterém místě ji stačí vybrat a přejet myší nad dané políčko – ukáže se na něm veliké barevné číslo (v procentech). Totéž číslo se ukáže rovněž ve stavovém řádku napravo nahoře za koordináty políčka.

Další informace, včetně šance na přežití útočníka a obránce, lze zobrazit tlačítko „Výpočet poškození“ v okně pro výběr útoku.

2.5.1. Druhy útoku

 • Čepel: Zbraně s ostrým okrajem, používané k odseknutí částí nepřítele. Např. dýky, šavle nebo drápy.
 • Bodnutí: Zbraně s ostrou špičkou, buď na dlouhé násadě nebo jako střely, používané k probodnutí těla nepřátel a poškození orgánů. Např. jezdecká či pěchotní kopí nebo šípy.
 • Úder: Zbraně bez špiček a hran, dostatečně těžké k lámání kostí. Např. palice, hole nebo trollí pěsti.
 • Chlad: Zbraně založené na chladu nebo ledových střelách. Např. vlna mrazu u temného učedníka.
 • Oheň: Zbraně používané k popálení nebo usmažení nepřátel. Např. ohnivý dech drakonidů.
 • Nezemský: Útoky oslabující a ničící magii dodávající život zejména nemrtvým stvořením. Např. magický paprsek bílého mága.

2.5.2. Odolnost

Každá jednotka je různě zranitelná různými z těchto šesti druhů útoku, což popisuje šest čísel v popisu jednotky. Kladné číslo v tabulce odolností znamená, že jednotka trpí méně a zranění jí způsobené tímto druhem útoku není tak vysoké, jako jeho základní hodnota. Záporné naopak říká, že je jednotka tímto druhem útoku zranitelnější.

Například drakonidy chrání jejich šupiny proti většině útoků kromě bodnutí a chladu. Lidská kavalérie je také poměrně dobře kryta, s výjimkou bodnutí, které je jejich slabou stránkou. Nemrtví (skládající se převážně z kostí) jsou velmi odolní proti čepelím a bodání, ale údery a nezemské útoky decimují jejich řady.

Použití nejvhodnějšího druhu útoku proti nepřátelům podstatně zvyšuje šance na jejich zabití.

2.6. Léčení

Jednotka může být vyléčena nejvýše o 8 životů za kolo. Jednotka, která se během svého kola nepohne ani nebojuje, odpočívá a vyléčí si tak 2 životy. Životy získané odpočinkem nejsou zahrnuty do životů získaných léčením, takže se v některých situacích může jednotka vyléčit až o 10 životů za kolo.

Jednotky může být léčena v zásadě dvěma způsoby:

 • Setrváním ve vesnici. Vesnice léčí 8 životů za kolo.
 • Pobýváním vedle jednotek se schopností léčení. Počet vyléčených životů je pak dán specifikací schopnosti léčitele. Je to buď 4 nebo 8 životů.

2.6.1. Regenerace

Trollové a stromoví lidé se dokáží léčit sami přirozenou regenerací. Pokud jsou zraněni, vyléčí se o 8 životů za kolo. Jelikož je 8 životů zároveň maximem léčení, je zbytečné je stavět na vesnice nebo vedle léčitelů – nevyléčí nic navíc.

2.6.2. Jed

Některé útoky mohou tvé jednotky otrávit jedem. Když se tak stane, otrávená jednotka bude každé kolo ztrácet 8 životů, dokud není uzdravena. Otravu uzdravují vesnice nebo jednotky se schopností uzdravování stejným mechanismem jako při léčení. Jednotky se schopností léčení pouze pozastaví účinky jedu, ale neuzdraví otrávenou jednotku. V kole, kdy je jednotka uzdravena z otravy, již neztrácí životy, ale ani se nemůže dále léčit. Otrávenou jednotku lze samozřejmě nechat odpočívat, jakkoli to podstatně nezmenší efekt otravy.

Další rady ohledně léčení:

 • Plné vyléčení jednotky často trvá i několik kol.
 • Léčitelé (elfí šamanka, elfí druidka, elfí víla, bílý mág, mág světla či paladin) léčí všechny zraněné jednotky kolem sebe, takže můžeš nechat jednotky se léčit nedaleko od místa boje.
 • Léčitelé neléčí nepřátelské jednotky.
 • Léčitelé nemohou léčit sami sebe.
 • Používej léčitele ve dvojicích, aby se mohli léčit navzájem, pokud je to zapotřebí.
 • Jednotku může léčit nezávisle několik léčitelů různých spojeneckých stran a urychlit tak léčení.
 • Trollové a stromoví lidé nemohou regenerovat ostatní jednotky.
 • Trollové a stromoví muži se sami léčí z otravy jedem, jako ostatní jednotky ve vesnici.

Kapitola 3. Strategie a tipy

3.1. Základy strategie

Následující základní principy boje a tipy by ti měly pomoci začít tvou kariéru ostříleného válečníka ve světě Wesnothu. Některé konkrétnější příklady se odvozují od tažení „Dědic trůnu“.

3.1.1. Neplýtvej jednotkami

Neposílej raněné jednotky na jistou smrt. Jakmile je jednotka raněna tak, že jí zbývá méně než polovina životů (HP), pokus se ji dopravit do bezpečí a vyléčit – buď ve vesnici nebo pomocí léčitele. Léčitelé jsou velmi užiteční!

Důvod pro toto opatření je veskrze praktický: těžce raněná jednotka stěží dokáže zadržet nebo zabít nepřítele. Během prvního boje s velkou jistotou rychle zemře. No a pokud ji necháte zemřít, veškeré její nashromážděné zkušenosti (XP) přijdou vniveč. Verbování náhrady může být nemožné – vůdce není v tvrzi nebo dojde zlato – a i tak je obvykle hrad daleko od fronty a nováček podpoří ostatní jednotky až za několik kol, během nichž může oslabení zvrátit boj ve váš neprospěch. Takže nezahazujte jednotky jen tak!

3.1.2. Mimo dosah nepřátel

Jak zajistit zraněným jednotkám přežití? Nejlepší volbou je odříznout k nim protivníkům přístup. Pokud se k nim nedostanou, nemohou jim nepřátelé ublížit. Následující oddíl o oblasti kontroly (ZoC) popisuje, jak zablokovat nepřátelům průchod.

V menu „Akce“ vyberte „Ukaž tahy nepřítele“ ke zvýraznění všech políček, kam může protivník cokoliv přesunout. Toto zobrazení bere v úvahu oblasti kontroly. Snadno tak dokážete zjistit, zda je vaše polomrtvá jednotka opravdu v bezpečí mimo dosah.

Když se armády srazí, měli byste se pokusit o výhodu prvního útoku. Posouvejte jednotky tak, aby byly těsně mimo dosah nepřátel. Když k nim pak nepřítel ve svém tahu nedojde, dostane se blízko k vám a budete moci zaútočit první – vy si vyberete, které jednotky se kde a jak pustí do křížku.

3.1.3. Využívejte oblasti kontroly (ZoC)

Jednotky první úrovně a vyšší vytvářejí oblast kontroly (ZoC), pokrývající okolních 6 políček. Znamená to, že jakmile se nepřátelská jednotka dostane do těchto šesti okolních hexů, musí zastavit a nemůže jít dále. Toto neplatí pouze pro jednotky se schopností „průbojnost“.

Kvůli ZoC nemůže nepřítel proniknout mezi dvěma jednotkami stojícími na vertikální nebo diagonální linii a mají mezi sebou 1 nebo 2 hexy. Kombinováním takovýchto dvojic do dlouhé řady nebo jiných útvarů dokážete znemožnit nepříteli průnik do týla, kde obvykle chráníte raněné jednotky – nejdříve se musí probojovat jednotkami vytvářejícími „zeď“ z oblastí kontroly. I pokud je nepřítel téměř na dosah, stačí pro jeho (dočasné) zadržení jediná jednotka.

3.1.4. Udržujte obrannou linii

Seskupením mnoha jednotek těsně sousedících nebo s mezerou širokou nanejvýše jedno políčko mezi nimi lze vybudovat mocnou obranou linii. Pamatujte, že Wesnoth používá jako tvar políčka hexagony, takže horizontální linie je ve skutečnosti nikoliv přímka, ale klikatá čára. Skutečně rovné linie umožňují pouze diagonály a vertikála.

Při přibližování z libovolné strany může nepřítel zaútočit na kteroukoliv vaši jednotku nejvýše se dvěma jeho. Je nepsaným pravidlem, že zdravá jednotka bez nějakých výrazných slabých stránek by měla přežít útok dvou jednotek stejné úrovně.

Bohužel se v realitě musí vaše linie přizpůsobit terénu a vytvářet záhyby nebo klíny. V těchto rozích mohou zaútočit tři nepřátelské jednotky. Pochopitelně se toto může také stát, pokud je linie příliš krátká. K udržení takovýchto exponovaných pozic využívejte jednotky s vysokými životy nebo odolnostmi, stojící na vhodném terénu. Pravděpodobně budou zabity, takže takto nepoužívejte ty cennější s více zkušenostmi.

Seřazení vašich jednotek také zabraňuje nepříteli, aby je obklíčil. Kvůli oblastem kontroly nemůže jednotka s nepřáteli na obou stranách uniknout.

3.1.5. Přesunujte jednotky

Když je jednotka v první linii těžce zraněna, můžeš ji přesunout do týlu. K udržení fronty ji nejspíše budeš muset nahradit jinou. Udržuj proto za frontou „na střídačce“ několik náhradníků. Když máš za první linií léčitele, raněné jednotky se budou moci rychle vyléčit.

Pamatuj, že tvé jednotky mohou procházet přes políčka, na nichž stojí tvé jiné jednotky.

3.1.6. Využívej terén

Pokuste se umístit vaše jednotky tak, že bojují z políček s vysokým obranným bonusem, zatímco nepřítel je donucen stát na nevýhodném terénu. Tím zajistíte nerovnováhu boje ve váš prospěch.

Například můžete umístit elfy na okraj lesa – útočící skřeti musí zůstat na pláni před ním, zatímco elfové v lese se těší vysokému obrannému bonusu.

3.1.7. Útočení a výběr cílů

Postup a útočení se pochopitelně nejzajímavější částí cesty k vítězství. Zabíjejte nebo oslabujte nepřátele a posunujte kupředu vaši obrannou linii. To se může stát obtížným, když je na tahu nepřítel a provede protiútok.

Často bude zapotřebí vrhnout proti jediné nepřátelské jednotce několik vašich, aby s ní skoncovaly, ale předtím tvořily vaši obrannou linii, která je nyní částečně zrušena. Možná to nevadí, protože se k vám hned nedostane tolik nepřátel. Možná ano, protože šlo o silného nepřítele, který vám to v dalším kole oplatí. Možná je jednodušší cestou použít k útoku jezdce.

Zaútočit první je důležité, protože vám umožňuje zvolit, která jednotka bude kde s kterou bojovat. Využívejte slabostí nepřátel: Například na nepřátele bez útoků na dálku hojně využívejte lukostřelbu a magii. Jezdci jsou velmi zranitelní bodáním. Pamatujte ale, že v dalším kole zaútočí nepřátelé, a pokusí se podobně využít slabé stránky vašich jednotek.

Jezdci dokáží bez problémů udržet frontu proti skřetím pěšákům a mladým trollům, jejich odolnost proti čepelím a úderům je dobrá; skřetí lučištníci a goblini ale útočí bodáním, kterému jezdci rychle podlehnou.

Při konfrontaci dvou jednotek se obvykle vyplácí, pokud dokážete zabít, nebo alespoň těžce zranit druhou jednotku. Když si nejste jisti tím, že ji skutečně za jeden tah dorazíte, buď se ujistěte, že vaše jednotka dokáže přežít útok druhé strany, anebo se rozhodněte, zda dokážete ustát její ztrátu. Pro první volbu – přežití dalšího kola – je vhodné útočit tak, aby vaší jednotce v boji při útoku nepřítel uštědřil co nejmenší zranění, raději než abyste vy poškodili nepřítele co nejvíce.

Zbraně na dálku používej zejména v případech, kdy nepřítel útok na dálku nemá. Jejich použití často sníží poškození, které tvé jednotky utrpí, než nepřítel zemře.

3.1.8. Denní doba

Pamatuj, že zákonné jednotky (hlavně lidé) bojují lépe ve dne, chaotické jako skřeti a nemrtví v noci a šeré jednotky během soumraku. Pochopitelně budeš chtít konfrontovat nepřítele, když je slabý a ty silný. V opačné situaci je lepší posílit své linie a držet dobré obranné body. Až se situace opět obrátí, budeš se zas tlačit dopředu.

Například elfové se mohou během nočních skřetích rejdů bránit v lese a při úsvitu postupovat. Můžeš si dokonce všimnout, že i počítačová umělá inteligence ve dne stahuje skřety zpět.

3.1.9. Zkušenosti

Je velmi důležité vybudovat v průběhu tažení vytrénované síly. Pozdější scénáře operují s předpokladem, že máš k dispozici jednotky druhé a třetí úrovně.

Nejvíce zkušeností získávají jednotky za zabití protivníků (8 XP za úroveň zabité jednotky). Oblíbeným trikem je „předžvýkání“ nepřátel silnými jednotkami a doražení jednotkou, která lépe zužitkuje získané zkušenosti. Obzvláště léčitelé jsou slabí bojovníci a tak musí téměř vždy takto krást zabití k postupu na další úrovně.

Na začátku, kdy (pravděpodobně) nemáš jednotky vyšší úrovně, se je pokus co nejrychleji získat tím, že budeš přenechávat zabití jen několika vybraným jednotkám. Postoupí tak na další úroveň dříve a pak ti pomohou vycvičit i ostatní.

Neopomíjej svého velitele při získávání zkušeností. Sice je zapotřebí jej chránit, ale pokud se vůbec nedostane do boje, zůstane na nízké úrovni a nejspíše nepřežije další scénáře.

3.2. Jak se při hře co nejvíce pobavit

Pamatuj, že cílem hry je zábava! Zde je pár doporučení vývojářů, jak se při hře co nejvíce pobavit:

 • Pokus se hrát tažení na prostřední obtížnost místo nejlehčí, zvláště pokud již máš se strategickými hrami zkušenost. Myslíme, že tě to bude určitě více bavit.
 • Netrap se příliš, pokud o některé jednotky přijdeš. Tažení je navrženo tak, aby si během postupu na tento jev hráč zvykl.
 • Nezneužívej ukládání her. Kdysi bylo ve Wesnothu možné ukládat hry jen na konci scénáře. Ukládání v kteroukoliv chvíli bylo přidáno pro usnadnění v případě přerušení hry nebo chyby programu. Není doporučeno načítat uložené pozice pořád dokola, protože ti neustále zabíjejí některou důležitou jednotku, např. bílého mága. Místo toho se raději nauč svého bílého mága chránit a vyvažovat rizika! To je součást strategie.
 • Pokud musíš hru načíst, může být lepší volbou začít hrát scénář od začátku a použít jinou strategii, která bude fungovat, raději než zkoušet a čekat až ti pomůže náhoda.
 • Pamatuj ale, že cílem je pobavit se! Pochopitelně můžeš mít jinou představu než autoři, a tak dělej to, co tě bude nejvíce bavit! Pokud ti nevadí načítat hru po každé chybě při pokusech o dokonalou hru, v níž nepřijdeš o žádné jednotky, není důvod tak neučinit!

3.2.1. Na začátku scénáře

 • Nejdříve si přečti cíle scénáře. Někdy není nutné pobít všechny nepřátelské vůdce, stačí přežít po stanovený počet kol nebo získat určitý předmět.
 • Prohlédni si mapu: terén a pozice vůdců včetně tvého.
 • Pak začni s verbováním. První vlnu útoků mohou zastavit levné jednotky, poté je lze podpořit těmi lepšími a zkušenějšími. Rychlé jednotky lze využít k průzkumu mapy a rychlému zabírání vesnic.

3.2.2. Během scénáře

 • Pokus se obsadit a udržet co nejvíce vesnic kvůli příjmům.
 • Ponechávej jednotky ve skupinkách, aby je nemohl nepřítel kompletně obklíčit, a aby měly převahu nad jednotlivými nepřátelskými jednotkami. Využívej formace v řadě, aby nemohl nepřítel zaútočit na tvé jednotky z více než dvou stran.
 • Různé jednotky mají různé přednosti a nevýhody v závislosti na tom, kde a s kým bojují. Pro podrobnější informace ke zhodnocení klikni pravým tlačítkem myši na jednotku a vyber „Popis jednotky“.
 • Jednotky nízké úrovně je možné využít jako živé překážky ke zpomalení nepřítele a ochraně důležitějších jednotek.
 • Můžeš poškodit nepřátele silnými jednotkami vyšších úrovní a pak je dorazit jednotkami s nízkou úrovní, aby dostaly více zkušeností (a nakonec postoupily na další úroveň).
 • Když máš léčitele, například bílého mága (povyšuje z mága) nebo druidku (povyšuje ze šamanky), stavěj jej doprostřed kolečka jednotek, aby se během pohybu po mapě léčily (šamanky to dokáží také, ale ne tak dobře).
 • Ztráty (i jednotek vyšší úrovně) jsou běžné a patří k věci.
 • Na denní době opravdu záleží:

  • zákonné jednotky způsobují větší poškození ve dne a menší v noci
  • chaotické jednotky způsobují větší poškození v noci a menší ve dne
  • nezapomínej kontrolovat ukazatel denní doby na pravé straně obrazovky. Plánuj dopředu. Uvažuj nejen to, co se stane v tomto kole, ale i v příštím.
 • Některé jednotky jsou odolné nebo naopak slabé vůči různým druhům útoků. Jízdu obvykle skosí útok bodáním. Nemrtvé spolehlivě ničí oheň a nezemské útoky. Jak dobře odolává jednotka určitému druhu útoku zjistíš, když na ni klikneš pravým tlačítkem, vybereš „Popis jednotky“ a v popisu sjedeš dolů k přehledu „Odolnosti“. Tam uvidíš její odolnosti vůči různým druhům útoků.

3.2.3. Léčení

Důležitá část úspěšného hraní ve Wesnothu je udržení zdraví tvých jednotek. Když jsou raněny, můžeš je léčit přesunutím do vesnice nebo vedle léčitelů (elfí šamanka, bílý mág atd.). Některé jiné jednotky, s kterými se setkáš, jako trollové, se dokáží léčit samy.

3.2.4. Vyhrávání scénáře

 • Jednotky vyšší úrovně jsou zapotřebí k rychlému doražení nepřátelských vůdců, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám.
 • Čím rychleji vyhraješ scénář, tím více zlatých dostaneš. Tento bonus je vždy větší, než kolik můžeš získat držením všech vesnic na mapě po zbývající kola.
 • Pobití všech nepřátelských vůdců obvykle znamená vítězství.

3.2.5. Obecnější rady

 • Po scénářích sestávajících ze strašlivé řeže (kde pořádně „dostáváš na frak“), obvykle následují volnější scénáře určené k opětovnému nashromáždění zlata a zkušených jednotek.
 • Povýšené jednotky vyžadují vyšší žold než na základní úrovni (1 zlatý na úroveň), výjimkou jsou věrné jednotky.